ROZHOVOR | Československo se rozpadnout nemuselo. Žádný politik vlastní chybu nepřizná, říká historik

ROZHOVOR - Dnes uplynulo 25 let od rozdělení Československa. Pokud by k tomuto kroku nevedlo, určitě by se nám vedlo jinak. Jak, na to už nám nikdo neodpoví, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz historik Miroslav Vaněk, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

K rozdělení Československa došlo poměrně brzy po sametové revoluci. Je mezi těmito událostmi přímá souvislost? 

Ano bezesporu. V době vlády jedné strany a autoritativního režimu nebyl prostor národnostní otázky skutečně řešit, vše probíhalo především jen na úrovni proklamací a pouze po stranické linii. Národnostní otázky se proto, pro mnohé překvapivě rychle, vyvstaly hned po listopadu 1989. Někteří Slováci například prezidentu Havlovi vytýkali omezení zbrojního průmyslu na Slovensku, ke klidu nepřispěla ani tzv. pomlčková válka. Najednou tu byla otázka, kdo na koho doplácí atd. atd.

Čekal jste vy sám v roce 1989 a krátce po něm, že v nových poměrech nastanou problémy mezi Čechy a Slováky a že povedou až k rozpadu společného státu?

Musím se přiznat, že já sám osobně jsem podobný vývoj neočekával.

Rozpad Československa na dva samostatné se z dnešního pohledu jeví jako pochopitelný krok. Byl z hlediska dění mezi roky 1990 a 1992 skutečně nevyhnutelný? 

Vše dnes vidíme prizmatem pokojného rozchodu. Naopak jsme konfrontováni s válečnými hrůzami v bývalé Jugoslávie nebo komplikovaného rozpadu bývalého Sovětského svazu. Volby 5. – 6. června 1992 zřejmě jednoznačně rozhodly, resp. vítěz voleb na Slovensku – Hnutí za demokratické Slovensko vedené Vladimírem Mečiarem a Občanská strana vedená Václavem Klausem. 

Tehdejší český premiér Václav Klaus už v minulosti uvedl, že po volbách v roce 1992 se nic jiného než klidný rozchod ani dělat nedalo. Vnímáte to stejně?

Nevidím to stejně, vždy existuje více možností. Jde o ochotu hledat je. Rozumím, že politici byli relativně dlouhým jednáním po unaveni. Byli ale zvoleni, aby řešení hledali.

Kdy poprvé jste si uvědomil, že už není návratu a že se Československo rozpadne. Co bylo tímto bodem zlomu? 

Volby leccos pro mě osobně předznamenaly, ale věřil jsem, že se nějaké řešení pro společné soužití Čechů a Slováků najde. Definitivní konec pro mě nastal až na onen pro mě smutný Silvestra 31.12. 1992, resp. první minuty po půlnoci 1.1. 1993

Jaké další varianty byly v tu dobu vlastně na stole? 

Mluvilo se především o unii dvou států, konfederaci, kde by obě republiky měly úplnou svrchovanost, měly by vlastní emisní banky a daňovou politiku a byly by samostatnými subjekty mezinárodního práva.

Václav Klaus také uvedl, že nevypsání referenda o rozpadu Československa, kvůli kterému byl kritizován, nepovažuje za chybu. Jaké nálady tehdy ve společnosti panovaly? Rozhodli by lidé stejně jako politici?

Tak předně, nepamatuji si, že by jakýkoli politik, kdy přiznal vlastní chybu. Václav Klaus byl jednoznačně ovlivněn vlastním ekonomickým viděním světa, kterému podřídil ve svém politickém rozhodování mnohé. Slováci nebyli o neoliberální cestě jednoznačně přesvědčeni, podle českých neoliberálů by byli bývali brzdou nastoupené české ekonomické cesty…

Po volbách 1992 vítězná česká politická reprezentace o udržení společného státu se Slováky již tak neusilovala, chtěla především rychle rozhodnout. Referendum neproběhlo, což považuji za velkou chybu a selhání tehdejších politických elit. Podle našich historického bádání, ale i podle sociologických výzkumů veřejného mínění by k rozpadu/rozdělení státu, pokud by došlo k lidovému hlasování, nedošlo.

Myslíte si, že by se Čechům a Slovákům vedlo lépe, kdyby k rozdělení nedošlo?

Nevím, zda lépe. Určitě by se nám vedlo jinak. Jak, na to už nám nikdo neodpoví… Na jednu misku vah jedni pokládají nekončící diskuse o kompetence, na straně druhé stojí sama hodnota společného státu, resp. ve jménu této hodnoty podstoupení dalších jednání a vyjednávání. Hledání kompromisu není výraz slabosti, ale mnohdy jde naopak o projev odvahy a státnické moudrosti, která nestojí na preferencích, a z pohledu historie na „krátkodobých vizích“. Přeci jen jsme žili ve společném státě téměř sedmdesát let, mnozí za společný stát položili život. 

Češi dnes, po tisíci letech, žijí ve svém státě úplně sami bez větších národnostních menšin. Myslím si, že je to na škodu nás všech, ztrácíme tím totiž schopnost žít s jinými, chybí nám tolerance k odlišnosti, naopak se jinakosti obáváme. Heslo zpět do Evropy nakonec došlo naplnění v každém ze států bývalého Československa zvlášť. Dnes jsme opět spolu v rámci širšího celku EU, ve kterém jsme si se Slováky nejblíže. To samozřejmě má svojí nezpochybnitelnou hodnotu.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Miroslav Vaněk (historik) Československo Vladimír Mečiar Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy