Východ EU už nebude dostávat šunty? Europoslanci schválili zprávu o dvojí kvalitě zboží

Štrasburk - Evropský parlament dnes vybídl Evropskou komisi k vypracování přísnější legislativy, která by z vnitřního trhu odstranila problém dvojí kvality výrobků ve stejném balení. Učinil tak přijetím zprávy české europoslankyně Olgy Sehnalové v poměru 464 ku 69 hlasům, 17 zákonodárců se zdrželo.

"Evropský parlament dnes řekl, že praktiku dvojí kvality jako takovou odmítá a chce ji mít na černé listině směrnice o nekalých obchodních praktikách, která se v současnosti připravuje k revizi," řekla poslankyně českým novinářům o hlavním poselství právě přijaté zprávy. Ta se zdá být reakcí na přístup Evropské komise (EK), že "tu a tam a za určitých okolností to může být povolená praktika", dodala.

Ještě před hlasováním Sehnalová předvídala, že výsledek napoví, zda příští legislativní řešení tohoto problému bude spočívat ve striktním zákazu nekalých praktik, nebo připustí jakési legitimní důvody pro pokračování dosavadní praxe.

Ta dovoluje nabízet spotřebitelům na východě EU identicky vyhlížející značkové produkty, ovšem s výrazně odlišným složením. Sama však usiluje o to, aby chystané změny v unijních pravidlech neponechaly žádná "zadní vrátka".

"Tvářit se, že rozdílné produkty ve stejném obalu jsou stejné, je nelegální. EK je odhodlána pracovat proti těmto nekalým praktikám," slíbil v rozpravě eurokomisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis. "Všichni evropští spotřebitelé by - bez ohledu na to, kde žijí - měli mít stejný přístup ke stejně kvalitním výrobkům," prohlásil.

Rozprava, podobně jako hlasování, vyzněla jako jasná podpora postoje Sehnalové, která s dvojí kvalitou výrobků zápolí již déle než sedm let. "Je to vysoce výbušné téma. Vypovídá o rovnosti a spravedlnosti na unijním trhu," prohlásila na úvod debaty.

"Podaří se nám zbavit se Evropy dvou rychlostí, pokud se zbavíme výrobků dvojí kvality - s jiným složením u nás a v západní Evropě," prohlásil bulharský socialista Momčil Nekov. "Na společném trhu musí platit společná pravidla," zdůraznil slovenský lidovec Ivan Štefanec. "Na východě je ve výrobcích více cukru, tuku a soli, a to není zdravé," přidala se jeho krajanka Jana Žitňanská.

"Před rokem (předseda EK Jean-Claude) Juncker říkal, že nesmějí být občané EU kategorie A a B - přesto ale klamavé praktiky stále existují. Určitě nechceme vnucovat jednotný produkt celé Evropě, ale nemůžeme tolerovat nepoctivé chování," řekl italský europoslanec Nicola Danti.

"Podle Junckera by v EU neměl být rozdíl mezi severem a jihem, východem a západem. Ale v potravinách rozdíly máme. Nelze to akceptovat," poznamenal slovinský poslanec za zelené Igor Šoltes.

Sehnalovou podpořili i další zástupci Česka. "Není možné, aby v EU existovali spotřebitelé druhé kategorie, kterým jsou určeny méně kvalitní výrobky. Klíčové je konat, čas běží. Doufám, že přejdeme od slov k činům," zdůraznila Dita Charanzová (ANO). "Spotřebitel je podváděn. Nejde jen o potraviny, ale i o čisticí a hygienické výrobky," poznamenal Jiří Maštálka (KSČM). "Všichni rozumíme, že stejný obal má obsahovat stejný výrobek, i když komisi trvalo tolik let, než to pochopila. Jsem ráda, že v tom sehrála roli ČR a kolegyně Sehnalová," řekla Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Zazněly ale i výhrady. "Lokální preference je nutné respektovat," apelovala francouzská nacionalistka Mylene Troszczynskiová a varovala, že zvýšené náklady nebudou ku prospěchu spotřebitelů. "Zákon nelze psát komunistickým jazykem," vytkl předkladatelce polský euroskeptik Dobromir Sośnierz. "Nesouhlasím s tím, aby se vše zakázalo, ani si nejsem jist, zda máme vše sjednocovat, protože to bude znamenat dodatečné náklady," uvedl německý lidovec Andreas Schwab. Ten argumentoval, že rybí prsty vypadají stejně, přestože mohou obsahovat jinou rybu v Portugalsku či v Polsku.

"Stejná pravidla musí platit pro všechny. Všichni jsme Evropané. Je nepřijatelné, aby tady byly rozdílné výrobky ve stejném obalu," oponoval francouzský socialista Eric Andrieu. "Není to o potravinách, ale o víře, že Východoevropané si lepší kvalitu nezaslouží," rozzlobil se bulharský konzervativec Angel Džambazki nad "koloniální mentalitou".

Sama Sehnalová připouští, že ještě není dobojováno - a větší oříšek než EK může při vytváření nových předpisů na ochranu spotřebitelů představovat postoj členských států, mezi nimiž by čeští představitelé měli co nejintenzivněji usilovat o získání spojenců.

Související

Více souvisejících

evropský parlament potraviny jídlo Olga Sehnalová (ČSSD) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy