Jaký bude příští rok a vyplatí se číst si nějaké ekonomické či finanční prognózy nebo raději žít bez informací, tzv. ze dne na den, a pak být rád že nedošlo k nejhoršímu? Bude mi moct můj zaměstnavatel v příštím roce zvýšit výplatu, sníží se konečně ceny v zemi? Podobných otázek má jistě každý z nás více. Prognózy vývoje ekonomiky jsou ale ve světle aktuálního dění ve světě vcelku příznivé.
Odpověď na otázku: „Bude příští rok lepší než ten letošní?“ ale podle analytiků a ekonomů, které server EuroZprávy.cz oslovil, vůbec nevyznívá tak špatně, jak si většina lidí dneska myslí.
„To nejhorší (alespoň prozatím) by měla mít globální ekonomika za sebou a spolu s postupným uvolňováním úrokových sazeb, které bude klíčovým faktorem, by se měla uvolňovat a zlepšovat situace v jednotlivých zemích, což by se mělo pozitivně odrazit i na vývoji finančních trhů,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Olívia Lacenová ze společnosti Wonderinterest Trading LTD.
Co se týká výhledu v České republice, i v novém roce se podle ní očekává snižování hodnoty inflace, i když samozřejmě nadále přetrvávají určitá lokální i globální rizika jako například geopolitické napětí, které by mohly prognózy vývoje ovlivnit negativně.
„Optikou ekonomického růstu by příští rok měl být výrazně lepší,“ řekl dále serveru EuroZprávy.cz Kevin Tran, ekonom Komerční banky. „Zejména díky tomu, že domácí ekonomiku bude inflace trápit již významně méně,“ dodal Tran. Podle něj české hospodářství po mělké recesi v závěru loňského roku v první polovině toho letošního stagnovalo a ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně dokonce poměrně výrazně snížilo svoji výkonnost.
„V příštím roce by již mělo dojít k obnovení mírného růstu ekonomiky. K tomu by měla přispět právě nižší inflace. Ta by se po dvou letech setrvání na vysokých úrovních měla v příštím roce vrátit do tolerančního pásma ČNB, respektive do rozmezí dvou až tří procent,“ řekl k výhledu na další rok Tran. To by podle něj mělo vést k výrazně lepší náladě spotřebitelů, kteří by díky solidnímu růstu mezd měli zvýšit své výdaje a podpořit tak růst ekonomiky.
Většina ekonomů soudí, že právě spotřeba domácností je hlavním důvodem, proč domácí ekonomika jako jediná v EU stále zaostává za pomyslnou předpandemickou metou HDP. To ovšem souvisí s výrazným propadem reálných mezd, což je výsledek kombinace vysokého růstu cen a slabšího růstu nominálních mezd, který zatím příliš nekompenzuje propad kupní síly domácností.
„I v příštím roce ale česká ekonomika narazí na bariéry růstu. I proto předpokládáme, že růst v roce 2024 (odhad KB: 1,6 %) bude podle našeho odhadu pod potenciálním růstem ekonomiky. Růst zbrzdí jednak poměrně utažená měnová politika, ale také fiskální konsolidace, která je ovšem krokem k udržitelnější trajektorii veřejných financí. Ani zahraniční vývoj nebude přílišnou podporou pro růst české exportně založené ekonomiky, a to zejména vzhledem k slabým růstovým vyhlídkám pro Německo, které je pro domácí exportéry klíčový trh,“ popsal odhad vývoje tuzemských ekonomických veličin Kevin Tran z Komerční banky.
Většina ekonomů se shodne i na tom, že i přes současné naladění společnost v ekonomice optimismem příliš neoplývá, příští rok by se měl již nést ve značně lepším světle. Inflace by měla významně ustoupit poté, co většinu letošního a loňského roku dosahovala dvouciferných hodnot. Úrokové sazby ČNB zároveň započnou svojí sestupnou trajektorii a měnová politika by tak měla postupně méně dusit ekonomickou aktivitu.
Faktem je, jak říká řada ekonomů, že poslední roky byly z pohledu ekonomického vývoje pro české občany mimořádně náročné, přesto se zdá, že světlo na konci tunelu je již velmi blízko. „Předstihové indikátory ukazují v případě Německa možnost ekonomického obratu a s ním by mělo přijít oživení rovněž do českého průmyslu. Index PMI ve výrobním sektoru v Německu byl v listopadu 2023 revidován z původního odhadu 42,3 bodu na 42,6 bodu a zůstal tak nejvyšší za posledních šest měsíců,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital.
Podobně by se měla podle něj v domácí ekonomice zotavit spotřebitelská poptávka, který klesala poslední dva roky s tím, jak se zvyšovala inflace a klesaly reálné mzdy. „Zvyšovat mzdy bude v příštím roce 60 procent zaměstnavatelů v Česku. Mzdy by se nejčastěji měly zvednout o pět až deset procent, což vzhledem k očekávané průměrné inflaci kolem 3 % by mělo znamenat růst mezd nejen nominálně, ale i reálně. To je výborná zpráva, spolu s tím zůstává silný trh práce, kdo chce pracovat, snadno si práci nalezne. V domácí ekonomice tak zůstává nezaměstnanost kolem 2,8, což je jedna z nejnižších úrovní v celé EU.,“ doplnil Kryštof Míšek.
I Tran z Komerční banky říká, že zdražování by v příštím roce mělo již výrazně zvolnit. „Rizikem vychýleným směrem k vyšší inflaci je však míra, se kterou podniky propíšou zvýšené ceny energií do svých ceníků. Toto riziko navíc zvyšuje nejistota ohledně ukotvenosti inflačních očekávání, která zřejmě zůstávají zvýšená. S ohledem na velmi slabou poptávku mají však podle nás prodejci poměrně omezený prostor ke zdražování bez toho, aniž by ji ještě více poškodili,“ upozorňuje.
Tvrdí, že již výše avizovaný solidní růst mezd by však měl vést k růstu reálných mezd, a tudíž obnově kupní síly domácností. Vzhledem ke stále napjatému trhu práce a robustnímu finančnímu postavení firem mají zaměstnanci poměrně dobrou pozici v mzdových vyjednáváních. Ta by měla podpořit jejich snahy o kompenzaci předchozího propadu kupní síly až na úroveň z roku 2017. „Průměrná nominální mzda se podle nás v příštím roce v průměru zvýší o 7,6 %. To by za předpokladu, že inflace zůstane v rozmezí 2-3 %, znamenalo již poměrně solidní reálný růst,“ doplnil ekonom Komerční banky.
Související
Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák