KOMENTÁŘ - Zpochybňování romského holocaustu z úst poslanců SPD nabírá na obrátkách. Po nepřijatelných výrocích stranického předsedy Tomia Okamury a poslance Miloslava Roznera, kteří označili cikánský tábor v Letech u Písku za místo, kde se lidé mohli volně pohybovat, resp. "neexistující pseudokoncentrák", se o slovo prostřednictvím sociálních sítí v pátek přihlásil jejich spolustraník, poslanec Lubomír Volný.
Volný na Twitteru napsal: "Neexistují žádné historické důkazy o tom, že tábor v Letech byl táborem koncentračním, tak jako třeba byla Osvětim! Existují nezpochybnitelné historické důkazy o tom, že tento tábor byl pracovním a že zde vězněné oběti války zneužíval rod Schwarzenbergů! Udávejte soudruhu!"
Ponechme stranou, že se "důkazy" ohání člen strany, jejíž přístup k faktům je krajně problematický. Základní skutečností zůstává, že vědecká historiografie shromáždila dostatek důkazů o vzniku, vývoji a charakteru tábora v Letech u Písku. Ve stručnosti: Tábor byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Ačkoliv od počátku tvořili část internovaných i Romové, jejich podíl byl v první fázi nízký, mezi 5-25%. Změna nastala v důsledku tlaku nacistické protektorátní správy v srpnu 1942, kdy se Lety u Písku staly tzv. cikánským táborem. Internovány zde již byly celé rodiny, včetně malých dětí, a to z ryze rasových důvodů, nikoliv kvůli "vyhýbání se práci". Většina z těch, kteří věznění v Letech přežili, následně skončila v plynových komorách vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka.
Lubomír Volný tvrdí, že Lety nelze srovnávat s Osvětimí. Počtem obětí, kterých bylo v prvním případě zdokumentováno více než tři sta, zatímco v druhém více než milion, zajisté nikoliv. V Letech nikdy nedocházelo k systematickému, průmyslovému vyhlazování známému z táborů smrti na území dnešního Polska. Cikánský tábor v Letech u Písku byl nicméně jeho integrální součástí. Představoval nezbytnou mezistanici, přičemž lidé do něj byli odesíláni na základě zvrácených rasových teorií se záměrem jejich pozdější fyzické likvidace na jiném, příhodnějším místě.
Je také třeba zdůraznit, že v Letech vytvořené podmínky - těžká práce bez nároku na výplatu mzdy, katastrofální hygiena, výrazné překročení ubytovací kapacity a neadekvátní přístup k pitné vodě a jídlu - vedly k šíření závažných nemocí, zejména tyfu a zápalu plic, a následným úmrtím vězňů, především z řad dětí.
Ve svém dalším tweetu poslanec Volný píše: "Ano, Přestaňme poměřovat utrpení obětí války!..... Přestaňme se tvářit, že oběti války v Letech trpěly více, než oběti války v jiných táborech a věznicích na našem území v té době!" S tím by se dalo souhlasit, pokud by ovšem takové názory ve veřejné debatě zaznívaly. Nezaznívají. Jde o konstrukt, kterým se zpravidla zaklínají čeští rasisté. Naopak, často je slyšet relativizace utrpení v Letech u Písku s odkazy na absenci masového vyhlazování a "nízký" počet obětí tamního tábora.
Tyto názory je třeba nekompromisně odmítnout. Jaký je rozdíl v tom, zda člověk zahynul v plynové komoře či během transportu do ní, ať již v přeplněném vlaku nebo v důsledku nelidských podmínek v transitním táboře? Odpověď je nasnadě. Fakticky žádný.
V české společnosti sílí autoritářské a xenofobní tendence. Výroky, které byly před pár lety považovány za nepřijatelné a vedly by ke konci svých autorů ve veřejném životě, nyní mezi lidmi silně rezonují a přinášejí voličské hlasy. Zda budou ve věci poslanců SPD zpochybňujících holocaust konat orgány činné v trestním řízení, zůstává otevřenou otázkou. Historici však proti takovému účelovému překrucování dějin ke sbírání laciných bodů a parazitování na lidském utrpení mlčet nesmějí.
Matěj Bílý, autor je historik
Související
Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku
Volný u soudu odmítl, že by kvůli ivermektinu šířil poplašnou zprávu
Lubomír Volný (SPD) , Koncentrační tábor Lety , holocaust , II. světová válka
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák