Naivní Britové? Řada slibovaných čínských investic se nenaplnila

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová dojednala během třídenní návštěvy Číny smlouvy za devět miliard liber a Spojené království by v budoucnu chtělo mít s Čínou i smlouvu o volném obchodu. List Financial Times ale krotí nadšení.

Když bývalý britský ministr financí George Osborne před čtyřmi lety navštívil Peking, zavládlo optimistické přesvědčení, že čínské investice oživí města na severu Británie. Výsledek je však jiný.

Metropolitní distrikt Wirral například konečně přiznal, že nikdy neuvidí 175 milionů liber (5,016 miliardy Kč) slíbených na mezinárodní obchodní centrum. Tato dohoda, která byla poprvé zmíněna v roce 2010 na světové výstavě Expo v Šanghaji, byla v tichosti pohřbena.

Firma Peel podepsala dohodu na výstavbu centra s málo známou společností Sam Wa Resources Holdings sídlící v Hongkongu. V oblasti Wirral, která se nachází na poloostrově ležícím na břehu řeky Mersey naproti městu Liverpool, byla tehdy plánována rozsáhlá přestavba nevyužívaných doků ve výši 4,5 miliardy liber (129 miliard Kč). Šéfka čínské společnosti Stella Shiuová slíbila, že představí britské straně stovky firem, které budou prezentovat své výrobky a služby. Lokalitu navštívil v roce 2011 i tehdejší britský premiér David Cameron.

To bylo ale také téměř všechno. V roce 2013 deník Financial Times zjistil, že Stella Shiuová v roce 2008 zbankrotovala a následně si změnila svůj původní čínský název.

V roce 2015 se britská firma Peel rozhodla dohodu s firmou Sam Wa zrušit, ale úřady Wirralu, který patří k nejchudším částem Británie, se nechtěly spolupráce s Číňany vzdát a pokusily se místo toho prodat společnosti Sam Wa pozemky tohoto metropolitního distriktu. Poté, co Wirral vynaložil tisíce liber za cesty do Číny, nyní konečně přiznal porážku. "Navrhovaný projekt ve spolupráci s čínskou firmou Sam Wa již nepokračuje," napsala rada Wirralu v prohlášení.

Jeden z lidí, kteří byli zapojeni do rozhovorů o projektu ve Wirralu s čínskou firmou Sam Wa, prohlásil, že britská strana se chovala naivně. "V Číně vám nikdy nikdo neřekne ne," uvedl zmíněný zdroj. "Pokud přijede nějaký podnikatel nebo politik, budou s ním jednat velmi slušně a pro příchozí je pak snadné uvěřit, že dosáhl dohody," dodal.

Jednou z úspěšně naplňovaných dohod je investice čínského státního konglomerátu BCEG ve výši 12 milionů liber do nového obchodního parku poblíž letiště v Manchesteru. BCEG otevřel v Manchesteru svou kancelář a z tohoto města nyní létají přímé lety do Pekingu a Šanghaje.

Jiný příklad ze Sheffieldu ale ukazuje, že na čínské investiční sliby nelze vždy spoléhat. Město oceli, které přišlo o mnoho pracovních míst kvůli levné čínské oceli dotované vládou, doufalo v investice, jež by znovu nastartovalo jeho ekonomiku.

V roce 2016 s velkou slávou oznámilo dohodu s firmou Sichuan Guodong Construction o projektu v oblasti nemovitostí ve výši jedné miliardy liber. Společnost Sichuan Guodong Construction sídlí v Čcheng-tu na jihozápadě Číny, které bylo v té době partnerským městem Sheffieldu. Dcera šéfa firmy tehdy v Sheffieldu studovala.

Stavební společnost uvedla, že zmíněné finanční prostředky hodlá investovat během příštích 60 let. Prvních pět projektů ve výši 220 milionů liber mělo být přitom zahájeno v průběhu tří roků.

Firma Sichuan Guodong měla mimo jiné v plánu koupit historickou knihovnu města a přestavět ji na hotel. Ukázalo se však, že opravy budovy budou nákladnější, než se původně předpokládalo. Radnice Sheffieldu následně uvedla: "Pracujeme s firmou Sichuan Guodong na dalších projektech ve městě." Na sheffieldskou radnici se za jednání s čínskou společností snesly kritiky. Lord Paul Scriven, bývalý šéf místní radnice, prohlásil, že dohody s čínskými firmami jsou jako "cukrová vata". "Vypadají hutně a lákavě, ale ve chvíli, kdy se jich dotknete, se začnou rozpadat," řekl.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Velká Británie Ekonomika investice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy