Pro euro. Českem se šíří petice za vstup ČR do eurozóny, podepsali ji i někteří politici

Senátor Václav Hampl (nestr. za KDU-ČSL a SZ) nebo bývalý poslanec za hnutí ANO Jiří Zlatuška jsou mezi signatáři nové internetové petice, která bojuje za přijetí eura v České republice. Za úvodních 14 dní ji podepsalo už několik set lidí.

Petice Pro euro spatřila světlo světa před 14 dny a na své webové stránce propaguje přijetí jednotné evropské měny čtyřmi hesly: „Budeme se mít líp“, „Budeme bezpečnější“, „Budeme rozhodovat o své budoucnosti“ a „Můžeme“.

Mezi důvody se objevují už celkem tradiční argumenty, třeba srovnání s naším východním sousedem, který euro přijal v lednu 2009. „Stejně jako na Slovensku, euro nastartuje naši ekonomiku a podpoří konkurenceschopnost našich podniků,“ píše se na webu iniciativy. Autoři petice tvrdí, že by přijetí eura přiblížilo životní úroveň Německu a dalším státům západní Evropy.

„Stejně jako v celé eurozóně euro také zjednoduší život českých občanů,“ konstatují také. Jednotná měna má zlevnit a usnadnit cestování, posílit pozici spotřebitelů a v neposlední řadě připravit o živnost „směnárenské šmejdy“.

Podle petice by nás přijetí eura ukotvilo v srdci Evropy, protože by představovalo záruku spojenectví České republiky se zeměmi západní, střední a východní Evropy, mezi které dlouhodobě patříme. „Naše historická zkušenost ukazuje, že jedině tak zabráníme tomu, abychom se stali satelitem jiných velmocí,“ vzkazují její autoři.

Rovněž by prý došlo k posílení hlasu České republiky v Evropě a při rozhodování o dalším směřování Evropské unie, protože eurozóna je naším dominantním hospodářským, kulturním a politickým partnerem. „Po odchodu Velké Británie z EU bude eurozóna tvořit přibližně 80 % její ekonomiky a populace,“ připomíná text jeden z důsledků blížícího se brexitu.

„Blížící se reforma evropských institucí bude mít zásadní dopad na všechny členské státy, ale bude se vytvářet hlavně v eurozóně. Naše možnosti prosadit české národní zájmy jsou proto výrazně vyšší v jejím rámci,“ varují autoři před možným vystoupením České republiky z EU.

V závěru pak autoři rozporují stanoviska vlády či České národní banky, protože tvrdí, že je Česká republika připravena přijmout jednotnou evropskou měnu. Ministerstvo financí a ČNB totiž v prosinci opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura.

Děkujeme všem, co jsou ❤️#ProEuro a podepsali naši petici. Jsme na začátku, ale věříme, že to má smysl! Vaši podporu nám můžete vyjádřit především podpisem. Každý podpis, lajk či follow se však počítá! Petice ▶️ https://t.co/gAZd1VPJCo Facebook▶️ https://t.co/lniZJ1cnY5 pic.twitter.com/JuX3hfzUEG

— Pro euro (@proeurocz) 22. ledna 2019

„Česká republika dlouhodobě splňuje všechna klíčová konvergenční kritéria a ostatní je schopna splnit během přechodného období. Dlouhodobě vyvážená a respektovaná makroekonomická politika vytváří předpoklady, aby Česká republika těžila ze společné měny ještě více než Slovensko,“ hodnotí autoři závěrem.

Petici podepsalo již více než 500 lidí včetně zmíněných vysokoškolských profesorů a současných, respektive někdejších politiků Václava Hampla a Jiřího Zlatušky. K petici se připojil i současný prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„Každý z nás má bez eura život zbytečně dražší. Proto jsem rád, že se o společné měně mluví čím dál víc. Pokud si taky myslíte, že když zvládli přijmout euro Slováci, dokážeme to taky, přidejte se k této akci,“ vzkázal někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti. Přijetí eura však podporuje podle loňského průzkumu CVVM jen 20 % českých občanů.

Související

Více souvisejících

EUR eurozóna Euro (měna) Česká republika Václav Hampl

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 54 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy