Prodej zbraní ve světě loni vzrostl o 4,6 procenta. Žebříčku kralují firmy z USA

Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů světa loni zvýšila tržby z prodeje zbraní a vojenských služeb o 4,6 procenta na 420 miliard dolarů (9,7 bilionu Kč). Ve své zprávě to dnes uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Zpráva ale kvůli nedostupnosti relevantních údajů nebere v potaz čínské zbrojovky. Největším prodejcem zůstávají s přehledem Spojené státy, za nimi je Rusko. Třetí místo obsadila Británie před Francií a Itálií.

Všechny umístěné americké společnosti se na celosvětovém prodeji první stovky firem podílely 59 procenty. Poprvé od roku 2002 přitom obsadily prvních pět pozic v žebříčku zbrojovky z USA, a to Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon a General Dynamics. Tyto společnosti dohromady zajistily 35 procent veškerého prodeje zbraní ze sta největších společností.

Podle SIPRI se americké zbrojovky v posledních letech připravují na rozsáhlou modernizaci vybavení americké armády, kterou v roce 2017 oznámil americký prezident Donald Trump. Větší podniky se tak snaží skupovat menší, aby měly šanci získat zakázky americké vlády na vývoj a výrobu nových zbraňových systémů.

Sales of arms and military services by the sector’s largest 100 companies (excluding those in China) totalled $420 billion in 2018. The 2018 #Top100 arms sales were 47% higher than in 2002.New data from SIPRI available now ➡️ https://t.co/26VTTOfSCG#ArmsIndustry pic.twitter.com/7RK4P1ZGFw

— SIPRI (@SIPRIorg) December 9, 2019

Druhou největší část prodeje v žebříčku zajistilo s podílem 8,6 procenta Rusko. Za tímto umístěním stojí především největší ruská zbrojní společnost Almaz-Antej, která se s devátou příčkou jako jediná ruská firma umístila v první desítce. Její tržby loni pokračovaly v růstu a firma zajistila 27 procent celkového prodeje zbraní připadající na Rusko. Za zvýšením prodeje této zbrojovky je podle SIPRI hlavně růst domácí poptávky, ale také větší odbyt v zahraničí, například raketového systému protivzdušné obrany S-400.

Tržby evropských zbrojovek se zvýšily jen okrajově, dohromady představovaly 27 procent tržeb první stovky největších světových firem zahrnutých ve zprávě. Největší evropskou i neamerickou zbrojovkou je i přes asi pětiprocentní loňský pokles tržeb britská BAE Systems, která se v žebříčku umístila šestá.

Celkem 80 ze 100 největších zbrojovek pochází ze Spojených států, Evropy a Ruska. Ze zbývajících 20 je šest japonských, po třech z Izraele, Indie a Jižní Koreje, dvě z Turecka a po jedné z Austrálie, Kanady a Singapuru.

SIPRI žebříček sestavuje na základě objemu prodeje vojenského materiálu i služeb domácím a zahraničním zájemcům. Od roku 2002 se podle ústavu celkový objem prodeje stovky největších zbrojních společností zvýšil o 47 procent.

Související

Ilustrační foto

Bloger odhalil ztráty ruské armády na Ukrajině. Je po smrti

Ruský válečný bloger Andrej Morozov, který sloužil jako voják na ukrajinské frontě, zřejmě spáchal sebevraždu poté, co odhalil rozsáhlé ztráty ruské armády na Ukrajině. Příznivci čtyřiačtyřicetiletého blogera obvinili z jeho smrti Kreml. Uvedl to server BBC.

Více souvisejících

zbraně zbrojní průmysl USA (Spojené státy americké) Lockheed Martin Rusko Francie Čína Almaz-Antey

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy