Průzkum: Kvůli koronaviru registruje problém 90 procent firem

V souvislosti s koronavirem registruje už 90 procent firem problémy, necelá třetina řeší potíže s cash flow. Pokud by současný stav trval déle než tři měsíce, vážný problém s udržením společnosti by mělo zhruba 70 procent tuzemských podniků. Vyplývá to z průzkumu podnikatelských asociací mezi 200 firmami.

Data na dnešní videokonferenci představil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Průzkum dále ukázal, že téměř polovina společností se potýká s nedostatečnou poptávkou, dvě pětiny firem mají potíže s distribucí, 30 procent společností řeší problémy s cash flow. V případě zlepšení situace jsou firmy dle reakcí schopné obnovit provoz za několik dní.

Víc než měsíc bez podpory státu ovšem nepřekoná 23 procent firem, 30 procent firem má finanční rezervu na zhruba dva měsíce, necelá pětina podniků je schopna přežít tři měsíce.

Některé firmy podle Rafaje již nyní snižují stavy, protože nemohou dál čekat. Zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů dnes proto vyzvali vládu, aby zavedla tzv. kurzarbeit. Situaci je podle zástupců zaměstnavatelů třeba vyřešit nejpozději o víkendu. Podle Rafaje se nejedná o vydírání vlády, ale důrazný apel. Bez této podpory na sebe podle něj budou muset firmy vyhlásit insolvenci.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý podotkl, že by měly v případě státní pomoci být co nejrychleji zveřejněny konkrétní realizační procesy. ČR je podle něj v situaci, kdy se může více zadlužit. Má například solidní devizové rezervy, uvedl. Dopady současné krize nelze v tuto chvíli podle prezidenta Konfederace Jana Wiesnera odhadnout. "Situace se mění den ze dne," řekl. Zástupci zaměstnavatelů zároveň vyzvaly firmy, které nemusí zastavovat provoz, aby tak nečinily a pokud to bude možné, pracovaly dál.

Ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem nebo vládními opatření bezúročné půjčky. Podnikatelé zažádali o úvěry přesahující 10 miliard korun a ČMZRB pozastavila přijímání žádostí. Připravuje se ale pokračování programu, do kterého budou zapojeny také komerční banky. S jeho zahájením se počítá do 14 dnů.

Stát také zaměstnavatelům proplatí výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v nařízené karanténě kvůli šíření koronaviru. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnanců obchodů, restaurací a dalších provozů, které se musely uzavřít.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika firmy svaz průmyslu a dopravy kurzarbeit hospodářská komora Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy