EU důvěřuje 52 procent Čechů. Tusk a Mogheriniová dostali výprask, ukázal průzkum

Evropské unii, jejímž členem je Česko od 1. května 2004, důvěřuje v současné době 52 procent Čechů. V případě institucí, které pod unii spadají, ale stále převládá nedůvěra nad důvěrou. Evropskému parlamentu důvěřuje 36 procent dotázaných a Evropské komisi 35 procent. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti loňskému dubnu se důvěra v EU i její orgány statisticky významně nezměnila.

Nejméně lidé důvěřují předsedovi Evropské rady, takzvanému evropskému prezidentovi a unijní ministryni zahraničí EU. Předseda Evropské rady, kterým je nyní Donald Tusk, má důvěru 28 procent dotázaných. Unijní ministryni zahraničí Federice Mogheriniové věří 26 procent lidí. Více než třetina jim naopak nedůvěřuje.

Podobně jako v případě Evropského parlamentu či Evropské komise je i v případě funkcí evropského prezidenta a ministryně zahraničí EU vysoký podíl lidí, kteří na tuto věc nemají jasný názor. "Je ovšem také nutné podotknout, že v případě těchto funkcí se v české veřejnosti vyskytuje vysoký podíl těch, kteří tyto představitele vůbec neznají, což může ovlivnit celkové hodnocení jejich (ne)důvěry," uvedlo CVVM.

Současné výsledky se svými hodnotami kromě loňského dubna nejvíce blíží názorovému rozložení i z dubna 2010, 2011, 2014 a 2015 a je u všech sledovaných institucí významně lepší než bylo v dubnu 2016.

Důvěru v Organizaci spojených národů (OSN) a Severoatlantickou alianci (NATO) vyjadřuje přibližně stejný podíl - více než tři pětiny Čechů. Oproti loňskému dubnu vzrostla důvěra v OSN o čtyři procentní body a v NATO o tři. Podle CVVM je důvěra české veřejnosti v OSN, NATO a EU silně provázaná. "Pokud lidé důvěřují Evropské unii, důvěřují ve většině případů i OSN a NATO a naopak," podotkli autoři průzkumu.

Důvěra v evropské a mezinárodní organizace stoupá s dosaženým vzděláním a životní úrovní. Z hlediska věku větší důvěru vyjadřují dotázaní do 44 let, muži většině institucí více nedůvěřují, zatímco ženy častěji volí odpověď "nevím". Nedůvěru EU a jejím institucím vyjadřují více lidé hlásící se k levici a voliči SPD a KSČM.

Průzkum se uskutečnil od 30. března do 10. dubna a zúčastnilo se ho 1052 lidí starších 15 let.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Donald Tusk Federica Mogherini češi průzkumy evropský parlament evropská komise

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 21 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy