Za krizi můžou bankéři, teď budou pykat, rozhodl Brusel

Praha - Bankéři si v budoucnu zřejmě výrazně rozmyslí, jestli budou investovat s velkou mírou rizika. Evropský parlament totiž schválil výrazné omezení jejich maximálních bonusů, čímž výrazně snížil jejich motivaci jít do vysoce rizikových spekulací.

Opatření je součástí nového souboru pravidel, které de facto představují nejrozsáhlejší regulaci bankovního sektoru v EU. Ty například stanovují, že roční bonusy bankéřům mohou maximálně dosáhnout výše jejich ročního platu.

Důvodem takové změny byl mimo jiné i výrazný podíl tohoto sektoru na současné finanční krizi, když bankéři nezodpovědně velmi rizikově investovali ve vidině potenciálních obrovských zisků, od kterých se také odvíjely případné astronomické bonusy.

Podle novým pravidel by překročení výše jejich ročního platu bylo možné pouze v případě, že tak rozhodnou dvě třetiny akcionářů vlastnících minimálně polovinu akcií banky nebo tři čtvrtiny akcionářů. I po takto odhlasovaném navýšení však nebude možné bankéřům vyplatit vyšší bonus než dvojnásobek jejich platu.

"Jako zákonodárci neregulujeme výši mezd. Pravidla pro bonusy bankéřů vtisknou spravedlnost a transparentnost a přispějí ke změně bankovní kultury," vysvětlil zpravodaj reformního balíku Evropského parlamentu Rakušan Othmar Karas (ELS).

Banky budou muset být transparentnější

Banky by také měly nově zveřejňovat výše svých dosažených zisků, zaplacených daní a případných dotací získaných v jednotlivých členských státech, jakož i výše obratu a počtu zaměstnanců. Tyto údaje budou banky od roku 2014 poskytovat Evropské komisi, od roku 2015 pak budou zcela přístupné veřejnosti. Dohlížet nad bankami by přitom měly příslušné orgány členských států ve spolupráci s Evropským orgánem pro bankovnictví.

Lepší a kvalitnější rezervy bank

A novými povinnostmi zveřejňovat své výsledky nová pravidla pro 8200 bank v EU nekončí. Budou muset například v budoucnu vyčlenit více kvalitnějšího kapitálu jako takzvanou "rezervu na zlé časy". Konkrétně se bude jednat o minimálně o 8 procent kapitálu, z něhož alespoň polovina bude muset být takzvaný Tier 1, tedy kapitál nejvyšší kvality s nejnižším rizikem, který je snadno zaměnitelný za hotovost v případě potřeby výplaty vkladatelů a věřitelů.

Současně budou muset banky také vyčlenit "bezpečnostní kapitálovou rezervu", která zmírní případné ztráty a ochrání jejich kapitál. Akumulace kapitálu v časech hospodářského růstu do tzv."proticyklické kapitálové rezervy" by pak bankám měla poskytnout základ na plynulé poskytování úvěrů v horších časech.

Jedním z hlavní cílů reformy je také usnadnění poskytování úvěrů malým a středním podnikům, což by mělo přispět ke stimulaci ekonomického růstu. Nová pravidla totiž podle Evropského parlamentu způsobí, že banky budou schopny těmto podnikům poskytovat více půjček.

Aby nová pravidla mohla vstoupit v platnost od 1. ledna 2014, musí je ještě formálně schválit Rada ministrů.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) banky manažeři

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy