Investice v době krize: Nahradí bezpečné zlato kryptoměny?

Jedním z nejdůležitějších investorských pravidel je, že zlato je vždy tzv. bezpečným přístavem. Tedy něčím, k čemu se ve zlých časech pro svět, uchylují nejen investoři, ale i obyčejní lidé, protože věří, že až bude líp, díky uložení peněz do zlata, budou mít na život po těch špatných dobách. Ale, jak už také v současném mediálním světě nespočetněkrát zaznělo, a to kvůli ruskému válečnému zločinci Vladimiru Putinovi, který rozpoutal krvavý konflikt na Ukrajině, „starý dobrý svět“ mizí.

Nabízí se tak otázka, zda bude pro zlato a podobné položky, které mohou „po vyjasnění“ zatažené světové oblohy přinést majitelům kýžené zisky, platit pořád to označení, že jsou „bezpečné přístavy“. A když platí, že starý svět mizí, znamená to, že se místo zlata, budou lidé stále více v případech, že pocítí nějaké ohrožení, uchylovat třeba více k ukládání peněz do kryptoměn?

Když položíte takto formulované otázky analytikům, neváhají s odpovědí. „Zlato patří mezi typické představitele aktiv bezpečného přístavu. Uchylují se do něj investoři v případě významného nárůstu geopolitického rizika či inflační hrozby. Obojí dnes žlutému kovu nahrává. Proti tomu jdou rostoucí úrokové sazby, zlato žádné úroky negeneruje,“ řekl zpravodajskému serveru EuroZprávy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky. A jeho slova potvrzují také statistiky. Když si člověk dá tu práci a prohlédne si třeba vývoj cen kategorie tzv. drahých kovů, do které patří mimo zlata i stříbro nebo platina, přidávaly v prvním čtvrtletí tohoto roku pěkně na ceně.

Tak schválně: Jenom zlato šlo výš o šest procent, stříbro o sedm a platina o tři procenta. Cena zlata se nyní pohybuje okolo 1920 dolarů za troyskou unci a analytici předpokládají, že by mohla v letošním roce ještě přidat. „Pro nejbližší období předpokládáme, že zlato může ze současné situace dále profitovat a jeho cena by se mohla přehoupnout i výše přes dva tisíce amerických dolarů za trojskou unci,“ řekl pro EuroZprávy.cz Jan Vejmělek.

Není těžké si domyslet, že po ukončení války, či přesněji řečeno „zklidnění geopolitického napětí“ se dají očekávat poklesy cen u těch nejdůležitějších „bezpečných přístavů“. Jak ale třeba upozornil server EuroZprávy.cz: „Naopak palladium, jehož těžba je z velké části doménou sankcionovaného Ruska, poskočilo o 16 procent na 2274 USD. Přesto je to o téměř 1200 dolarů méně než na začátku konfliktu (válka na Ukrajině, pozn. red.). Cena mědi se vyšplhala na 10 466 USD za tunu, což je proti začátku roku o 8,2 procenta více.“

Máme tu ale věc, se kterou dosud tak nějak nikdo moc nepočítal. Alespoň „nahlas“. Totiž ‒ nevyřčenou otázkou, zda, při pohledu na vývoj cen jiných druhů investic, třeba právě kryptoměn, nedojde ke změně položek v žebříčku zmiňovaných bezpečných přístavů. Ono by ani nebylo divu, vždyť vývoj křivky ceny ikony kryptoměnového světa ‒ Bitcoinu‒ se v posledních dnech pohybuje dost viditelně okolo, v přepočtu na koruny, milionové hranice. A nebylo by se čemu divit, kdyby se kvůli tomu začaly dít s penězi lidí věci.

Jenže, hned v začátku je důležité říct, že to s těmi kryptoměnami není zas tak veselé, jak to vypadá. Má to totiž prostý důvod. Analytici odkazují na to, že nejen Bitcoinů, ale i dalších e-měn, je omezený počet, tedy většinou předem stanovený počet „vytěžených coinů“, takže další expanze se nedá očekávat. Proto ‒ mnout ruce si můžou ti, kteří něco mají nakoupeno, nebo koupili, ale... Laskavý čtenáři, dosaďte si sami.

A i když se na trhy kryptoměn dějí v poslední době události a aktivity, které mají tyto trhy doslova „zprůhlednit“ ‒ stačí připomenout třeba aktivity Evropské regulační agentury (EBA), která v posledním roce značně zintenzivnila kroky k lepší a dokonalejší regulaci kryptoměnového trhu tak, aby ho i tradiční bankovní sektor v „sedmadvacítce“ mohl považovat za serióznější, nebo aktivity amerického Fedu ‒ nezdá se, že by nejen analytici, ale i bankéři či investorské společnosti považovali za reálné, aby nějaká kryptoměna dokázala nahradit zlato či drahé kovy v roli bezpečných přístavů.

„Domnívám se ale, že se zklidněním geopolitiky ve druhé polovině roku se dá předpokládat pokles ceny zlata zpět pod dva tisíce dolarů za trojskou unci,“ konstatoval Jan Vejmělek. Podle něj se ale také nesmí zapomínat na to, že do kategorie bezpečných přístavů patří také tradičně americký dolar a tuto svou pozici drží i v případě války na Ukrajině. „Dolarový index je od počátku roku výše o více než tři procenta,“ uzavřel pro EuroZprávy.cz Jan Vejmělek.

Související

Vláda Petra Fialy

Česko dá rekordní peníze na investice v dopravě. Vláda řešila i pomoc po povodních

Vláda spustí program pomoci podnikatelům a firmám, kteří museli kvůli zářijovým povodním přerušit výrobu a zaměstnance nechat doma na překážkách v práci. Pomůže také lidem, kteří kvůli povodním přišli o svůj příbytek. Schválila na středečním zasedání. Projednala také návrhy novel školského zákona, zákona o elektronizaci zdravotnictví a zákona o silniční dopravě a odsouhlasila také návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který na příští rok počítá s rekordní výší investic.

Více souvisejících

investice Zlato kryptoměna

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

před 13 minutami

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

před 1 hodinou

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

před 1 hodinou

Írán

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

před 1 hodinou

Maďarsko

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU

Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.

před 2 hodinami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy