Ještě v prvním březnovém týdnu letošního roku, tedy ani ne po prvním týdnu války, kterou na Ukrajině rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin, hlásila většina kapitálových trhů velké ztráty. Třeba hlavní londýnský akciový index FTSE utrpěl tehdy největší týdenní ztráty, a to od března 2020. Důvod byl nasnadě - investoři se vyděsili z eskalace konfliktu na Ukrajině. Nebo další - velkoobchodní ceny plynu dosáhly rekordních úrovní, když tzv. benchmark index této komodity na burze ve Velké Británii (NBP) v jednu chvíli vylétl nad 500 bodů a prolomil tak předchozí historické maximum stanovené v prosinci 2021, v éře dlouhodobého nárůstu ceny této komodity.
Není snad třeba ani dodávat, že i tato válkou „dodělaná“ aktivita zavinila ještě před skutečným vypuknutím války, kolaps řady dodavatelů plynu pro domácnosti snad po celé Evropě. Není ale pokles cen snad většiny investičních položek příležitostí na to, jak za několik let počítat pěkné zisky?
Jedno z klíčových investorských pravidel, podle kterého se řídila a dosud i řídí řada světově proslulých investorských ikon od Warrena Buffetta, Carla Icahna, Chamathy Palihapitiya až třeba po zvláště ve východní Evropě hodně nenáviděného George Sorose, říká, že každá krize je výbornou příležitostí k nákupům a posílením investičních portfolií. V tomto čase to nezní úplně „košer“, ale faktem zůstává, že každá hospodářská nebo finanční krize bez ohledu na to, kdo nebo co je za ni zodpovědné, může způsobit pokles cen většiny investičních aktiv, které sice na jednu stranu v krátkodobém časovém horizontu mohou poškodit investiční účty každého z nás, ale je to hlavně i velká příležitost k jedinečným nákupním příležitostem. Tedy, pokud jsou ona investiční aktiva v prodeji nebo k prodeji.
Chladná hlava se hodí
Když člověk nepropadne panice před rychle oslabujícími měnami, akciemi, nebo kryptoměnami, a přistoupí k investicím opravdu s chladnou hlavou, může na nich vydělat. Neznamená to ovšem, že je to nějaký automatický proces a jednoduchá záležitost. Investiční křivky klíčových amerických akciových indexů, a to od Dow Jones, Nasdaq až po S&P (Standard&Poor's) jsou už totiž na oné „růstové“ křivce. Jistě, může přijít nějaký další nečekaný úder vůči světovým akciím, ale finanční analytici vesměs nevidí i přes neustálou ruskou střelbu do lidí, civilních budov a ničení a pustošení Ukrajiny nějaké dramatické následky na kapitálové trhy. „Nemyslím si, že by nečekaná ruská invaze na Ukrajinu měla podstatný vliv na vnímání investičních rizik, a to ze dvou důvodů,“ řekl pro EuroZprávy.cz Ján Hladký, analytik Patria Finance.
Podle Hladkého je lidská paměť pověstně krátká a všichni trpíme tzv. recency bias. To znamená, že nedávným informacím dáváme větší váhu než těm starým. „Pochybuju, že by investoři, kteří na trzích zažili útok na WTC (Světové obchodní centrum - World Trade Center, pozn. red.) v roce 2001 nebo válku v Iráku v roce 2003, promítali tyto události do svého investičního rozhodování ještě dnes,“ vysvětlil. Za druhé je nutné si podle analytika Patria Finance v přistupování k investicím uvědomit, že jelikož se jedná o poměrně nečekanou událost, těžko ji přidělit konkrétní pravděpodobnost, se kterou by se pak dalo dále vnitřně pracovat.
Podle analytiků z toho vyplývá, že zažité investiční postupy a návyky by se kvůli válce na Ukrajině nějak výrazně měnit neměly. „Investoři by nadále měli hledět na zdravý fundament, tedy očekávaný růst zisků, čistého cashlow, a zdravou rozvahu, což by vždy měli postavit proti aktuální valuaci. A i když víme, že na papíře zní tato poučka mnohem jednodušeji, než ve skutečnosti je, řekl bych, že v době zvýšených rizik pro globální růst platí vlastně dvojnásob,“ radí v komentáři pro EuroZprávy.cz Ján Hladký. Pravdou ale je, jak uvedl americký zpravodajský server CNBC.com, že během několika týdnů se Putinovi podařilo zbořit desítky let budované ekonomické, finanční a investiční struktury. Výsledkem toho bude nutná diskuse ohledně fungování a přijímání globalizačních procesů a globalizace vůbec a také nový přístup ke globálním rizikům.
Atraktivita sektorů se mění
Výše jmenovaným serverem citovaný výzkum jedné z ikon světového finančního světa, finanční skupiny Bank of America (BoA), která spolu se Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo patří do tzv. „velké čtyřky“ hlavních amerických bank, však poukazuje na to, že právě největších výnosů se investoři dočkali krátce po těch největších propadech aktiv, způsobených nějakými vážnými krizemi. Mezi nimi nechyběly ani krize ze 30. let minulého století nebo války zkraje 90. let stejné éry. BoA v analýze tvrdí, že od roku 1930 každá dekáda výkonnosti akciového indexu S&P 500, přinesla každé desetiletí celkový výnos 28 %. Tato zjištění jsou dle komentáře CNBC.com v souladu s výzkumem další prestižní investiční banky ‒ J.P. Morgan, který ukazuje, jak nejlepší dny na trhu často následují po těch nejhorších.
Jistě, není lehké a jednoduché uvažovat nad penězi, když celému světu hrozí nová Ruskem záměrně vyvolaná válka, ničení jadernými zbraněmi a stavění nových železných opon. Ale je nutné si uvědomit, jak upozorňuje pro EuroZprávy.cz analytik Patria Finance Ján Hladký, že válka na Ukrajině mimo jiné přinesla změnu v atraktivitě jednotlivých sektorů. „Pokud v relativně klidném období před koronakrizí byly komodity a energetický sektor ‚otloukánky‘, které mnozí odepsali na úkor technologických společností, nyní se na plno ukázalo, že své místo mají v investičních portfoliích i nadále,“ uzavírá Hladký. I přesto ale zůstává platné varování, které mluví o tom, že válka na Ukrajině může vést k největšímu poklesu reálných příjmů od konce druhé světové války.
Související
Česko dá rekordní peníze na investice v dopravě. Vláda řešila i pomoc po povodních
Maďarsko otevřelo dveře Rusům a nabízí i získání pasu. Tohle je tajemství "zlatého víza"
investice , Wall Street , Ekonomika , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 2 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 3 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 5 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 7 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 15 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák