Devastace planety pokračuje: Čína vyváží do světa technologie uhelných elektráren

Čína byla dlouhodobě kritizována za provoz svých neekologických uhelných elektráren, které velkou měrou přispívají k růstu emisí skleníkových plynů. Ochránci životního prostředí tvrdí, že Čína nyní podporuje desítky projektů uhelných elektráren daleko od svých hranic. Informuje o tom zpravodajský server BBC.

Uhlí je nejškodlivější fosilní palivo z hlediska skleníkových plynů kvůli množství oxidu uhličitého, které se uvolňuje při spalování. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) koncentrace tohoto plynu v atmosféře dosáhla loni rekordní úrovně za posledních 3-5 milionů let. Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu uvedl, že aby byla šance na snížení růstu celkové teploty Země, do roku 2050 se uhlí musí přestat používat.

At #COP24, WMO is showcasing Integrated Global Greenhouse Gas Information System to help guide reductions in emissions of CO2 and other heat trapping gases and inform action at national, city and industrial level. Science for Society. Details here https://t.co/w4ZrkPy8V9 pic.twitter.com/4sfI6NzpjD

— WMO | OMM (@WMO) 4. prosince 2018

Čína nyní plánuje stavbu uhelných elektráren v Jižní Americe, Africe, jihovýchodní Asii či na Balkáně. "Nemůžete být světovým lídrem v omezování nezčištění vzduchu a současně největším sponzorem stavby uhelných elektráren za svými hranicemi," uvedla koordinátorka organizace Bankwatch Ioana Ciutaová.

Podle ní přiměl boj Pekingu proti špinavému vzduchu čínské firmy k tomu, aby omezily své projekty uhelných elektráren doma a své technologie a pracovní sílu uplatnily v zahraničí. V rámci iniciativy nové Hedvábné stezky již nejlidnatější země světa investovala v 60 zemích světa.

V Srbsku se momentálně rozšiřuje jedna z největších uhelných elektráren v zemi. Práce na novém 350megawattovém bloku elektrárny Kostolac provádí jedna z největších čínských stavebních společností. Vláda v Bělehradě si na projekt vzala úvěr 715 milionů dolarů (přes 16 miliard Kč), který poskytli rovněž Číňané.

"V příštích několika měsících přijede mnoho Číňanů, což bude představovat velkou výzvu," uvedl Željko Lazović, kterého státní energetická firma EPS, která elektrárnu v Kostolaci vlastní, pověřila řízením projektu. "Na začátku jsme tu měli problémy vyplývající z rozdílnosti kultur, ale ty už jsme překonali," dodal.

Lazović tvrdí, že projekt splňuje veškeré standardy EU ohledně znečištění prachem, oxidem dusičitým a sírou. Nový blok však nebude vybaven technologií na zachycování oxidu uhličitého. Spadá tedy do kategorie těch projektů, které zvyšují úroveň tohoto plynu v ovzduší.

Analytička organizace CoalSwarm Christine Shearerová říká, že čínské finanční instituce zaplňují prostor uvolněný západními bankami a agenturami, které se rozhodly omezit své působení v projektech spojených s uhlím. "Tyto projekty, pokud budou dokončeny, země přinutí používat vysokoemisní technologie a dovážet uhlí právě v době, kdy ceny za čistou energii začínají klesat pod tu vyrobenou z uhlí."

Pro srbskou elektrárenskou společnost EPS je však důležitější možnost využívat místní uhlí spolu s výhodným čínským úvěrem a také vidina lukrativního vývozu elektrické energie za hranice.

V Kostolaci závisí na elektrárenském komplexu na 3500 pracovních míst. Někteří místní obyvatelé si ale stěžují na znečištění. "Kvalita vzduchu a vody je velice špatná. Nemůžeme pěstovat ovoce ani zeleninu. Je zde také mnoho hluku. To vše ovlivňuje zdraví lidí, kteří tu žijí. Mnoho z nich trpí respiračními onemocněními," říká místní obyvatel Momir Savić.

Právnička Pera Markovičová z organizace CEKOR uvádí, že Srbsko bude pravděpodobně ještě další desítky let závislé na elektřině vyrobené z uhlí. Stejně jako mnoho dalších zemí, nehledě na varování klimatologů.

Související

Více souvisejících

Čína elektrárny Ekologie globální oteplování uhlí Energetika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy