Vlády by měly využít současných nízkých úrokových sazeb k investicím do infrastruktury, které by podpořily oživení z hospodářského útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a přechod k ekologičtějším zdrojům energie. Vyzval je k tomu Mezinárodní měnový fond (MMF).
Zvýšení veřejných investic o jedno procento hrubého domácího produktu (HDP) ve vyspělých a rozvíjejících se zemích by podle fondu zvýšilo HDP o 2,7 procenta a přímo vytvořilo sedm milionů pracovních míst. Po zohlednění nepřímých makroekonomických dopadů by pak mělo vzniknout celkem 20 až 33 milionů nových pracovních míst.
"Už před pandemií byly globální investice po více než desetiletí slabé, a to navzdory rozpadajícím se silnicím a mostům v některých vyspělých zemích a navzdory obrovské potřebě infrastruktury pro dopravu, čistou vodu či hygienu ve většině rozvíjejících se zemí," uvedl ředitel MMF pro rozpočtové záležitosti Vítor Gaspar.
Upozornil, že "nízké úrokové sazby po celém světě jsou rovněž signálem, že je správný čas investovat", ačkoli MMF často varuje před prudkým růstem zadlužení v rozvíjejících se zemích.
Státy, které se nacházejí v obtížnější finanční situaci, by podle fondu měly veřejné investice zvyšovat postupně. Mohly by rovněž přikročit k přesměrování současných výdajů a k hledání nových zdrojů příjmů.
"Investice jsou teď naléhavě potřeba v sektorech, které jsou klíčové k tomu, abychom získali kontrolu nad pandemií, jako je zdravotnictví, školství, bezpečné budovy, bezpečná doprava a digitální infrastruktura," uvedl MMF.
Druhá vlna koronaviru by mohla zdržet hospodářské oživení v eurozóně, uvedla dnes prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. V řadě evropských zemí teď úřady kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem obnovují restriktivní opatření.
"Obáváme se, že restriktivní opatření, která musejí úřady zavádět, budou mít na toto oživení dopad," řekla Lagardeová podle textu připraveného k přednesu na fóru The Wall Street Journal CEO Council, z něhož citovala agentura Reuters. "Máme tedy obavy, že místo oživení ve tvaru písmene V, po kterém všichni toužíme a ve které doufáme, bude druhá polovina tohoto písmene trochu slabší," dodala.
Evropský statistický úřad Eurostat minulý měsíc oznámil, že ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí kvůli omezením souvisejícím s koronavirem klesla proti předchozím třem měsícům o rekordních 11,8 procenta.
Údaje společnosti IHS Markit tento týden ukázaly, že proces zotavování podnikatelské aktivity v eurozóně se v září kvůli obnovování restriktivních opatření téměř zastavil. Společnost Sentix navíc uvedla, že důvěra investorů v ekonomiku eurozóny po pěti měsících nepřetržitého růstu v říjnu klesla.
ECB v polovině září předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny letos klesne o osm procent. V příštím roce počítá s pětiprocentním růstem. ECB už v letošním roce podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace i ekonomiky.
Související
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
Ukrajina dostane další prostředky od Mezinárodního měnového fondu
Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) , Ekonomika , investice , Christine Lagardeová , ecb
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 33 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 55 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek