Známe výši kapesného Evropě. Rozmazlují Češi své děti?

Praha - Češi jsou mírní a velkorysí rodiče, vyplývá to z velkého průzkumu společnosti PROFI CREDIT, který se konal od letošního června do srpna v Polsku, Česku, na Slovensku a v Bulharsku. Analýza zjišťovala, zda rodiče v příslušných zemích dávají svým dětem kapesné a současně kontrolují, za co děti utrácejí.

V Česku dávají dětem kapesné asi dvě třetiny rodičů (64 procent). S nástupem do první třídy ho dostane 24 procent dětí. Většina si ale musí na své peníze ještě pár let počkat. Plných 26 procent školáků ho dostává až od deseti let, každý desátý si jde pro první kapesné až spolu s občankou. Více než třetina dětí (36 procent) nedostává kapesné od rodičů vůbec.

Asi nejpřísnější jsou rodiče na Slovensku. Kapesné tu dostává 56 procent dětí. V první třídě si na vlastní peníze sáhne jen 13 procent dětí. Plných 40 procent malých Slováků si musí počkat, až povyroste a 44 procent kapesné od rodičů nedostane nikdy.

V Polsku podobě jako u nás dávají svým ratolestem peníze dvě třetiny rodičů, v Bulharsku dokonce 83 procent. Prvňáčci se tu mají nejlépe. Do kasiček si už od první třídy může pravidelně střádat 38 procent Poláků a celá polovina Bulharů.

Češi a Poláci vyplácejí kapesné měsíčně, Slováci podle potřeby

Více než tři čtvrtiny Bulharů dávají dětem kapesné, ale v průměru jsou to necelé dvě stovky. To v Česku, na Slovensku i v Polsku je průměrné kapesné kolem šesti stovek měsíčně. „Platí, že s věkem dítěte roste i výše kapesného, zatímco prvňáčci dostávají většinou maximálně stovku měsíčně, středoškoláci hospodaří i s tisícikorunou," uvedl Ondřej Šmakal ze společnosti PROFI CREDIT.

Češi (43 procent) a Poláci (42 procent) jsou zvyklí na měsíční výplaty kapesného, Bulhaři (94 procent) dávají přednost týdenní periodě. Dvě třetiny Slováků dávají dětem kapesné nepravidelně. Většina dětí v Česku, v Polsku a na Slovensku si s kapesným může dělat, co chce, ale rodiče zajímá, za co peníze utratí. Bulhaři jsou přísnější, více než polovina dětí (57 procent) může své kapesné utratit jen za věci, které jim rodiče předem schválí.

Kapesné za úklid?

Zhruba polovina Čechů (56 procent) a Slováků (46 procent) sází na motivační kapesné a slibuje dětem peníze za hezké známky ve škole, dobré chování či pomoc v domácnosti. S tím ale souhlasí jen zhruba čtvrtina Poláků. Tři čtvrtiny polských rodičů dávají přednost spíše pravidelnému, nejčastěji měsíčnímu kapesnému. Děti by podle nich měly doma pomáhat, aniž by za to dostávaly zaplaceno.

Podle dospělých děti utratí peníze nejčastěji za sladkosti a hračky, pak následují koníčky a potřeby do školy.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance rodina děti

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 5 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce

Pokles cen pohonných hmot v Česku se zastavil. Cena za litr se na konci letošního roku pohybuje kolem 35 až 36 korun. Ke zlevňování by se paliva mohla vrátit v průběhu příštího roku, naznačuje expert. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy