Hrozí Čechům ztráta práce? Ptali jsme se ekonomů na černé scénáře o velkém propouštění

Tuzemská nezaměstnanost i za rok 2022 pořád patří k těm vůbec nejnižším v celé Evropské unii. Statistická data uvádějí, že míra nezaměstnanosti dosáhla v prosinci loňského roku na hodnotu 3,7 procenta. A to i přesto, že některé odhady varovaly před tím, že od letošního ledna se prý kvůli vysoké inflaci a snad ještě vyšším cenám energií spustí vlna propouštění, která počty lidí bez práce zvedne. Leč (zatím) se tak nestalo. A to i přesto, že podle posledních průzkumů v Česku se ztráty zaměstnání bojí až 40 procent obyvatel země. Na druhou stranu, byť jen dle statistik a s lehkou nadsázkou řečeno, kam se domácí čísla nezaměstnanosti „hrabou“ na ta ze Španělska, Řeka nebo Itálie. 

Podle ekonomů Komerční banky, kteří poskytli serveru EuroZprávy.cz závěry ze své makroekonomické prognózy na rok 2023, jsme se v loňském roce vrátili blíže k předpandemickým úrovním rekordně nízké míry nezaměstnanosti. Momentálně počet volných pracovních míst, byť se poslední měsíce snížil, stále převyšuje počet nezaměstnaných na úřadech práce.

V rámci EU nejsme výjimkou, viz napjaté trhy práce v okolních zemích, které by zároveň mohly přispět k větší poptávce po tuzemské pracovní síle, zejména pak v oblasti kvalifikovanější práce. „K pokračujícímu napětí na trhu práce přispívá i fakt, že podniky byly zatím schopné přenést břemeno (vysoké) inflace na koncové spotřebitele a momentálně se nacházejí v dobrém finančním rozpoložení,“ řekl navíc serveru EuroZprávy.cz Kevin Tran, ekonom Komerční banky. 

Podle něj jde o to, že firemní hrubé provozní marže pokračují ve zlepšování, zatímco mzdové náklady jsou podniky schopny držet na uzdě. Po sedmiměsíční sérii poklesů indikátoru důvěry v podnikatelské sféře lednový konjunkturální průzkum ukázal na zlepšení sentimentu podnikatelů. „Při detailnějšímu rozkladu je výhled pro zaměstnanost dle průzkumu jak v průmyslu, stavebnictví, tak i ve službách v celku jen mírně negativní a z historického pohledu nikterak ohromně znepokojující,“ řekl k dalšímu vývoji na trhu práce Kevin Tran.

Dá se proto podle něj čekat, že napětí na trhu práce zůstane i v letošním roce, a navíc povede k solidnímu růstu mezd. „Pozvolné oživení ekonomického růstu v letošním roce by podle nás mělo vést k tomu, že míra nezaměstnanosti jen mírně vzroste na 2,5 procent (ze současné úrovně poblíž 2 %), zatímco nominální mzdy by měly vzrůst v průměru o 9,9 %,“ doplnil Kevin Tran.

To, že se s největší pravděpodobností nenaplní černé scénáře o tom, že se v Česku bude masivně propouštět, potvrzuje i Dagmar Kužvartová, ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR), který je největším zaměstnavatelským svazem v tuzemsku. „Katastrofické scénáře o propouštění se nepotvrdily a ani čísla z našeho průzkumu nenaznačují, že by nezaměstnanost měla výrazněji růst,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Dagmar Kužvartová.

Podle ní mohu navíc situaci na trhu práce ještě zmírnit opatření na pomoc s cenami energie, jak ale konkrétně zafungují, ukáže až čas. „Je jisté, že velká nejistota a ochlazující ekonomika se projevují v úbytku zakázek a investic, pro firmy tak nadále nebude jednoduché plánovat nábor zaměstnanců s delším výhledem,“ uvedla Dagmar Kužvartová.

Nejen zaměstnavatelé říkají, že i když je to náročné, firmy se snaží i v současné situaci své zaměstnance udržet. Tak třeba i podle listopadového průzkumu SPČR většina firem velké změny v počtu zaměstnanců neplánuje. Propouštění v prvním pololetí letošního tohoto roku totiž hlásí 10 procent respondentů.

Podle ředitelky Sekce zaměstnavatelské SPČR mezi nejčastější důvody propouštění patří zvýšení efektivity a úspor a kombinace více faktorů, jako je například zvýšení cen energie a ztráta zakázek. Naše zjištění potvrdil i nedávno zveřejněný průzkum MPSV, provedený dokonce mezi 40 tisíci firmami. „Dopady se mezi odvětvími a jednotlivými firmami velmi liší. Nejvíce ohrožené jsou zejména energeticky náročné provozy, např. sklárny, ocelárny, výroba keramiky, potravin, ale i kovovýroba a další obory,“ doplnila Dagmar Kužvartová.

Není proto vůbec špatnou zprávou to, že i přes vysokou inflaci, která vloni dosáhla v průměru 15,1 % a vybrala si za to značnou daň na finanční situaci domácností, když kvůli rostoucím životním nákladům přinutila lidi sáhnout pořádně do svých nadměrných úspor nabytých během covidové pandemie, že se nakonec zřejmě nebudou muset zaměstnanci až tak bát o svou práci. Zlým jazykům a neustálým kritikům poměrů je třeba připomenout, jen tak pro srovnání, že míra nezaměstnanosti v EU se za letošní rok odhaduje na 6,5 procenta a na 6,4 % v roce 2024. 

Související

Ilustrační foto

Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

Více souvisejících

zaměstnání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy