Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

Více než polovina malých a středních podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost McKinsey. Průzkum se konal v srpnu, tedy ještě před nynějším vzestupem počtu nových případů nákazy koronavirem, který nutí evropské vlády zavádět nová restriktivní opatření.

Malé a střední podniky se definují jako firmy s maximálně 250 zaměstnanci. V Evropě vytvářejí kolem dvou třetin pracovních míst, upozorňuje agentura Reuters.

Výsledky průzkumu přicházejí v době, kdy se množí varování před vlnou firemních insolvencí a kdy Mezinárodní měnový fond (MMF) a další organizace vyzývají evropské vlády k zintenzivnění státní podpory, která by firmám pomohla překonat negativní dopady pandemie nemoci covid-19.

Podle dat, která česká Hospodářská komora dvakrát ročně analyzuje pro Evropskou asociaci řemesel, malých a středních podniků SMEunited pro celoevropské srovnání, nastal u českých malých a středních podniků druhý největší pokles podnikatelské nálady v historii. Pokles byl dokonce výrazně hlubší než v celé EU.

"I přesto ale byly tuzemské malé a střední podniky optimističtější než ve zbytku Evropy. A byly optimističtější než v době recese v první polovině roku 2009," řekla ČTK analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

Průzkum McKinsey zahrnoval přes 2200 podniků v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Británii. Ukázal, že 55 procent dotazovaných firem očekává v průběhu příštích 12 měsíců ukončení činnosti, pokud jim tržby zůstanou na současných úrovních. Desetina malých a středních podniků očekává, že pokud bude současný vývoj pokračovat, pak do šesti měsíců vyhlásí bankrot. Spoluautor zprávy Zdravko Mladenov upozornil, že takovýto vývoj by zvýšil nezaměstnanost, omezil investice a znamenal výraznou zátěž pro finanční sektor.

"Politici musejí udělat vše pro to, aby udrželi pandemii a její ekonomické dopady pod kontrolou. Nesmějí předčasně ukončovat podporu, pokud se chtějí vyhnout opakování chyb z globální finanční krize," uvedl tento týden MMF. Minulý týden fond předpověděl, že ekonomika eurozóny v letošním roce klesne o 8,3 procenta. V příštím roce počítá s růstem, který teď odhaduje na 5,2 procenta.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

firmy Ekonomika Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) hospodářská komora

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy