Europarlament schválil obchodní pakt s Japonskem. Česko jásá, Svoboda popichuje Trumpa

Evropský parlament (EP) dnes schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou o volném obchodu, jakou kdy unie uzavřela. Pakt, který odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu a zahrne zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu (HDP) a 600 milionů lidí, podpořila výrazná většina poslanců. Pokud dohodu ratifikují ministři členských zemí, mohla by vstoupit v platnost začátkem února.

Poslanci podpořili smlouvu, kterou lídři EU a Japonska podepsali po dlouhém vyjednávání letos v červenci. Pro její přijetí se dnes vyslovilo 474 členů EP, proti jich hlasovalo 152.

Great news for #freetrade! The #EUJapanEPA has just been ratified by the @Europarl_EN. This is the biggest trade deal ever covering close to 30% of global GDP. We need more of deals like this. ???? https://t.co/lKEuvqOFaS

— Jan Zahradil (@ZahradilJan) 12. prosince 2018

"V době, kdy se svět na základě několika tweetů uchyluje k protekcionismu, EU s Japonskem ukazují, že volný obchod je přínosnější než stavění obchodních bariér," uvedl předseda právního výboru EP Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Narážel tím na fakt, že americký prezident Donald Trump vypovídá některé důležité obchodní dohody a zavádí cla.

Vývoz do Japonska podle Svobody už teď podporuje více než 700.000 pracovních míst v EU, z toho přes 18.000 v Česku. "Tato čísla díky odstranění bariér pro obchod zboží a služeb zcela jistě porostou," dodává lidovecký politik.

Zastánci dohody vyzdvihují právě fakt, že podpoří hospodářský růst a tvorbu pracovních míst. Kritici nejen z řad europoslanců se naproti tomu obávají, že povede k oslabení norem pro ochranu životního prostředí a spotřebitelů v unii.

Smlouvu, která se kromě cel týká rovněž odstranění některých dalších překážek vzájemného obchodu, jako jsou rozdílné mezinárodní normy například v oblasti bezpečnosti či ekologie, dojednávali s asijskou stranou zástupci členských zemí a Evropské komise (EK). Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnešní verdikt parlamentu ocenila s tím, že umožní brzký vstup dohody v platnost. "Budou z toho jasně profitovat naše firmy, zemědělci, poskytovatelé služeb i další," prohlásila.

Firmy z EU v současnosti vyvážejí do Japonska zboží a služby v hodnotě přes 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč) ročně.

Europarlament dnes schválil rovněž dohodu o strategickém partnerství mezi unií a Japonskem, jejímž cílem je rozšířit spolupráci i do oblastí mimo obchod. Týkat by se měla například školství, výzkumu a vývoje či boje proti klimatickým změnám a terorismu.

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) Japonsko Ekonomika Jan Zahradil svoboda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy