Rebelie na Slovensku. Některé restaurace navzdory zákazu otevřely, hrozí jim vysoké pokuty

Někteří provozovatelé restaurací na Slovensku navzdory zákazu dnes otevřeli interiéry svých podniků pro zákazníky. Podnikatelé tento krok podle médií zdůvodnili tím, že nemají peníze a kompenzace od státu nestačí na krytí ztrát způsobených negativními dopady koronaviru. Za porušení karanténních opatření hlavního hygienika hrozí na Slovensku vysoké pokuty.

Slovensko v polovině října kvůli druhé vlně koronaviru zavedlo nová karanténní opatření, která se dotkla také restaurací. Ty nesmějí podávat jídlo ve svých vnitřních prostorech, povolen je prodej přes okénko nebo obsluha zákazníků na terasách podniků. Část podnikatelů zejména z východního Slovenska se navzdory tomu rozhodla, že své provozy otevře.

"Neumíme už dál přežívat, pomoc je pomalá a nedostačující, nedokáže nám pokrýt všechny výdaje. Chceme poukázat na náš stav, přežíváme, nevíme, co bude dál. Také máme rodiny, které je třeba živit," citovala televize Markíza Branislava Juru, majitele jedné z restauracích v Košicích, druhém největším městě Slovenska.

Za výzvou ignorovat nařízení úřadů stojí iniciativa Bojujeme za naše gastro. Nespokojení podnikatelé se opírají o právní analýzu, která tvrdí, že platný nouzový stav na Slovensku byl prodloužen nezákonně. Uzavření interiérů restaurací úřad hlavního hygienika ovšem nezavedl na základě nouzového stavu, ale podle zákona, který umožňuje přijímat opatření při ohrožení veřejného zdraví. Za porušení nařízení hrozí podnikatelům pokuta až 20.000 eur (530.000 Kč).

Asociace hotelů a restaurací Slovenska se postavila proti otevírání podniků v rozporu s platnými nařízeními úřadů. Zopakovala, že pomoc ze strany státu pro sektory gastronomie a cestovního ruchu není účinná.

Slovenská vláda dříve zavedla a na podzim zvýšila finanční pobídky, kterými stát například kompenzuje zaměstnavatelům většinu nákladů na mzdy a povinné odvody jejich pracovníků. O příspěvky mohou požádat i další skupiny podnikatelů nebo obyvatel.

Celoplošná karanténní opatření dříve kritizoval vicepremiér a šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík, podle kterého není logické, že v regionech nejméně zasažených koronavirem musejí být zavřeny restaurace, zatímco v okresech s největším výskytem případů nákazy mohou být otevřeny kostely. Kvůli omezením se Sulík opakovaně dostal do otevřeného sporu s premiérem Igorem Matovičem, kterému zase prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí doporučila předat řízení záležitostí spojených s pandemií covidu-19 někomu jinému. Hlava státu také kritizovala, že země nemá jasný plán postupu při pandemii.

Na Slovensku se v poslední době znovu zvyšuje počet nových případů nákazy koronavirem a nemocnice hlásí nejvíce pacientů s covidem-19 od začátku pandemie.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko Restaurace Ekonomika Igor Matovič (OLaNO) Zuzana Čaputová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy