Objem slovenského exportu v červenci v meziročním srovnání druhý měsíc po sobě vzrostl. Obchodní bilance země, kterou na jaře ovlivnily dopady pandemie nemoci covid-19, zároveň dosáhla druhého nejvyššího přebytku v letošním roce. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad.
Celkový vývoz ze Slovenska se podle statistického úřadu v červenci v porovnání se stejným obdobím loni zvýšil o 0,8 procenta na 5,88 miliardy eur (155,5 miliardy Kč). Dovoz naopak o 8,9 procenta klesl a dosáhl 5,55 miliardy eur (146,8 miliardy Kč).
Přebytek zahraničního obchodu Slovenska tak v červenci činil 332,7 milionu eur (8,85 miliardy Kč). V porovnání s červnem přebytek obchodní bilance ale klesl o více než polovinu.
Výrazný propad zaznamenal zahraničí obchod Slovenska hlavně v dubnu a v květnu, tedy v době karanténních opatření, kdy přerušily výrobu i slovenské továrny čtyř automobilek. Automobilový průmysl byl v době předchozího ekonomického růstu jedním z hlavních motorů slovenské ekonomiky.
Vývoz z Německa se v červenci zvýšil proti červnu o 4,7 procenta, zůstává ale hluboko pod předkrizovou úrovní. Uvedl to dnes německý statistický úřad. Výsledek naznačuje, že největší evropská ekonomika se bude z dopadů koronaviru vzpamatovávat jen pomalu. Dovoz vzrostl pouze mírně, a to o 1,1 procenta. Obchodní přebytek po očištění od sezonních vlivů tak vystoupil na 18 miliard eur (477,1 miliardy Kč).
Hodnota vyvezeného zboží v červenci činila 102,3 miliardy eur (2,7 bilionu Kč), což je meziročně o 11 procent méně a o 12,1 procenta méně ve srovnání s letošním únorem, kdy ještě nezačala platit omezení kvůli šíření koronaviru.
Die #Exporte im Juli 2020 waren 4,7 % höher als im Juni 2020. Sie liegen aber noch 12,1 % unter dem Vorkrisenniveau im Februar 2020. Lesen Sie weiter: https://t.co/ehhX5nv4uR pic.twitter.com/8MqI90Xff5
— Statistisches Bundesamt (@destatis) September 8, 2020
Zveřejněné údaje podporují názory, že se ekonomika už ve druhém kvartálu vrátila k růstu. Výraznějšímu oživení ale brání slabá poptávka ze strany některých klíčových obchodních partnerů, jako jsou Spojené státy, které se s pandemií stále obtížně potýkají.
Vývoz do USA byl v červenci meziročně o 17 procent nižší. Do Číny, která se z epidemie vzpamatovává rychleji, se z Německa vyvezlo jen o 0,1 procenta méně zboží, upozornila agentura Reuters.
Před přílišným optimismem ohledně dnešních čísel varuje analytik společnosti ING Carsten Brzeski. Vývoz z Německa podle něj stále čelí strukturálním potížím a napětí v obchodních vztazích, dále brexitu, dopadům ochromených globálních dodavatelských řetězců i problémům partnerů při potírání koronaviru.
Vývoz je spolu se soukromou spotřebou jedním z pilířů německé ekonomiky. Německá vláda odhaduje, že ekonomika letos klesne o 5,8 procenta, což by byl nejhorší propad od druhé světové války.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
Trump couvá. Kvůli rostoucím cenám ruší některá cla
dovoz a vývoz , Ekonomika , Německo , Slovensko
Aktuálně se děje
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
včera
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
včera
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
včera
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
včera
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
včera
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
včera
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
včera
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
včera
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
včera
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
včera
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
včera
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
včera
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
včera
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
včera
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
4. února 2026 22:00
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
4. února 2026 21:11
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
4. února 2026 20:28
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
Předpokládaným výsledkem skončila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opozice snažila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Kabinet, jenž získal důvěru poslanců teprve v polovině ledna, v hlasování obstál.
Zdroj: Jan Hrabě