Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu. Bude mrznout celá Evropa?

Moskva/Kyjev/Praha - Ukrajina do dnešních 08:00 SEČ obdržela všechen plyn, který si předplatila. Ruský gigant Gazprom následně přerušil dodávky, dokud Kyjev nezaplatí předem. Panují obavy, že to naruší tranzit dál do Evropy.

Naposledy byly dodávky plynu na Ukrajinu pozastaveny letos v létě, protože se obě strany neshodly na ceně za ruský plyn. Ukrajina ho přestala od července odebírat. Zásobování se obnovilo teprve 12. října, když Gazprom podepsal s ukrajinským partnerem Naftogaz konečnou dohodu o prodeji plynu Ukrajině na zimní období.

"Novou platbu předem jsme neobdrželi. Nová žádost o dodávky plynu od Naftogazu nepřišla. Dodávky byly proto zastaveny, dokud ukrajinská společnost neprovede novou platbu," stojí v e-mailové zprávě Gazpromu.

Ten zároveň upozornil, že Ukrajina začala již dnes a před začátkem zimní špičky "aktivně odebírat plyn z podzemních zásobníků, které předtím nebyly dostatečně naplněny". "Odmítnout nákup ruského plynu vytváří vážné riziko pro bezpečný tranzit plynu do Evropy i pro dodávky ukrajinským spotřebitelům během nadcházející zimy," uvedla ve sdělení ruská plynárenská skupina.

Evropskou komisi situace "nijak zvlášť neznepokojuje", řekla dnes novinářům její mluvčí Anna-Kaisa Itkonenová. Do Evropy podle ní teď plyn teče jako obvykle. Ukrajina nyní ke své potřebě využívá vlastní produkci a plyn dodaný ze Slovenska.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Asi polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle dřívějších údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procent. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk řekl, že vláda zakáže ukrajinskému státnímu energetickému podniku Naftogaz nakupovat další plyn z Ruska. Chce tak snížit energetickou závislost na Moskvě.

"V šesti podzemních zásobnících ve vlastnictví energetické skupiny RWE v ČR je před zimní topnou sezonou k dispozici 2,6 mld. m3 zemního plynu. To představuje téměř třetinu loňské spotřeby celé České republiky. RWE provozuje převážnou většinu tuzemské skladovací kapacity. Podzemní zásobníky mají klíčovou roli pro zajištění bezpečných a spolehlivých dodávek zemního plynu českým zákazníkům v zimních měsících," uvedla v polovině října firma.

„Naši zákazníci jsou na nadcházející zimu dobře zajištěni," řekl Martin Herrmann, předseda představenstva RWE Česká republika a dodal: „V posledních několika letech se v celé Evropě skladování plynu přestává ekonomicky vyplácet. V České republice jsou však zásoby téměř stoprocentně zajištěné. Přispívá k tomu i respektování povinnosti zajištění plnění bezpečnostních standardů pro ukládání plynu v zásobnících."

Související

Více souvisejících

Zemní plyn Gazprom Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy