Investice nezastavila ani válka. Po prvotním šoku přijde růst, čekají analytici

Ještě v prvním březnovém týdnu letošního roku, tedy ani ne po prvním týdnu války, kterou na Ukrajině rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin, hlásila většina kapitálových trhů velké ztráty. Třeba hlavní londýnský akciový index FTSE utrpěl tehdy největší týdenní ztráty, a to od března 2020. Důvod byl nasnadě - investoři se vyděsili z eskalace konfliktu na Ukrajině. Nebo další - velkoobchodní ceny plynu dosáhly rekordních úrovní, když tzv. benchmark index této komodity na burze ve Velké Británii (NBP) v jednu chvíli vylétl nad 500 bodů a prolomil tak předchozí historické maximum stanovené v prosinci 2021, v éře dlouhodobého nárůstu ceny této komodity.

Není snad třeba ani dodávat, že i tato válkou „dodělaná“ aktivita zavinila ještě před skutečným vypuknutím války, kolaps řady dodavatelů plynu pro domácnosti snad po celé Evropě. Není ale pokles cen snad většiny investičních položek příležitostí na to, jak za několik let počítat pěkné zisky?

Jedno z klíčových investorských pravidel, podle kterého se řídila a dosud i řídí řada světově proslulých investorských ikon od Warrena Buffetta, Carla Icahna, Chamathy Palihapitiya až třeba po zvláště ve východní Evropě hodně nenáviděného George Sorose, říká, že každá krize je výbornou příležitostí k nákupům a posílením investičních portfolií. V tomto čase to nezní úplně „košer“, ale faktem zůstává, že každá hospodářská nebo finanční krize bez ohledu na to, kdo nebo co je za ni zodpovědné, může způsobit pokles cen většiny investičních aktiv, které sice na jednu stranu v krátkodobém časovém horizontu mohou poškodit investiční účty každého z nás, ale je to hlavně i velká příležitost k jedinečným nákupním příležitostem. Tedy, pokud jsou ona investiční aktiva v prodeji nebo k prodeji.

Chladná hlava se hodí

Když člověk nepropadne panice před rychle oslabujícími měnami, akciemi, nebo kryptoměnami, a přistoupí k investicím opravdu s chladnou hlavou, může na nich vydělat. Neznamená to ovšem, že je to nějaký automatický proces a jednoduchá záležitost. Investiční křivky klíčových amerických akciových indexů, a to od Dow Jones, Nasdaq až po S&P (Standard&Poor's) jsou už totiž na oné „růstové“ křivce. Jistě, může přijít nějaký další nečekaný úder vůči světovým akciím, ale finanční analytici vesměs nevidí i přes neustálou ruskou střelbu do lidí, civilních budov a ničení a pustošení Ukrajiny nějaké dramatické následky na kapitálové trhy. „Nemyslím si, že by nečekaná ruská invaze na Ukrajinu měla podstatný vliv na vnímání investičních rizik, a to ze dvou důvodů,“ řekl pro EuroZprávy.cz Ján Hladký, analytik Patria Finance.

Podle Hladkého je lidská paměť pověstně krátká a všichni trpíme tzv. recency bias. To znamená, že nedávným informacím dáváme větší váhu než těm starým. „Pochybuju, že by investoři, kteří na trzích zažili útok na WTC (Světové obchodní centrum - World Trade Center, pozn. red.) v roce 2001 nebo válku v Iráku v roce 2003, promítali tyto události do svého investičního rozhodování ještě dnes,“ vysvětlil. Za druhé je nutné si podle analytika Patria Finance v přistupování k investicím uvědomit, že jelikož se jedná o poměrně nečekanou událost, těžko ji přidělit konkrétní pravděpodobnost, se kterou by se pak dalo dále vnitřně pracovat.

Podle analytiků z toho vyplývá, že zažité investiční postupy a návyky by se kvůli válce na Ukrajině nějak výrazně měnit neměly. „Investoři by nadále měli hledět na zdravý fundament, tedy očekávaný růst zisků, čistého cashlow, a zdravou rozvahu, což by vždy měli postavit proti aktuální valuaci. A i když víme, že na papíře zní tato poučka mnohem jednodušeji, než ve skutečnosti je, řekl bych, že v době zvýšených rizik pro globální růst platí vlastně dvojnásob,“ radí v komentáři pro EuroZprávy.cz Ján Hladký. Pravdou ale je, jak uvedl americký zpravodajský server CNBC.com, že během několika týdnů se Putinovi podařilo zbořit desítky let budované ekonomické, finanční a investiční struktury. Výsledkem toho bude nutná diskuse ohledně fungování a přijímání globalizačních procesů a globalizace vůbec a také nový přístup ke globálním rizikům.

Atraktivita sektorů se mění

Výše jmenovaným serverem citovaný výzkum jedné z ikon světového finančního světa, finanční skupiny Bank of America (BoA), která spolu se Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo patří do tzv. „velké čtyřky“ hlavních amerických bank, však poukazuje na to, že právě největších výnosů se investoři dočkali krátce po těch největších propadech aktiv, způsobených nějakými vážnými krizemi. Mezi nimi nechyběly ani krize ze 30. let minulého století nebo války zkraje 90. let stejné éry. BoA v analýze tvrdí, že od roku 1930 každá dekáda výkonnosti akciového indexu S&P 500, přinesla každé desetiletí celkový výnos 28 %. Tato zjištění jsou dle komentáře CNBC.com v souladu s výzkumem další prestižní investiční banky ‒ J.P. Morgan, který ukazuje, jak nejlepší dny na trhu často následují po těch nejhorších.

Jistě, není lehké a jednoduché uvažovat nad penězi, když celému světu hrozí nová Ruskem záměrně vyvolaná válka, ničení jadernými zbraněmi a stavění nových železných opon. Ale je nutné si uvědomit, jak upozorňuje pro EuroZprávy.cz analytik Patria Finance Ján Hladký, že válka na Ukrajině mimo jiné přinesla změnu v atraktivitě jednotlivých sektorů. „Pokud v relativně klidném období před koronakrizí byly komodity a energetický sektor ‚otloukánky‘, které mnozí odepsali na úkor technologických společností, nyní se na plno ukázalo, že své místo mají v investičních portfoliích i nadále,“ uzavírá Hladký. I přesto ale zůstává platné varování, které mluví o tom, že válka na Ukrajině může vést k největšímu poklesu reálných příjmů od konce druhé světové války.

Související

CZK

Jak letos ochránit své peníze před inflací? Tohle vás překvapí

Lidé v Česku musí i letos počítat s tím, že inflace bude celoročně velmi výrazná, zhruba desetiprocentní, varuje ekonom Kovanda. Pokud tedy nechtějí letos přijít až o desetinu svých úspor, musí chtě nechtě investovat. Nabízí se rezidenční nemovitosti. V jejich případě však ještě i letos hrozí pokles cen. Ostatně, ani dva bývalí guvernéři České národní banky letos nákup investiční nemovitosti nedoporučují.
Zlato nebo kryptoměny?

Investice v době krize: Nahradí bezpečné zlato kryptoměny?

Jedním z nejdůležitějších investorských pravidel je, že zlato je vždy tzv. bezpečným přístavem. Tedy něčím, k čemu se ve zlých časech pro svět, uchylují nejen investoři, ale i obyčejní lidé, protože věří, že až bude líp, díky uložení peněz do zlata, budou mít na život po těch špatných dobách. Ale, jak už také v současném mediálním světě nespočetněkrát zaznělo, a to kvůli ruskému válečnému zločinci Vladimiru Putinovi, který rozpoutal krvavý konflikt na Ukrajině, „starý dobrý svět“ mizí.

Více souvisejících

investice Wall Street Ekonomika válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Papež František

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání

Papež František dnes přijal rezignaci německého biskupa Franze-Josefa Bodeho, který se rozhodl opustit svůj úřad kvůli chybám, jichž se dopustil při řešení případů sexuálního násilí ve své diecézi. Informovala o tom agentura DPA. Papež shodou okolností právě dnes rozhodl také o tom, že prodlouží platnost dekretu z roku 2019, kterým zavedl povinnost okamžitě hlásit případy sexuálního zneužívání nebo snahu o jejich krytí, a rozšíří jeho působnost.

před 35 minutami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. V Bělorusku by mělo být deset letadel schopných jaderné zbraně nést, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 3 hodinami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 3 hodinami

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 3 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

Aktualizováno před 4 hodinami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Na 23 vzrostla bilance obětí tornáda a silných bouří, které se v noci na dnešek prohnaly americkým státem Mississippi. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 6 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

Zdroj: ČTK

Další zprávy