Gazprom v potížích: Těžba plynu letos klesne na nové minimum

Moskva - Ruská ekonomika má značné potíže a do toho přišla další nepříjemná zpráva. Dle odhadu ministerstva hospodářství Gazprom letos vytěží méně suroviny než loni. Celkový objem těžby se tak druhým rokem dostane na nové minimum v historii podniku.

Ministerstvo uvedlo, že těžbu Gazpromu na letošní rok odhaduje na 414 miliard metrů krychlových, což by byl proti loňským 444 miliardám kubíků pokles o 6,8 procenta. Gazprom přitom ve svém květnovém odhadu uváděl, že čeká letos mírný růst těžby, a to na 450 miliard metrů krychlových.

Vývoz Gazpromu do zemí Evropské unie a do Turecka se v první polovině roku snížil o 6,2 procenta na 66,8 miliardy metrů krychlových. Mohla za to nižší spotřeba plynu v Evropě a také vyšší využívání plynu ze zásobníků v zimním období.

Ministerstvo podle agentury Reuters dodalo, že celkový vývoz plynu z Ruska se má letos snížit o 5,5 procenta na 164,6 miliardy metrů krychlových.

Gazprom se potýká s problémy i kvůli sporu o ceny s Ukrajinou. Ukrajina přestala od 1. července kupovat ruský plyn, protože se jí nepodařilo dohodnout se s Ruskem na cenách za odběr. Ukrajina byla ještě předloni druhým největším trhem Gazpromu po Německu. Gazprom také na začátku letošního roku přišel o pozici největšího dodavatele v západní Evropě na úkor Norska a zatím se mu nepodařilo dohodnout se s Tureckem na novém plynovodu, který má být alternativou ke zrušenému projektu plynovodu South Stream.

Gazprom byl vytvořen v roce 1989 z tehdejšího sovětského ministerstva plynu. Od roku 2006 má exkluzivní práva na vývoz zemního plynu. Předloni však parlament rozhodl o zrušení monopolu firmy na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), což podle analytiků byla pro firmu další rána.

Související

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Více souvisejících

Gazprom Zemní plyn Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy