Češi mají strach o práci. Dopady koronakrize pocítilo 45 procent zaměstnanců, zjistil ČSÚ

Negativní dopady opatření, která byla zavedena proti šíření koronaviru, v dubnu a květnu pocítilo v ČR u svého zaměstnavatele 45 procent lidí, tedy 1,8 milionu zaměstnanců. Většina z nich ale předpokládala, že budou jen dočasné, 314.000 lidí se bálo o pracovní místo.

V tiskové zprávě to dnes uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj nejvýrazněji koronavirová krize zasáhla ubytování, stravování a pohostinství a její dopady více než ostatní regiony zaznamenávali lidé v Praze a Středočeském kraji.

"Více než 82 procent zaměstnanců, kteří pociťují dopady u zaměstnavatele, si myslí, že krize ohrožuje jejich práci spíše dočasně. Ohrožení svého pracovního místa se zaměstnanci obávají nejvíce v severozápadních Čechách," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Nejvíce se strachovali o své místo zaměstnanci do 29 let, naopak ti starší, přes 51 let, nejméně.

Negativní dopady opatření proti pandemii COVID-19 pocítilo od dubna do května u svého zaměstnavatele 1,8 milionu zaměstnanců. Nejvýrazněji bylo zasažené odvětví ubytování, stravování a pohostinství, kde podíl překročil 90 %.?https://t.co/fBhNw2lKpT#čsú #koronavirus #prace pic.twitter.com/3ZsENCuHcV

— ČSÚ (@statistickyurad) July 17, 2020

V ubytování, stravování a pohostinství podíl zaměstnanců, kteří reflektovali negativní dopady protikoronavirových restrikcí, překročil 90 procent. V kultuře, zábavě a rekreaci tento podíl činil 67 procent. Ve zpracovatelském průmyslu, který zaměstnává největší skupinu zaměstnanců, byl stejně jako v peněžnictví a pojišťovnictví podíl negativních dopadů 55 procent. O něco menší byl v oblasti nemovitostí a v obchodě. V informačních a komunikačních činnostech a ve stavebnictví pociťovala negativní dopady krize třetina zaměstnanců.

Nejméně pociťovali dopady krize zaměstnanci veřejné správy a obrany, zdravotní a sociální péče, energetiky a zásobování vodou, tedy odvětví, která zajišťují nezbytné činnosti, uvedli statistici.

V oblasti pohostinství pocítili největší dopady opatření proti nákaze i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), nepocítila je tam jen dvě procenta z nich. Na druhém místě skončilo vzdělávání s 92 procenty. Vedle toho menší než poloviční podíl OSVČ pociťujících dopady koronavirové krize zaznamenali statistici v zásobování vodou, v zemědělství a ve zdravotní a sociální péči.

Související

Ilustrační foto

Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

Více souvisejících

zaměstnání Ekonomika Český statistický úřad práce osvč

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 29 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy