EU rozšířila černou listinu daňových rájů, přibyly další čtyři státy

Evropská unie rozšířila seznam zemí nespolupracujících v daňové oblasti o čtyři státy. Rozhodli o tom dnes ministři financí členských zemí, kteří přidali na listinu daňových rájů Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy. Seznam tak bude obsahovat celkem 12 zemí.

Pravidelně aktualizovaná listina má přispět k boji se snahou "vyhýbat se daňovým povinnostem". Zařazeny jsou na ni země, u kterých má EU pochybnosti ohledně daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění či dodržování mezinárodních pravidel namířených proti snižování daňových základů a přesouvání zisku jinam.

Státy, které unie na seznam přidala, nedokázaly včas provést navržené daňové reformy. Dalších 16 zemí, jimž hrozilo, že budou na seznam dopsány, dokázalo podmínky unie splnit.

"Práce na seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí vychází z důkladného posuzování a monitorování přibližně 70 mimounijních jurisdikcí a z dialogu s nimi. Potřebné daňové reformy, aby vyhověly unijním kritériím, od začátku celého procesu provedlo 49 zemí," konstatoval dnes chorvatský ministr financí Zdravko Marić, jehož země Radě EU předsedá.

Unie listinu vytvořila v roce 2017 a postupně se na ni dostalo až 15 států. Některé z nich od té doby zlepšily spolupráci v daňové oblasti a byly ze seznamu vyškrtnuty. Kromě dnes přidaných států je na něm Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.

EU hodnotí přístup jednotlivých zemí podle tří hlavních kritérií: daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění a reálné hospodářské aktivity.

Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni po jednání s ministry podotkl, že Brusel za poslední více než dva roky prověřil daňové systémy 95 zemí, z nichž velká většina pravidlům EU vyhověla.

"Naši občané očekávají, že nejbohatší jedinci a korporace odvedou na daních svůj spravedlivý podíl. Jakákoli země, která jim umožní se tomu vyhnout, musí nést následky. Dnešní rozhodnutí jasně ukazuje, že to EU myslí vážně," uvedl italský komisař.

Státy EU dnes rozšířily i takzvaný šedý seznam, na němž figurují země, které nedodržují některé podmínky a dostaly lhůtu na jejich splnění. Mezi 13 státy, které dnes byly na tuto listinu zařazeny, je například Turecko. Ankara má do konce roku čas, aby se zapojila do automatické výměny informací o bankovních účtech.

Další revizi seznamů plánuje EU v říjnu.

Ministři dnes poprvé debatovali o možných změnách ve fiskálních pravidlech EU formulovaných v Paktu stability a růstu. Unijní země se v něm zavázaly udržovat dluh pod hranicí 60 procent HDP či jej snižovat. Jejich rozpočtové deficity zároveň nesmí překročit tři procenta.

Místopředseda EK Valdis Dombrovskis prezentoval členským zemím lednový podnět komise k diskusi o změně zmíněného systému, která by podle některých zemí mohla například vyjmout z fiskálních pravidel ekologické investice. Část ministrů včetně české zástupkyně Aleny Schillerové však dnes nabádala k opatrnosti.

The EU list of non-cooperative tax jurisdictions has real bite. Being on the blacklist carries reputational and financial consequences, as the list is linked to EU funding. At national level, Member States can also apply sanctions against listed jurisdictions. #ECOFIN @EU2020HR

— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) February 18, 2020

"Důrazně jsem varovala před tím, aby jakákoli flexibilita týkající se této zelené problematiky zasáhla do paktu stability. My nevíme, co jsou investice do boje s klimatickými změnami, do zelených aktivit, a co nejsou," řekla ČTK po jednání Schillerová, podle níž by pravidla měla i nadále hlídat zdraví veřejných financí. Ani přesná definice ekologických investic, kterou v současnosti EK připravuje, není podle ní dostatečným důvodem pro výjimky z paktu.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Daně panama seychely Ekonomika Alena Schillerová Valdis Dombrovskis

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy