Napětí před summitem G20 roste. Čína neférové praktiky nezměnila, zlobí se Washington

Čína své nespravedlivé obchodní praktiky víceméně nezměnila. Na základě aktualizace březnové zprávy na toto téma to v úterý uvedl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Spojené státy a další země Peking za jeho obchodní politiku dlouhodobě kritizují. Tyto nejnovější výroky ze strany USA dále zvyšují napětí před setkáním lídrů obou největších ekonomik Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga koncem tohoto měsíce v Argentině na summitu G20, napsal zpravodajský server BBC.

"Čína zásadním způsobem nezměnila své nespravedlivé a nepřiměřené postupy, které narušují trh," uvedl Lighthizer. Zjištění jsou podle něj součástí "přísnějšího monitoringu a vynucovacích snah" ze strany vlády prezidenta Trumpa.

Podle Lighthizera čínská vláda i přes uvolnění některých pravidel pro zahraniční vlastníky i nadále používá zahraniční investice jako prostředek k získávání a vymáhání přenosu technologického know-how od amerických firem do Číny.

Kromě krádeží duševního vlastnictví tlačí Bílý dům na Peking i proto, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Washington už z toho důvodu letos uvalil cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 250 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). Americký prezident navíc opakovaně pohrozil zavedením cel na veškerý dovoz čínského zboží do USA, jehož hodnota v loňském roce činila více než 500 miliard dolarů.

Čína odpovídá recipročními kroky a ochranářské praktiky Spojených států kritizuje. Odlišné názory Číny a USA na obchodní politiku se vyhrotily minulý týden na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Papui-Nové Guinei. Kvůli sporům obou zemí účastnické státy na konci nevydaly závěrečné komuniké.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Ekonomika Donald Trump Si Ťin-pching G20

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy