Čína se snaží restartovat ekonomiku. Má to ale háček, píše agentura AP

Čína, tedy země, odkud se v prosinci začal šířit nový typ koronaviru, jenž způsobil pandemii, se opatrně snaží znovu nastartovat ekonomiku. Není to ale snadné v situaci, kdy se miliony lidí bojí utrácet nebo ani nechtějí chodit ven. Uzavírání továren a obchodů po celém zemi začalo v lednu.

Milionům rodin bylo řečeno, aby zůstaly doma a vládnoucí komunistická strana teď tvrdí, že nemoc je pod kontrolou. Dopady na životy lidí i na celou ekonomiku ale přetrvávají.

Prodejce nákladních aut Čang Chu prožívá těžká rozhodnutí. Sedmadvacetiletý muž z města Čeng-čou ve střední Číně se vrátil do práce, ale zjišťuje, že zájem o nákup 20tunových nákladních aut má teď málo lidí. Příjem mu klesl o polovinu a stejně jako miliony dalších, i on obrací každou minci. "Odložil jsem plány na výměnu aut a neutrácím téměř nic za jídlo v restauraci či za zábavu. Nemám ani ponětí, kdy se situace zlepší," řekl agentuře AP.

Továrny se v Číně znovu otevřely v březnu, po návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga ve Wu-chanu. Tedy ve městě, které bylo epicentrem nemoci. Jeho návštěva měla být signálem důvěry v to, že virus je pod kontrolou. Ale spotřebitelé, jejichž výdaje zajišťují růst ekonomiky, se stále bojí ztráty zaměstnání nebo toho, že onemocní. Šetří proto peníze, navzdory snahám vlády nalákat je zpět do nákupních center či autosalonů.

"Poptávka se ještě úplně nevrátila, anebo úplně chybí," říká ekonom Louis Kuijs z Oxford Economics.

Nařízení, aby celé rodiny zůstaly doma, podpořilo v Číně elektronický obchod, přes internet se kupovaly potraviny i další položky. Růst celkových výdajů za oděvy, potraviny a další spotřební zboží však podle analytiků bude letos jen malý nebo žádný.

Některá města se uchýlila k rozdávání nákupních poukázek a snaží se uklidnit spotřebitele tím, že ukazují ve státních médiích úředníky, jak se stravují v restauracích.

Ekonomové původně očekávali, že Čína se odrazí ode dne již tento měsíc. Po údajích o ekonomické aktivitě za leden a únor, které byly horší, než čekali, ale své odhady růstu zhoršili a posunuli také odhadované termíny oživení.

Po uzavření továren a doporučení téměř 800 milionům lidí, aby zůstaly doma, se výdaje spotřebitelů snížily meziročně o 23,7 procenta, zatímco zpracovatelský průmysl klesl o 13,5 procenta. Prodej aut se v únoru propadl o 82 procent. Odhad celoročního ekonomického růstu se nyní propadl až na nulu z původních zhruba šesti procent.

Zpracovatelský průmysl v Číně je nyní zhruba na 80 procentech své obvykle úrovně. Městský provoz, spotřeba energie a další ukazatele každodenního života jsou však na polovině až 65 procentech běžného stavu.

Obavy společnosti současně podporují zprávy o nových ohniscích nemoci. Výrobce nábytku v severovýchodním městě Šen-jang znovu otevřel 15. března, do jeho obchodu však přišlo jen málo zákazníků. "Kvůli epidemii a ztrátě pracovních míst si nikdo nechce vybavovat dům ani kupovat nábytek," říká jeden ze zaměstnanců, třiatřicetiletý Ťin. On s manželkou zrušili plány na koupi auta i na dovolenou.

Vládnoucí strana firmám sdělila, aby nadále vyplácely mzdy a vyhnuly se propouštění. Soukromým společnostem pak slíbila daňové úlevy, levné půjčky a další pomoc, i když státní média tvrdí, že plynulý tok pomoci zpomaluje byrokracie.

Zatím ale není jisté, kolik firem by mohlo nadobro zavřít kvůli tlaku, aby platily nájmy a vyplácely mzdy, když nemají příjmy. "Firmy nemohou plně obnovit výrobu, protože jim klesly objednávky doma i v zahraničí, nejsou tedy ochotny najímat zaměstnance," říká ekonomka Cuo Siao-lej ze společnosti Galaxy Securities. "Pokud zaměstnanci nemají příjmy, spotřeba klesne."

Spotřebitelé si musejí být jisti, že jejich zdraví i pracovní místa jsou ochráněna. Strategií, která fungovala po krizi v roce 2008, byl německý systém zkrácené pracovní doby, uvádí Kuijs. Zaměstnanci pracovali méně hodin, ale firmy obdržely od vlády podporu, aby jim mohly vyplácet plnou mzdu. Díky tomu si firmy udržely zkušené pracovníky a současně to podpořilo spotřebitelské výdaje. "To bylo považováno za celkem úspěšný systém," dodává Kuijs.

Čínské vývozce spotřební elektroniky, oděvů a dalšího zboží spotřeba ze zahraničí zřejmě nepodpoří, protože Spojené státy a Evropa se potýkají se ztrátami pracovních míst a doporučují obyvatelům, aby zůstávali doma. "Vývoz by mohl letos snadno klesnout o deset procent i více," uvádí ekonom společnosti Macquarie Capital Larry Hu.

Čínská vláda více utrácí za silnice a další veřejné práce a za telekomunikační sítě nové generace. Zdráhá se však napumpovat do ekonomiky příliš peněz kvůli obavám, že podpoří inflaci a zvýší dluh. "Přílišná podpora v této fázi nemá smysl," uvádí Hu. "Místo vyšší produkce to povede k vyšší inflaci."

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

Více souvisejících

Čína Ekonomika Si Ťin-pching Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026

Přestože o českého reprezentanta Michala Sadílka měla podle deníku Sport zájem pražská Sparta, nakonec se spoluhráčem svého bratra Lukáše nestane. Rozhodl se totiž nadále pokračovat ve svém současném působišti v nizozemském Twente, kde hraje už od roku 2021. O Vánocích oznámil, že s klubem prodloužil smlouvu až do léta 2026.

Zdroj: David Holub

Další zprávy