Platy v Československu? První republika si inteligence vážila, komunisti ji poslali ke dnu

Praha - Zhruba osmkrát víc než dělník, pětkrát víc než horník a čtyřikrát víc než úředník vydělával před sto lety po vzniku Československa univerzitní profesor. Měl tak v začátcích první republiky stejný plat jako tehdejší ministři. Vyplývá to z dokumentů na vládním webu. Za komunistického režimu se podle údajů statistického úřadu výdělky nivelizovaly a u většiny lidí se příliš nelišily. Rozdílně zaměstnanci začali vydělávat zase až po listopadové revoluci.

Za první republiky se průměrná mzda nesledovala. Platy členů vlády upravily hned v roce 1918 po vzniku státu zákony. Předseda vlády podle nich dostával ročně 70.000 korun a ministři 60.000 korun. K tomu měli takzvaný činovní příplatek 40.000 korun. Předsedovi kabinetu a šéfovi diplomacie připadl ještě reprezentační přídavek 50.000 korun.

Ministerský plat byl srovnatelný s výdělkem univerzitního profesora. Úředník si průměrně vydělal 1300 korun měsíčně. Horník měl kolem 1000 korun. Lidé, kteří pracovali v průmyslu, si přišli na 600 až 700 korun. Tolik dostávali také začínající učitelé.

"Ve 30. letech byla nejlépe placeným činoherním umělcem v Národním divadle Olga Scheinpflugová, jejíž roční gáže činila 70.000 korun," uvádí zpráva na vládních webových stránkách.

Odměňování se změnilo za komunistického režimu. Inteligence se na žebříčku odměn propadla a mnohem víc se cenila těžká fyzická práce, k níž nebylo potřeba vzdělání. Mezi nejlépe vydělávající patřili horníci či hutníci. Slušné částky měli hlavně funkcionáři.

Podle statistických údajů v roce 1959 průměrná měsíční hrubá mzda dosahovala 1429 korun československých. Zhruba 585.000 ze tří milionů zaměstnanců, tedy téměř pětina pobírala částku mezi 600 a 1000 korun. Odměnu nad 5000 korun mělo 802 lidí.

V roce 1968 si průměrný zaměstnanec přišel na 1828 korun československých. Nejvíc lidí pobíralo tehdy částku mezi 2000 a 2500 korunami, bylo jich asi 21 procent. Nad 5000 korun mělo přes 9200 lidí. Do poloviny 70. let se průměrná mzda dostala na 2411 korun. Nejčastější výdělek se pohyboval stále mezi 2000 a 2500 korunami, měla ho víc než čtvrtina lidí. Nad 5000 korun si domů nosilo ale už téměř 53.900 lidí, tedy 1,5 procenta pracovníků.

V roce 1981 větší než pětitisícový výdělek měla přes tři procenta zaměstnanců, celkem to bylo 129.500 lidí. Mzda se ale stále pohybovala nejčastěji mezi 2000 a 2500 korunami, tolik dostávalo 22 procent pracovníků. Průměrná částka dosahovala 2799 korun. Do roku 1989 se zvedla na 3342 korun, i tak ale stále nejvíc lidí vydělávalo mezi 2000 a 2500 korunami. Bylo jich 17 procent. Mezi 2000 a 3500 korun měla zhruba polovina zaměstnanců. Nejvýše vydělávající se posunuli o tisícikorunu výš. Částku nad 6000 korun nosilo domů 145.500 osob, tedy téměř čtyři procenta zaměstnanců.

Po listopadové revoluci začaly růst i výdělky, nivelizace se rozpouštěla a příjmy se výrazněji odlišovaly. V posledním roce společného státu průměrná mzda činila 4982 korun. Nejvíc lidí vydělávalo mezi 5000 a 6000 korunami, bylo jich 17 procent. Nad 14.000 korun se tehdy dostaly 0,3 procenta zaměstnanců.

V roce 1995 se výdělky ještě víc rozvrstvily. Průměr se dostal na 8804 korun. Od 2000 do 3000 korun hrubého vydělávala tři procenta lidí, tedy asi 84.000. Nad 30.000 korun mělo kolem 14.000 lidí, tedy 0,6 procenta zaměstnanců.

V roce 1996 průměrná mzda přesáhla o 480 korun desetitisícovou hranici. V roce 2000 se dostala na 15.187 korun. O deset let později činila 26.881 korun. Nad 50.000 korun vydělávalo šest procent zaměstnanců. Letos se průměrný výdělek dostal na 31.851 korun.

Související

česká národní banka

Oslavy sta let koruny byly zahájeny na Pražském hradě

Slavnostním večerem dnes Česká národní banka (ČNB) zahájila oslavy 100. výročí vzniku československé a české koruny. Před stovkami hostů, mezi kterými byli prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO), byly ve Španělském sále Pražského hradu pokřtěny nová kniha o historii koruny, replika unikátní 130 kilogramů vážící zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.
Národní divadlo v Praze

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy 100. výročí ČSR

Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných děl spojených s československými legiemi. Dnes zahájená výstava v kavárně budovy Nové scény potrvá do konce února a nabízí například pohlednice vydávané pro československé vojáky v Rusku či schémata vývoje československých stejnokrojů v Rusku v letech 1914 až 1920. Výstavu připravilo divadlo v souvislosti s uvedením inscenace Plukovník Švec a ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze.

Více souvisejících

100. výročí vzniku Československa Školství Vysoké školy Komunismus mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy