ROZHOVOR | Chudí zaplatí více a bohatí vydělají, říká ekonom ke kroku České národní banky

ROZHOVOR - Česká národní banka (ČNB) zvýšila úrokové sazby. Co si pod tím má představit běžný občan, kdy ho změna zasáhne a k čemu vlastně krok banky je? V rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal ekonom z Vysoké školy ekonomické Štěpán Křeček, podle kterého přišla změna příliš brzo.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby z 0.05% na 0.25%. Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012 a o první zvýšení od roku 2008. Základní úroková sazba ovlivňuje vývoj všech ostatních sazeb v ekonomice a také kurz koruny vůči ostatním měnám.

Můžete laikům v oblasti ekonomiky vysvětlit, co vlastně Česká národní banka udělala?

Česká národní banka zvedla základní úrokovou sazbu v ekonomice z tzv. technické nuly o dvě desetiny procenta. Po změně je na hodnotě 0.25%. Na zvednutí základní sazby začnou reagovat i ostatní sazby, které také začnou růst.

Čeho tím chtěla ČNB docílit?

Podle bankéřů víme, že ČNB se obává přehřívání ekonomiky a bojí se, že by například na trhu s hypotékami mohla vznikat bublina. Tím, že se zvednou úrokové sazby se hypotéky stanou méně dostupné, protože lidé budou muset platit vyšší měsíční splátky. To zase povede k menší poptávce na trhu s bydlením, což by mohlo částečně korigovat vysoké ceny bytů.

Jak přesně dopadnou novinky na běžného občana?

Musíme rozlišit dvě skupiny obyvatel. Bohatý Čech, který má na účtu hodně peněz na tomto kroku vydělá, protože jeho zůstatky se začnou úročit vyšší sazbou. To znamená, že získá úroky navíc a bude se mít o něco lépe. Naopak chudý Čech, který například má nějaké úvěry, bude mít jejich splácení dražší.

Ovlivní zvýšení sazeb již uzavřené úvěry?

Změna se samozřejmě týká nově uzavřených úvěrů. Ty stávající se nemění, jsou jasně dané smlouvami.

Projeví se tedy změna už na úvěrech uzavíraných od dnešního dne?

Poskytovatelé úvěrů na sebe různě reagují, je to konkurenční prostředí. Pokud by některý poskytovatel okamžitě zvýšil sazbu, tak by tím mohl přijít o část klientů. Bude se to tedy projevovat spíše pozvolně a záleží právě na tom, jak na sebe budou reagovat jednotliví hráči na trhu. Rozhodně se ale dostáváme do éry, kdy úrokové sazby na jednotlivých produktech začnou růst. Končí éra tzv. levných peněz, kdy byly sazby hodně blízké minimu.

Jak krok ČNB hodnotíte?

Vždy jsem byl zastáncem vysokého ekonomického růstu. Pakliže se daří dobře ekonomice, tak se to odráží i v rostoucí životní úrovni občanů. V dnešní době máme růst, nejnovější predikce se pohybují kolem 3%. Nedomnívám se, že jde o tak vysoké číslo, že bychom už museli začít zasahovat.

Byla tedy změna ze strany bankéřů uspěchaná?

Já bych s tím opatřením ještě nějakou dobu počkal. V budoucnu by možná bylo vhodné, ale nemyslím si, že již v tomto srpnu bylo nezbytné úrokové míry zvyšovat.

Související

Aleš Michal Rozhovor

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.
Tomáš Řepa Rozhovor

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak vnímá aktuální situaci ve válce na Ukrajině – a to nejen na bojišti, ale také u vyjednávacích stolů. „Ukrajina si rozhodně může dovolit něco požadovat – třeba už jen to, že bude nadále existovat na území, které silou svých zbraní a za cenu životů svých vojáků ubránila,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Štěpán Křeček česká národní banka Ekonomika peníze hypotéky

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy