Ekonomická krize? Experti řekli, jak přijde

Nikdo neví, kdy nastane další globální ekonomická krize. Ale na rozdíl od toho, co se stalo v minulosti, nikdo nebude moci tvrdit, že ji neviděl, když přicházela, tvrdí renomovaní ekonomové s tím, že se na ni lze dopředu připravit.

Evropa je ochromena institucionální krutostí a politickou nevolností. Německo není ochotné uznat závažnost vlastních ekonomických problémů. Vláda Spojeného království předpokládá, že všechno bude s Brexitem v pořádku. Naděje na mezinárodní hospodářskou spolupráci vybledly. V příští krizi vypadá, že západní vlády budu bojovat samy se sebou, napsal server Financial News.

Zásadní rozdíl oproti nedávné minulosti spočívá v tom, že existuje mnoho návrhů na to, co by se mělo udělat, aby se omezily důsledky velké krize.

Mezinárodní měnový fond radil jednotlivým zemím, jaký by měl být postup ale ve většině případů byl ignorován. Před několika měsíci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj prozkoumala myšlenku mezinárodně koordinovaného fiskálního stimulačního plánu, který by byl připraven předem, aby mohl být v případě potřeby využitý. Vlády po celém světě na návrh nereagovali.

Investiční institut BlackRock zveřejnil zprávu, obhajující radikální přepracování měnové i fiskální politiky. Vyzývá k bezprecedentní koordinaci politik, která by se zabývala dalším propadem. Fiskální politika není v případě vážné krize dostatečně hbitá. 

Stále bude existovat rozdíl mezi měnovou a fiskální odpovědností. "Centrální banky by rozhodly o velikosti nástroje, který považují za potřebný, zatímco vlády by se rozhodly, jak jej utratit," uvedl Jean Boivin, vedoucí institutu BlackRock.

Podle zprávy je potřeba nová forma koordinace, která by pomohla zajistit, aby měnová a fiskální politika poskytovala spíše pobídky, než aby pracovaly opačným směrem, jak jsme viděli v posledních letech.

A aby Boivin shrnul, co je v sázce, řekl: „Jak se stane příští pokles je důležitější otázka než kdy.“

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa finance Ekonomická krize krize Ekonomika

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy