Rusko už nebude vydírat? Pobaltí a Polsko napojí své rozvodné sítě na EU

Brusel - Pobaltské státy a Polsko dnes na summitu EU v Bruselu podepsaly dohodu o synchronizaci svých soustav pro rozvod elektřiny se sítí EU do roku 2025. Nyní fungují v synchronizaci s ruskou a běloruskou sítí, což Litva, Lotyšsko a Estonsko považují za prvek ohrožující národní bezpečnost.

"Na dohodě jsme pracovali devět let. Je to poslední balvan, který stál mezi námi a naší skutečnou energetickou nezávislostí," uvedla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. "Rusko ztratí nástroj k vydírání, kterým zasahovalo do naší politiky," dodala.

Státy by v rámci dohody měly používat stávající elektrické vedení LitPol Link, které spojuje Litvu s Polskem, a nový kabel pod Baltským mořem vedoucí kolem teritoriálních vod ruské kaliningradské enklávy. Projekt má být podle diplomatických zdrojů agentury Reuters potvrzen v srpnu, stát má 560 milionů eur (14,5 miliardy Kč).

O problému, jak zásobovat elektřinou Kaliningrad, bude s Moskvou jednat Brusel. V současné době je oblast napojena na Rusko přes pobaltské státy. Rusko, na němž je rovnováha energetických sítí pobaltských zemí teď závislá, sice nikdy své sítě neodpojilo, ani tím nevyhrožovalo, tři dotyčné státy se však obávají, že by to mohlo udělat.

Ruské a kontinentální evropské systémy používají frekvenci 50 Hz, nejsou ale synchronizovány. Ruský systém je řízen z Moskvy, zatímco kontinentální je decentralizovaný.

Související

Energetika

Klíčový krok k nezávislosti: Státy se odpojují od ruské energetické sítě

Estonsko, Lotyšsko a Litva se připravují na historický krok – definitivní odpojení od ruské energetické sítě, které je plánováno na 8. února. Tento proces znamená zásadní změnu v infrastruktuře těchto států, jež byly dlouhá desetiletí závislé na ruském řízení svého elektrického přenosového systému. Přechod na synchronizaci s evropskou sítí bude nejen technickým, ale i symbolickým ukončením jedné z posledních vazeb na sovětskou minulost, uvedl server CNN.
Podněstří, ilustrační fotografie.

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence

Podněstří se od začátku roku nachází v hluboké energetické krizi, která může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. Region čelí dvěma scénářům: připojení zpět k Moldavsku nebo přímé ruské intervenci. Analytici varují, že snaha o reintegraci by mohla Moskvu vyprovokovat k agresi. Kreml mezitím z krize obviňuje Moldavsko a Ukrajinu, přestože Gazprom předem avizoval vypnutí plynu z jiných důvodů než kvůli ukončení tranzitní smlouvy.

Více souvisejících

Energetika Elektřina Litva Rusko EU (Evropská unie) Kaliningrad

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil

Podezřelým ze čtvrtečního útoku nožem v Amsterdamu, při kterém utrpělo zranění pět lidí, je ukrajinský občan. Toho zastavil britský turista, jemuž poděkovali policisté i zástupci nizozemského města. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy