Dohoda EU s Británií ukončila nejistotu. Jisté překážky ale vzniknou, tvrdí svaz průmyslu

Dojednání dohody mezi Evropskou unií a Británií o podobě dalších vztahů je podle Svazu průmyslu a dopravy pozitivní zpráva, končí nejistota. Jisté překážky v obchodu ale vzniknou, uvedl svaz v dnešní tiskové zprávě. Obchod podle svazu vesměs nebude zatížen celními poplatky a kvótami, firmy budou mít na obou stranách srovnatelné podmínky bez nekalé konkurence.

Podle Hospodářské komory je pro podnikatele důležité, že i po podepsané dohodě nastane změna v oblasti cel, daní, označování výrobků nebo uznávaní odborných kvalifikací. "Hospodářská komora proto své členy v posledních týdnech intenzivně připravovala na nová pravidla obchodování s Velkou Británií od 1. ledna 2021. Ve spolupráci s Generální ředitelstvím cel a Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví se zaměřila hlavně na malé a střední firmy, které nemají zdroje a dostatečný přístup k informacím tohoto typu," řekl ČTK mluvčí komory Miroslav Diro.

Z České repupliky se ročně podle Sdružení automobilového průmyslu do Velké Británie vyveze okolo 150.000 aut a řada produktů dodavatelských firem jako části motorů, karoserií a podvozků, tlumiče, brzdové systémy či pneumatiky v celkovém ročním objemu téměř 60 miliard Kč. "Brexitová dohoda je pro český autoprůmysl dobrou zprávou,ukončila trvající nejistotu a i přes určité změny v obchodních vztazích zachová stávající podobu vzájemné spolupráce," řekl ČTK mluvčí sdružení Vojtěch Severýn.

Sdružení autodopravců Česmad Bohemia podle mluvčího Martina Felixe očekává, že z pohledu přístupu na trh v silniční dopravě by nemělo proti současnému stavu dojít k žádné změně, možná s výjimkou kabotáže.

"Pokud UK a EU nebudou nadále uplatňovat evropské směrnice týkající se zdanění, budou od roku 2021 dividendy a licenční poplatky vyplácené mezi ČR a UK nově podléhat srážkové dani. U licenčních poplatků se bude jednat o daň ve výši deset procent, u dividend se daň bude lišit dle výše obchodního podílu a může dosahovat buď pěti, nebo 15 procent," uvedl partner V4 Group Michal Jelínek.

Uzavření dohody o vzájemných vztazích po skončení přechodného období po brexitu oznámili ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Smlouvu musí schválit Evropský i britský parlament,

EU-UK Trade and Cooperation Agreement: protecting European interests, ensuring fair competition, and continued cooperation in areas of mutual interest. Read more: https://t.co/WB0UwSOsjN pic.twitter.com/zBTSaLhYH8

— European Commission ?? (@EU_Commission) December 24, 2020

"Uzavřením dohody se podařilo stvrdit, že i přes odchod Velké Británie z Evropské unie a přes odlišné vyjednávací pozice obou aktérů existuje oboustranný zájem na udržení dlouhodobě budovaných vztahů," uvedl ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Martin.

Obchodní vztahy se podle něho zásadně nenaruší, ani se neomezí dodávky zboží oběma směry. "Především však končí období nejistoty, kterému musely firmy čelit během prodlužovaného vyjednávání," poznamenal.

Na druhou stranu podle Martina dohoda neznamená stejný režim obchodu mezi EU a Británií jako doposud, vzniknou určité administrativní a technické překážky. "I zboží s nulovým clem je třeba deklarovat a odbavit, složitější bude obchod s produkty podléhajícími fytosanitární regulaci i uznávání různých certifikací a standardů," vyjmenoval. Český export do Británie může podle Lukáše v konečném důsledku zdražit. Dopady očekává také na na přeshraniční poskytování služeb a pohyb pracovníků.

Související

Více souvisejících

Brexit svaz průmyslu a dopravy Ekonomika dovoz a vývoz Česká republika EU (Evropská unie) Velká Británie hospodářská komora Česmad Bohemia

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy