Přichází krize? MMF klidní vášně, ekonomická recese podle něj nehrozí

Růst světové ekonomiky v důsledku obchodních sporů i přísnější měnové politiky ztratil na tempu, Mezinárodní měnový fondu (MMF) však v blízkém období neočekává hospodářskou recesi. Uvedla to dnes šéfka MMF Christine Lagardeová v projevu k Obchodní komoře Spojených států ve Washingtonu.

"V lednu MMF předpověděl, že globální růst se v letech 2019 a 2020 bude pohybovat kolem 3,5 procenta," uvedla Lagardeová. "Od té doby (růst) opět ztratil na tempu, jak příští týden uvidíte z naší aktualizované prognózy," dodala. MMF představí aktualizovaný výhled světové ekonomiky příští úterý.

Lagardeová dnes rovněž varovala, že řada zemí má kvůli nízkým úrokovým sazbám a vysokému zadlužení omezené možnosti, jak podporovat ekonomiku v době útlumu. "Realitou je, že řada ekonomik není dostatečně odolná. Vysoký veřejný dluh a nízké úrokové sazby ponechávají omezené možnosti pro opatření, jakmile přijde další útlum, což se nevyhnutelně stane," uvedla.

Hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi podle dnešní zprávy serveru CNBC varoval, že světová ekonomika se s vysokou pravděpodobností propadne do recese, pokud Spojené státy a Čína během tří měsíců nedosáhnou obchodní dohody. V Evropské unii a Británii by podle něj navíc mohl hospodářskou recesi vyvolat brexit bez dohody.

Mezi Spojenými státy a Čínou v loňském roce vypukla obchodní válka, v jejímž rámci na sebe tyto dvě země vzájemně uvalovaly nová cla. V současnosti se Washington a Peking snaží sjednat obchodní dohodu, která by vzájemné spory ukončila. Tento týden by se zástupci obou zemí měli setkat ve Washingtonu.

Lagardeová dnes uvedla, že pokud by na veškerý obchod mezi USA a Čínou byla uvalena 25procentní cla, snížil by se podle analýzy MMF hrubý domácí produkt v USA až o 0,6 procenta a v Číně až o 1,5 procenta. "V obchodní válce nikdo nevyhrává," řekla šéfka MMF. "Proto je zapotřebí, abychom spolupracovali na snižování obchodních bariér a modernizaci globálního obchodního systému," dodala.

Související

Více souvisejících

peníze krize Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Christine Lagardeová Recese

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže

Ve středu se ve Vatikánu otevřou brány konkláve, které rozhodne o novém papeži pro půdruhé miliardy katolíků po celém světě. Tradiční signál z komína Sixtinské kaple, černý nebo bílý kouř, světu napoví, zda kardinálové dospěli k volbě, nebo zda jednání pokračuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy