Evropská unie rozšířila seznam zemí nespolupracujících v daňové oblasti o čtyři státy. Rozhodli o tom dnes ministři financí členských zemí, kteří přidali na listinu daňových rájů Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy. Seznam tak bude obsahovat celkem 12 zemí.
Pravidelně aktualizovaná listina má přispět k boji se snahou "vyhýbat se daňovým povinnostem". Zařazeny jsou na ni země, u kterých má EU pochybnosti ohledně daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění či dodržování mezinárodních pravidel namířených proti snižování daňových základů a přesouvání zisku jinam.
Státy, které unie na seznam přidala, nedokázaly včas provést navržené daňové reformy. Dalších 16 zemí, jimž hrozilo, že budou na seznam dopsány, dokázalo podmínky unie splnit.
"Práce na seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí vychází z důkladného posuzování a monitorování přibližně 70 mimounijních jurisdikcí a z dialogu s nimi. Potřebné daňové reformy, aby vyhověly unijním kritériím, od začátku celého procesu provedlo 49 zemí," konstatoval dnes chorvatský ministr financí Zdravko Marić, jehož země Radě EU předsedá.
Unie listinu vytvořila v roce 2017 a postupně se na ni dostalo až 15 států. Některé z nich od té doby zlepšily spolupráci v daňové oblasti a byly ze seznamu vyškrtnuty. Kromě dnes přidaných států je na něm Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.
EU hodnotí přístup jednotlivých zemí podle tří hlavních kritérií: daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění a reálné hospodářské aktivity.
Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni po jednání s ministry podotkl, že Brusel za poslední více než dva roky prověřil daňové systémy 95 zemí, z nichž velká většina pravidlům EU vyhověla.
"Naši občané očekávají, že nejbohatší jedinci a korporace odvedou na daních svůj spravedlivý podíl. Jakákoli země, která jim umožní se tomu vyhnout, musí nést následky. Dnešní rozhodnutí jasně ukazuje, že to EU myslí vážně," uvedl italský komisař.
Státy EU dnes rozšířily i takzvaný šedý seznam, na němž figurují země, které nedodržují některé podmínky a dostaly lhůtu na jejich splnění. Mezi 13 státy, které dnes byly na tuto listinu zařazeny, je například Turecko. Ankara má do konce roku čas, aby se zapojila do automatické výměny informací o bankovních účtech.
Další revizi seznamů plánuje EU v říjnu.
Ministři dnes poprvé debatovali o možných změnách ve fiskálních pravidlech EU formulovaných v Paktu stability a růstu. Unijní země se v něm zavázaly udržovat dluh pod hranicí 60 procent HDP či jej snižovat. Jejich rozpočtové deficity zároveň nesmí překročit tři procenta.
Místopředseda EK Valdis Dombrovskis prezentoval členským zemím lednový podnět komise k diskusi o změně zmíněného systému, která by podle některých zemí mohla například vyjmout z fiskálních pravidel ekologické investice. Část ministrů včetně české zástupkyně Aleny Schillerové však dnes nabádala k opatrnosti.
The EU list of non-cooperative tax jurisdictions has real bite. Being on the blacklist carries reputational and financial consequences, as the list is linked to EU funding. At national level, Member States can also apply sanctions against listed jurisdictions. #ECOFIN @EU2020HR
— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) February 18, 2020
"Důrazně jsem varovala před tím, aby jakákoli flexibilita týkající se této zelené problematiky zasáhla do paktu stability. My nevíme, co jsou investice do boje s klimatickými změnami, do zelených aktivit, a co nejsou," řekla ČTK po jednání Schillerová, podle níž by pravidla měla i nadále hlídat zdraví veřejných financí. Ani přesná definice ekologických investic, kterou v současnosti EK připravuje, není podle ní dostatečným důvodem pro výjimky z paktu.
Související
Sankce i hrozba obchodní války. Jak se Evropa chystá na návrat Trumpa?
Evropská unie dá Libanonské armádě desítky milionů eur
EU (Evropská unie) , Daně , panama , seychely , Ekonomika , Alena Schillerová , Valdis Dombrovskis
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 15 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 2 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 3 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák