PŘEHLED: Peníze, politika, kultura i společnost. Největší změny a události v roce 2021

Rok 2021 je téměř za dveřmi a přinese s sebou řadu změn. Zároveň nás příští rok čeká i několik přelomových událostí. Podívejte se na náš velký přehled a zjistěte, co vše bude jinak a na co se lze těšit.

FINANCE

Nejvýraznějších změn dozná segment financí. Senioři dostanou od ledna 2021 v rámci zákonné valorizace přidáno průměrně 839 korun. Stát jim na penzích přidá 5,8 %, průměrné důchody tudíž porostou z 14 500 korun na 15 339 korun.

Zruší se také superhrubá mzda a od ledna budou pouze dvě sazby daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 a 23 procent, přičemž ta vyšší se počítá od příjmu 140 tisíc korun.

Od nového roku se také zvyšuje sleva na poplatníka o tři tisíce. Pro příští rok by tedy měla činit 27 840 korun. Rovněž poroste i minimální mzda, a to o 800 korun. Ze 14 600 korun se tak zvedne na 15 200 korun.

Změn se dočká také segment daní. Poroste spotřební daň za tabák, a to o 10 procent. Naopak spotřební daň z motorové nafty se sníží o korunu na litr.

Pro OSVČ bude také od ledna roku 2021 platit nová paušální daň. Ta je stanovena na 5 469 korun měsíčně. Počítá se také s rozšířením osvobození od srážkové daně u všech příjmů ze státních dluhopisů.

Elektřina a plyn lidem příští rok nezdraží. Cena vodného a stočného ale vzroste napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, místy však až o 10 procent.

POLITIKA

Příští rok bude turbulentní i v případě tuzemské a zahraniční politiky. S úderem půlnoci 1. ledna vstoupí v platnost řada změn ve vztahu mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Skončí například volný pohyb služeb a ostrovní stát už nebude nadále členem studijního programu Erasmus. 

Hned v lednu nás také čekají změny na pozici prezidenta USA. 6. ledna by měl Kongres potvrdit výsledky voleb nedávných a následně by 20. ledna mělo oficiálně začít funkční období prezidenta Joea Bidena.

Dočkáme se také dvojí změny předsednictví EU. Na začátku ledna převezme otěže Portugalsko, které o půl roku později, 1. června, předá Slovinsku. 

Rok 2021 bude přelomový také pro Německo. Oficiálně totiž dojde k ukončení politické kariéry Angely Merkelové, která v pozici kancléřky vede zemi už 15 let. 26. září si Němci zvolí jak členy Spolkového sněmu, tak i nového kancléře či kancléřku.

Češi se voleb dočkají o pár týdnů později. V pátek a v sobotu 8. a 9. října zamíří k urnám, kde si zvolí nové složení Poslanecké sněmovny. Voliči tak rovněž rozhodnou o tom, jestli zůstane na postu premiéra Andrej Babiš. ODS také oslaví 30 let své existence.

SPOLEČNOST

Zřejmě nejvýraznější společenskou otázkou bude příští rok, podobně jako letos, koronavirus. Naplno se v Česku rozjede očkování, zároveň ale lze očekávat další nárůst nemocných. Pravděpodobně se tedy nevyhneme dalšímu přepisování statistik, novým lockdownům a hrozbě přetížení zdravotní péče. 

Tyto komplikace by ale měly postupně odeznívat spolu s tím, jak poroste počet očkovaných lidí nejen z řad lékařů a rizikových osob, ale i z řad ostatní veřejnosti. Odhady hovoří o tom, že by se během prvního půl roku mělo podařit naočkovat zhruba polovinu České populace, přičemž od května by se do očkování měli zapojit i praktičtí lékaři.

Další poměrně výraznou událostí bude sčítání lidu, domů a bytů. To má odstartovat o půlnoci na 27. března a do 9. dubna 2021 bude možné vyplnit elektronické formuláře přes internet. Následně doručí komisaři do 26. dubna papírové tiskopisy domácnostem, které se do internetového sčítání nezapojily.

Výraznou celosvětovou událostí bude Expo 2020, které odstartuje 1. října v Dubaji. Akce měla původně odstartovat letos, kvůli pandemii koronaviru ale byla posunuta o rok. Světové výstavy se zúčastní také Česká republika, které zde bude mít svůj vlastní pavilon.

Příští rok nás rovněž čeká mnoho kulatých výročí. Česko bude například slavit 100 let od založení Československé obce legionářské, připomene si 400 let od Staroměstské exekuce, 120 let od narození Milady Horákové nebo 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského. Bude to také přesně 30 let od pádu Berlínské zdi nebo od odchodu sovětské armády a 20 let od událostí 11. září

KULTURA

I v kulturní sféře bude Česko slavit několik kulatin. Uplyne například 100 let od narození výtvarníka a otce Krtečka Zdeňka Milera nebo slavného komika Felixe Holzmanna, 90 let od narození Jiřiny Bohdalové Bohdalové a Jiřího Suchého, či 80 let od narození Jiřího Grossmanna. Divadlo na Fidlovačce zároveň oslaví sté výročí svého vzniku.

V květnu také odstartuje nejslavnější nesportovní soutěž světa, Eurovision Song Contest 2021. První semifinále proběhne v úterý 18. května, druhé o dva dny později. Finále je naplánováno na sobotu 22. května v nizozemském Rotterdamu. I v tomto případě se jedná o náhradní akci za letošní zrušenou. Českou republiku bude reprezentovat Ben Cristovao.

Pokud to epidemická situace dovolí, i Češi si v oblasti hudby příští rok přijdou na své. V březnu se u nás vystoupí Paul Van Dyk nebo Avril Lavigne, v dubnu legendární a-ha nebo Two Steps From Hell, a o měsíc později Eric Clapton a Céline Dion.

V červnu dorazí Iron Maiden, The Offspring, Pet Shop Boys, Nazareth, v červenci pak My Chemical Romance, Aerosmith nebo KISS. Následující měsíc u nás vystoupí Enrique Iglesias, Limp Bizkit a v září Passenger. Závěr roku pak svými koncerty uzavřou například OneRepublic, The Weeknd, Beast In Black nebo The Dead South.

Významný bude příští rok i po filmové stránce. Ačkoliv zatím není jasné, jestli se všechny snímky podívají i do kin, nebo pouze na streamovací platformy, těšit se můžeme na takové hity, jako Mortal Kombat, Není čas zemřít, Krotitelé duchů: Odkaz, Rychle a zběsile 9, Morbius, Venom 2, Matrix 4, Avatar 2, Sherlock Holmes 3, Mission Impossible 7, Godzilla vs. Kong, a do kin zřejmě vstoupí i původně nejočekávanější film letošního roku, legendární Duna.

Ta měla původně, stejně jako celá zbylá produkce studia Warner Bros., zamířit rovnou na streamovací službu HBO Max, nakonec se ale, vzhledem k obrovským očekáváním, zřejmě ukáže i v kinech. Ostatně i sama platforma HBO Max by v roce 2021 mohla dorazit do Česka, kde zatím působí výrazně osekanější HBO GO. Podobně se očekává i příchod Disney+.

SPORT

Bezesporu největší sportovní událostí budou příští rok olympijské hry v japonském Tokiu. Ty se uskuteční náhradou za letošní zrušené mezi 23. červencem a 8. srpnem. O měsíc dříve, od 11. června do 11. července, se odehraje Mistrovství Evropy ve fotbale.

Čeká nás také další Mistrovství světa v ledním hokeji, které by se mělo uskutečnit mezi 7. a 23. květnem v Minsku a Rize. A v průběhu léta i další ročník slavného závodu Tour de France.

Rovněž by se mělo uskutečnit i Mistrovství světa v biatlonu, tenisový Wimbledon, US Open a letní paralympijské hry.

Související

Petr Fiala

Fiala je pro zachování určité míry automatických úprav platů ústavních činitelů

Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS) být zachována, aby o svých platech politici opakovaně nerozhodovali. Premiér to dnes řekl novinářům po skončení svého programu v Brně. Vláda podle něj povede v následujících dnech debatu o mechanismu stanovování a zvyšování platů ústavních činitelů. 
Starostové a nezávislí

Starostové a nezávislí navrhují zpomalení růstu platů v politice po vzoru valorizace

Vládní hnutí STAN navrhuje zpomalit růst platů politiků stejně jako valorizaci penzí. O případné úpravě chce jednat. V pořadu Partie televize Prima CNN News to dnes řekl vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan. Prezident Petr Pavel vyzval ve středu vládu, aby s opozicí hledala řešení v otázce zmrazení platů. Podle hlavy státu není možné snížit růst penzí a platy politiků ponechat beze změn. 

Více souvisejících

politika finance Ekonomika Volby Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) kultura koncerty filmy sport Hokej MS Olympijské hry 2021 (Tokio) 2021

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

Aktualizováno před 10 minutami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí

Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kteří jsou rozhořčení dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny.

Aktualizováno před 20 minutami

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla schůdná pro všechny strany.

před 23 minutami

Česká posádka absolvovala výcvik pod vedením námořní pěchoty na H-1.

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty

Námořní letecké základna Patuxent River v Marylandu - Slavnostní ceremoniál se konal 9. února na Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu. Při této příležitosti ocenili příslušníci výcvikové letky lehkých útočných vrtulníků námořní pěchoty (HMLAT) 303 a programové kanceláře lehkých/útočných vrtulníků H-1 (PMA-276) skupinu letců z Vzdušných sil Armády České republiky, kteří absolvovali kurz údržby a letový výcvik na strojích H-1.

Aktualizováno před 35 minutami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes i na jednání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

před 44 minutami

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

před 1 hodinou

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

před 1 hodinou

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

před 1 hodinou

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se snaží před dnešním rozhodujícím vyjednáváním prosadit svůj postoj. Zatímco zastánci jádra jako je Francie či Česko chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti.

před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště

Odboráři České pošty budou kontrolovat, jak se po pracovněprávní stránce uskuteční předávání výpovědí ve firmě a zda jsou dodržovaná předem stanovená kritéria propouštění. Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna

Francouzská Ústavní rada dnes oznámila, že 14. dubna vydá rozhodnutí o osudu důchodové reformy, kterou bez souhlasu dolní komory parlamentu prosadila vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Pekarová Adamová ukončila návštěvu Tchaj-wanu, sešla se s prezidentkou i premiérem

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu, kde se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a premiérem Čen Ťien-ženem a podepsala prohlášení o meziparlamentní spolupráci. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šéfky Sněmovny Martin Churavý. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy