Spotřeba stlačeného zemního plynu v Česku roste. Proč je CNG výhodný?

Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) v Česku loni meziročně vzrostla o pětinu na 90,4 milionu metrů krychlových. ČTK to sdělil Český plynárenský svaz (ČPS). V Česku podle něj nyní jezdí přes 25.000 vozidel na CNG, nárůst proti roku 2018 je 12 procent. V loňském roce se u nás poprvé v běžném provozu objevily také nákladní vozy na zkapalněný zemní plyn (LNG), spotřeba tohoto paliva loni v ČR činila 0,9 milionu metrů krychlových, uvedl svaz.

Podle dat Svazu dovozců automobilů je v Česku registrováno zhruba 8,1 milionu vozidel všech kategorií. Podíl těch s pohonem na CNG tak činí zhruba tři desetiny procenta. Vozů na LNG je podle ČPS v Česku zatím pět.

"Vozy na LNG proti běžným naftovým motorizacím neprodukují v podstatě žádné škodlivé emise oxidu síry, dusíku ani pevných částic. V segmentu těžké nákladní dopravy dnes neexistuje jiné dostupné palivo, které by dosahovalo požadované kombinace vysokého výkonu a ekologického provozu," řekla výkonná ředitelka ČPS Lenka Kovačovská.

Plynárenský svaz dále uvedl, že počet veřejných CNG stanic loni v Česku stoupl o 22 na 207, motoristům je k dispozici také jedna LNG stanice. Celkem je v Česku kolem 7000 čerpacích stanic, veřejně přístupné jsou asi 4000 z nich. Drtivá většina z nich nabízí tradiční paliva, tedy benzin a naftu.

Provozovatelem největší veřejné sítě CNG stanic v ČR je aktuálně společnost innogy Energo, která má 63 stanic. "V letošním roce plánujeme zprovoznit další tři až čtyři CNG stanice," uvedl předseda jednatelů firmy Zdeněk Kaplan.

Druhou největší síť se 40 CNG stanicemi provozuje společnost Bonett Gas Investment. Firma uvedla, že plánuje v tomto roce investovat až 250 milionů korun do rozvoje stanic s alternativními palivy. "Zvažujeme investice konkrétně do biometanu," přiblížil člen představenstva firmy Václav Holovčák. "Kromě otevření deseti až 15 nových CNG stanic chceme v ČR uvést do provozu také zhruba pět stanic LNG," dodal.

Tři nové CNG stanice chce v tomto roce otevřít také společnost E.ON. "Do rozvoje infrastruktury plánujeme letos investovat přibližně 23 milionů korun a s další výstavbou počítáme i v roce 2021, kdy přesáhneme počet 30 CNG stanic," uvedla mluvčí firmy Martina Slavíková.

Výhodnost CNG proti tradičním pohonným hmotám podporuje mimo jiné spotřební daň. Od začátku letošního roku sice stoupla spotřební daň na metr krychlový CNG jako automobilového paliva z 1,44 Kč na 2,80 Kč, stále je ale významně nižší proti 12,84 Kč za litr benzinu. "Provozní náklady u CNG vozů vycházejí zhruba korunu na kilometr. Z Prahy tak dojedete za 1000 korun například až k moři. Pořizovací cena je přitom srovnatelná s modely na klasický pohon," dodala Kovačovská.

Související

Nizozemí, ilustrační fotografie.

Nizozemsko pracuje na ukončení dovozu zkapalněného zemního plynu z Ruska

Nizozemsko pracuje na ukončení dovozu zkapalnělého zemního plynu (LNG) z Ruska. Země tento rok přestala podepisovat nové smlouvy a dobíhající kontrakty se snaží ukončit. V dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl nizozemský ministr energetiky Rob Jetten. Krok se týká jak dodávek za spotové ceny, tak dlouhodobých smluv. 

Více souvisejících

zkapalněný zemní plyn (LNG) CNG (stlačený zemní plyn) Energetika Zemní plyn Ekonomika auto

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy