Rebelie na Slovensku. Některé restaurace navzdory zákazu otevřely, hrozí jim vysoké pokuty

Někteří provozovatelé restaurací na Slovensku navzdory zákazu dnes otevřeli interiéry svých podniků pro zákazníky. Podnikatelé tento krok podle médií zdůvodnili tím, že nemají peníze a kompenzace od státu nestačí na krytí ztrát způsobených negativními dopady koronaviru. Za porušení karanténních opatření hlavního hygienika hrozí na Slovensku vysoké pokuty.

Slovensko v polovině října kvůli druhé vlně koronaviru zavedlo nová karanténní opatření, která se dotkla také restaurací. Ty nesmějí podávat jídlo ve svých vnitřních prostorech, povolen je prodej přes okénko nebo obsluha zákazníků na terasách podniků. Část podnikatelů zejména z východního Slovenska se navzdory tomu rozhodla, že své provozy otevře.

"Neumíme už dál přežívat, pomoc je pomalá a nedostačující, nedokáže nám pokrýt všechny výdaje. Chceme poukázat na náš stav, přežíváme, nevíme, co bude dál. Také máme rodiny, které je třeba živit," citovala televize Markíza Branislava Juru, majitele jedné z restauracích v Košicích, druhém největším městě Slovenska.

Za výzvou ignorovat nařízení úřadů stojí iniciativa Bojujeme za naše gastro. Nespokojení podnikatelé se opírají o právní analýzu, která tvrdí, že platný nouzový stav na Slovensku byl prodloužen nezákonně. Uzavření interiérů restaurací úřad hlavního hygienika ovšem nezavedl na základě nouzového stavu, ale podle zákona, který umožňuje přijímat opatření při ohrožení veřejného zdraví. Za porušení nařízení hrozí podnikatelům pokuta až 20.000 eur (530.000 Kč).

Asociace hotelů a restaurací Slovenska se postavila proti otevírání podniků v rozporu s platnými nařízeními úřadů. Zopakovala, že pomoc ze strany státu pro sektory gastronomie a cestovního ruchu není účinná.

Slovenská vláda dříve zavedla a na podzim zvýšila finanční pobídky, kterými stát například kompenzuje zaměstnavatelům většinu nákladů na mzdy a povinné odvody jejich pracovníků. O příspěvky mohou požádat i další skupiny podnikatelů nebo obyvatel.

Celoplošná karanténní opatření dříve kritizoval vicepremiér a šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík, podle kterého není logické, že v regionech nejméně zasažených koronavirem musejí být zavřeny restaurace, zatímco v okresech s největším výskytem případů nákazy mohou být otevřeny kostely. Kvůli omezením se Sulík opakovaně dostal do otevřeného sporu s premiérem Igorem Matovičem, kterému zase prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí doporučila předat řízení záležitostí spojených s pandemií covidu-19 někomu jinému. Hlava státu také kritizovala, že země nemá jasný plán postupu při pandemii.

Na Slovensku se v poslední době znovu zvyšuje počet nových případů nákazy koronavirem a nemocnice hlásí nejvíce pacientů s covidem-19 od začátku pandemie.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Restaurace Ekonomika Igor Matovič (OLaNO) Zuzana Čaputová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy