USA hrozí EU dalšími cly, spor Airbus-Boeing může zasáhnout i skotskou whisky

Spojené státy rozšířily seznam produktů z Evropské unie, na které by mohly uvalit cla kvůli vleklému sporu ohledně subvencování výroby letadel. Dodatečný seznam zboží zveřejněný Úřadem amerického obchodního zmocněnce (USTR) zahrnuje například olivy, italské sýry či skotskou whisky. Týká se produktů, jejichž roční vývoz z EU do USA dosahuje čtyř miliard dolarů (90 miliard Kč). Washington tak krátce po dohodě o obnovení obchodních rozhovorů s Čínou zvyšuje svůj obchodní tlak na EU, upozornila agentura Reuters.

Původní seznam zahrnující export v hodnotě 21 miliard dolarů zveřejnil úřad již v dubnu. Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus.

U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce letadel finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu. WTO nicméně ještě nerozhodla o výši vzniklých škod, od které by se odvíjel rozsah případných celních opatření, uvedla agentura DPA.

Evropská komise v dubnu zveřejnila seznam produktů z USA, na které by kvůli sporu ohledně subvencování výroby letadel mohla zavést cla Evropská unie. Na tomto seznamu je zboží, jehož roční export z USA do EU dosahuje hodnoty kolem 20 miliard dolarů. Seznam zahrnuje například zemědělské produkty, alkohol či traktory.

"EU zůstává otevřená diskusím s USA, pokud tyto diskuse nebudou ničím podmíněné a pokud jejich cílem bude spravedlivý výsledek," uvedl dnes v reakci na rozšíření amerického seznamu mluvčí Evropské komise. Společnost Airbus, která opakovaně vyzývá k dohodě o vyřešení sporů kolem subvencí, varovala, že postup USTR pouze zvyšuje napětí.

USTR podle agentury Bloomberg odhaduje, že evropské subvence pro Airbus působí Spojeným státům ekonomickou újmu kolem 11 miliard dolarů ročně. Evropská komise nicméně upozornila, že čísla uváděná americkou vládou jsou založena pouze na jejích interních odhadech.

Spojené státy k rozšíření svého seznamu přikročily krátce po sobotním obnovení obchodních rozhovorů s Čínou. "Americký prezident (Donald) Trump si nyní v Evropské unii našel dalšího protivníka v globální obchodní válce," uvedl podle agentury DPA prezident německého výzkumného institutu DIW Marcel Fratzscher.

Americký prezident už dříve přirovnal obchodní praktiky Evropské unie k obchodním praktikám Číny. "Evropská unie je možná stejně špatná jako Čína, jenom menší. Je hrozné, co nám dělají," řekl například v loňském rozhovoru s televizní stanicí Fox News.

Spojené státy loni v červnu začaly vůči Evropské unii uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku, na což EU reagovala zavedením odvetných cel na různé zboží z USA. Trump rovněž opakovaně hrozí dodatečnými cly na dovoz automobilů z EU.

Související

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.
Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU se dohodla na přísnějším omezení dovozu výrobků z Ukrajiny

Evropské státy a Evropský parlament dosáhly v pondělí dohody o prodloužení bezcelního dovozu některých zemědělských výrobků z Ukrajiny. Belgické předsednictví v Radě EU oznámilo, že přestože dovoz zůstane bezcelní, budou uplatněna přísnější omezení.  

Více souvisejících

clo USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie) airbus boeing wto Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy