Silnější euro? Summit EU vyzval k další práci na měnové unii

K dokončení současných kroků ke hlubší hospodářské a měnové unii dnes vyzvali prezidenti a premiéři zemí EU. Na bruselském summitu zhodnotili pokračující reformu záchranného mechanismu eurozóny (ESM) či návrh základních parametrů takzvaného rozpočtu eurozóny. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela musí země platící eurem zajistit posílení globální role společné měny.

"Je důležité, abychom pokračovali ve snahách, které posunou bankovní unii vpřed," prohlásil po jednání Michel. Unijní lídry o novinkách, které v jednání o základních pilířích měnové unie přinesly poslední měsíce, informoval šéf euroskupiny Mario Centeno.

Zásadním sporným bodem zůstává společný systém pojištění vkladů označovaný zkratkou EDIS. Na jeho obrysech se zejména kvůli rozdílným pohledům Německa a Itálie zatím zemím platícím eurem nepodařilo shodnout. Podle Centena proto budou diskuse pokračovat v příštím roce.

Summit zhodnotil i základní obrysy takzvaného rozpočtu eurozóny, na nichž se v říjnu dohodli ministři financí. Podle Michela patří Rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost (BICC) k důležitým pilířům budoucího fungování eurozóny, podobně jako reformovaný záchranný mechanismus. Objem BICC má podle dohody dosahovat přibližně 20 miliard eur (550 miliard korun), které budou z větší části určeny k financování projektů podporujících růst. Lídři vyzvali členské země, aby co nejdříve dohodly podrobnosti o zdrojích jeho financování.

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) je mezivládní nástoj, který může být v případě nutnosti využit na pomoc zemím s eurem, které se dostanou do problémů ohrožujících potenciálně finanční stabilitu celé eurozóny. V srpnu 2018 například skončil poslední záchranný program ESM pro Řecko, mechanismus má ale k dispozici i některé další nástroje.

Summit vyzval k dokončení reformy mechanismu už letos v červnu. Zejména kvůli obavám Itálie spojeným s navrhovanými pravidly pro restrukturalizaci dluhu se však konečné dohody zatím nepodařilo dosáhnout. Centeno prohlásil, že ji očekává začátkem příštího roku.

Unijní lídři se shodli na tom, že ve všech zmíněných bodech by členské státy měly pokračovat v diskusi. Summit se k jejich hodnocení má vrátit nejpozději v červnu příštího roku.

„Je jasné, že potřebujeme silnější euro,“ konstatovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž se na potřebě posílení vlivu společné měny shodla většina lídrů. Německá politička dodala, že vedle zmíněných kroků musí EU dokončit i unii kapitálových trhů, která usnadní fungování malým a středním firmám.

Eurosummitu byli přítomni představitelé 27 unijních zemí, ačkoli se týkalo především eurozóny, tedy 19 států platících společnou měnou. Podle českého premiéra Andreje Babiše se dnes objevily i návrhy, aby se vrcholné schůzky konaly v uzavřeném formátu bez států s vlastní měnou, pro ČR má však velký význam, aby byla přítomna.

"Výměna informací je důležitá," prohlásil Babiš, podle něhož může Praha prezentovat ostatním zemím své hospodářské pokroky. Premiér také zopakoval, že pokud eurozóna chce vlastní rozpočet, tak země mimo eurozónu by chtěly v příštím víceletém rozpočtu EU také zohlednit své požadavky.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna Summit EU Evropský stabilizační mechanismus (ESM) Mario Centeno Ursula von der Leyenová Ekonomika

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy