Pro euro. Českem se šíří petice za vstup ČR do eurozóny, podepsali ji i někteří politici

Senátor Václav Hampl (nestr. za KDU-ČSL a SZ) nebo bývalý poslanec za hnutí ANO Jiří Zlatuška jsou mezi signatáři nové internetové petice, která bojuje za přijetí eura v České republice. Za úvodních 14 dní ji podepsalo už několik set lidí.

Petice Pro euro spatřila světlo světa před 14 dny a na své webové stránce propaguje přijetí jednotné evropské měny čtyřmi hesly: „Budeme se mít líp“, „Budeme bezpečnější“, „Budeme rozhodovat o své budoucnosti“ a „Můžeme“.

Mezi důvody se objevují už celkem tradiční argumenty, třeba srovnání s naším východním sousedem, který euro přijal v lednu 2009. „Stejně jako na Slovensku, euro nastartuje naši ekonomiku a podpoří konkurenceschopnost našich podniků,“ píše se na webu iniciativy. Autoři petice tvrdí, že by přijetí eura přiblížilo životní úroveň Německu a dalším státům západní Evropy.

„Stejně jako v celé eurozóně euro také zjednoduší život českých občanů,“ konstatují také. Jednotná měna má zlevnit a usnadnit cestování, posílit pozici spotřebitelů a v neposlední řadě připravit o živnost „směnárenské šmejdy“.

Podle petice by nás přijetí eura ukotvilo v srdci Evropy, protože by představovalo záruku spojenectví České republiky se zeměmi západní, střední a východní Evropy, mezi které dlouhodobě patříme. „Naše historická zkušenost ukazuje, že jedině tak zabráníme tomu, abychom se stali satelitem jiných velmocí,“ vzkazují její autoři.

Rovněž by prý došlo k posílení hlasu České republiky v Evropě a při rozhodování o dalším směřování Evropské unie, protože eurozóna je naším dominantním hospodářským, kulturním a politickým partnerem. „Po odchodu Velké Británie z EU bude eurozóna tvořit přibližně 80 % její ekonomiky a populace,“ připomíná text jeden z důsledků blížícího se brexitu.

„Blížící se reforma evropských institucí bude mít zásadní dopad na všechny členské státy, ale bude se vytvářet hlavně v eurozóně. Naše možnosti prosadit české národní zájmy jsou proto výrazně vyšší v jejím rámci,“ varují autoři před možným vystoupením České republiky z EU.

V závěru pak autoři rozporují stanoviska vlády či České národní banky, protože tvrdí, že je Česká republika připravena přijmout jednotnou evropskou měnu. Ministerstvo financí a ČNB totiž v prosinci opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura.

Děkujeme všem, co jsou ❤️#ProEuro a podepsali naši petici. Jsme na začátku, ale věříme, že to má smysl! Vaši podporu nám můžete vyjádřit především podpisem. Každý podpis, lajk či follow se však počítá! Petice ▶️ https://t.co/gAZd1VPJCo Facebook▶️ https://t.co/lniZJ1cnY5 pic.twitter.com/JuX3hfzUEG

— Pro euro (@proeurocz) 22. ledna 2019

„Česká republika dlouhodobě splňuje všechna klíčová konvergenční kritéria a ostatní je schopna splnit během přechodného období. Dlouhodobě vyvážená a respektovaná makroekonomická politika vytváří předpoklady, aby Česká republika těžila ze společné měny ještě více než Slovensko,“ hodnotí autoři závěrem.

Petici podepsalo již více než 500 lidí včetně zmíněných vysokoškolských profesorů a současných, respektive někdejších politiků Václava Hampla a Jiřího Zlatušky. K petici se připojil i současný prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„Každý z nás má bez eura život zbytečně dražší. Proto jsem rád, že se o společné měně mluví čím dál víc. Pokud si taky myslíte, že když zvládli přijmout euro Slováci, dokážeme to taky, přidejte se k této akci,“ vzkázal někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti. Přijetí eura však podporuje podle loňského průzkumu CVVM jen 20 % českých občanů.

Související

Více souvisejících

EUR eurozóna Euro (měna) Česká republika Václav Hampl

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 56 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 1 hodinou

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 2 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 4 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

včera

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy