PŮVODNÍ ZPRÁVA | Budeme se mít příští rok lépe než letos? Ekonomům jsme položili nelehkou otázku

Jaký bude příští rok a vyplatí se číst si nějaké ekonomické či finanční prognózy nebo raději žít bez informací, tzv. ze dne na den, a pak být rád že nedošlo k nejhoršímu? Bude mi moct můj zaměstnavatel v příštím roce zvýšit výplatu, sníží se konečně ceny v zemi? Podobných otázek má jistě každý z nás více. Prognózy vývoje ekonomiky jsou ale ve světle aktuálního dění ve světě vcelku příznivé. 

Odpověď na otázku: „Bude příští rok lepší než ten letošní?“ ale podle analytiků a ekonomů, které server EuroZprávy.cz oslovil, vůbec nevyznívá tak špatně, jak si většina lidí dneska myslí.

„To nejhorší (alespoň prozatím) by měla mít globální ekonomika za sebou a spolu s postupným uvolňováním úrokových sazeb, které bude klíčovým faktorem, by se měla uvolňovat a zlepšovat situace v jednotlivých zemích, což by se mělo pozitivně odrazit i na vývoji finančních trhů,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Olívia Lacenová ze společnosti Wonderinterest Trading LTD.

Co se týká výhledu v České republice, i v novém roce se podle ní očekává snižování hodnoty inflace, i když samozřejmě nadále přetrvávají určitá lokální i globální rizika jako například geopolitické napětí, které by mohly prognózy vývoje ovlivnit negativně. 

„Optikou ekonomického růstu by příští rok měl být výrazně lepší,“ řekl dále serveru EuroZprávy.cz Kevin Tran, ekonom Komerční banky. „Zejména díky tomu, že domácí ekonomiku bude inflace trápit již významně méně,“ dodal Tran. Podle něj české hospodářství po mělké recesi v závěru loňského roku v první polovině toho letošního stagnovalo a ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně dokonce poměrně výrazně snížilo svoji výkonnost.

„V příštím roce by již mělo dojít k obnovení mírného růstu ekonomiky. K tomu by měla přispět právě nižší inflace. Ta by se po dvou letech setrvání na vysokých úrovních měla v příštím roce vrátit do tolerančního pásma ČNB, respektive do rozmezí dvou až tří procent,“ řekl k výhledu na další rok Tran. To by podle něj mělo vést k výrazně lepší náladě spotřebitelů, kteří by díky solidnímu růstu mezd měli zvýšit své výdaje a podpořit tak růst ekonomiky.  

Většina ekonomů soudí, že právě spotřeba domácností je hlavním důvodem, proč domácí ekonomika jako jediná v EU stále zaostává za pomyslnou předpandemickou metou HDP. To ovšem souvisí s výrazným propadem reálných mezd, což je výsledek kombinace vysokého růstu cen a slabšího růstu nominálních mezd, který zatím příliš nekompenzuje propad kupní síly domácností.

„I v příštím roce ale česká ekonomika narazí na bariéry růstu. I proto předpokládáme, že růst v roce 2024 (odhad KB: 1,6 %) bude podle našeho odhadu pod potenciálním růstem ekonomiky. Růst zbrzdí jednak poměrně utažená měnová politika, ale také fiskální konsolidace, která je ovšem krokem k udržitelnější trajektorii veřejných financí. Ani zahraniční vývoj nebude přílišnou podporou pro růst české exportně založené ekonomiky, a to zejména vzhledem k slabým růstovým vyhlídkám pro Německo, které je pro domácí exportéry klíčový trh,“ popsal odhad vývoje tuzemských ekonomických veličin Kevin Tran z Komerční banky. 

Doporučené články

Většina ekonomů se shodne i na tom, že i přes současné naladění společnost v ekonomice optimismem příliš neoplývá, příští rok by se měl již nést ve značně lepším světle. Inflace by měla významně ustoupit poté, co většinu letošního a loňského roku dosahovala dvouciferných hodnot. Úrokové sazby ČNB zároveň započnou svojí sestupnou trajektorii a měnová politika by tak měla postupně méně dusit ekonomickou aktivitu. 

Faktem je, jak říká řada ekonomů, že poslední roky byly z pohledu ekonomického vývoje pro české občany mimořádně náročné, přesto se zdá, že světlo na konci tunelu je již velmi blízko. „Předstihové indikátory ukazují v případě Německa možnost ekonomického obratu a s ním by mělo přijít oživení rovněž do českého průmyslu. Index PMI ve výrobním sektoru v Německu byl v listopadu 2023 revidován z původního odhadu 42,3 bodu na 42,6 bodu a zůstal tak nejvyšší za posledních šest měsíců,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital.

Podobně by se měla podle něj v domácí ekonomice zotavit spotřebitelská poptávka, který klesala poslední dva roky s tím, jak se zvyšovala inflace a klesaly reálné mzdy. „Zvyšovat mzdy bude v příštím roce 60 procent zaměstnavatelů v Česku. Mzdy by se nejčastěji měly zvednout o pět až deset procent, což vzhledem k očekávané průměrné inflaci kolem 3 % by mělo znamenat růst mezd nejen nominálně, ale i reálně. To je výborná zpráva, spolu s tím zůstává silný trh práce, kdo chce pracovat, snadno si práci nalezne. V domácí ekonomice tak zůstává nezaměstnanost kolem 2,8, což je jedna z nejnižších úrovní v celé EU.,“ doplnil Kryštof Míšek. 

I Tran z Komerční banky říká, že zdražování by v příštím roce mělo již výrazně zvolnit. „Rizikem vychýleným směrem k vyšší inflaci je však míra, se kterou podniky propíšou zvýšené ceny energií do svých ceníků. Toto riziko navíc zvyšuje nejistota ohledně ukotvenosti inflačních očekávání, která zřejmě zůstávají zvýšená. S ohledem na velmi slabou poptávku mají však podle nás prodejci poměrně omezený prostor ke zdražování bez toho, aniž by ji ještě více poškodili,“ upozorňuje.

Tvrdí, že již výše avizovaný solidní růst mezd by však měl vést k růstu reálných mezd, a tudíž obnově kupní síly domácností. Vzhledem ke stále napjatému trhu práce a robustnímu finančnímu postavení firem mají zaměstnanci poměrně dobrou pozici v mzdových vyjednáváních. Ta by měla podpořit jejich snahy o kompenzaci předchozího propadu kupní síly až na úroveň z roku 2017. „Průměrná nominální mzda se podle nás v příštím roce v průměru zvýší o 7,6 %. To by za předpokladu, že inflace zůstane v rozmezí 2-3 %, znamenalo již poměrně solidní reálný růst,“ doplnil ekonom Komerční banky. 

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 57 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy