USA by místo cel na auta mohly přistoupit k novým jednáním s EU

Spojené státy by se místo zavedení cel na dovoz aut a automobilových součástek příští měsíc mohly rozhodnout pro nová obchodní jednání s Evropskou unií. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) to řekl americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Prezident Donald Trump by měl o zavedení cel rozhodnout v polovině listopadu. Rozhodnutí měl původně učinit v květnu, odložil ho však o půl roku, aby zajistil více času pro obchodní rozhovory.

Trump nicméně vyjádřil souhlas s názorem, že dovoz aut a automobilových součástek může ohrožovat národní bezpečnost USA.

Podle Rosse má Trump řadu možností, jak v této záležitosti postupovat. Za jednu z nich označil "určitou jinou formu jednání". Hrozba zavedení amerických cel na dovoz aut a automobilových součástek se nyní týká hlavně Evropské unie, protože Kanada, Mexiko, Japonsko a Jižní Korea už s Trumpovou administrativou uzavřely dohody, které je před těmito celními poplatky ochrání.

Ross upozornil, že už pouhá hrozba zavedení cel vedla k novým investicím do automobilového průmyslu ve Spojených státech, což si Trumpova administrativa stanovila za cíl. "Velmi nás povzbuzuje ochota mnohých (globálních automobilek) vyrábět více produktů v USA," poznamenal americký ministr.

Trump v minulosti uvedl, že uvažuje o uvalení až 25procentního cla. Evropská komise (EK) opakovaně varovala, že by v takovém případě přikročila k odvetným krokům. Komise také upozornila, že zavedení nových cel na dovoz aut a automobilových součástek do USA by poškodilo rovněž americký automobilový průmysl.

Výkonný ředitel českého Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl v červnu uvedl, že případná americká cla na automobilový sektor by potenciálně ohrozila až pětinu českého exportu v automobilovém průmyslu a až 25.000 pracovních míst.

Obchodní napětí mezi USA a EU se tento měsíc zvýšilo, když Washington uvalil cla na dovoz zboží z EU v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (zhruba 172 miliard Kč) ročně. Tato cla jsou reakcí na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus, zavedení cel Spojeným státům povolila Světová obchodní organizace (WTO).

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire zavedená cla označil za "velmi agresivní", Ross však tuto kritiku odmítl. "Tato cla nejsou něčím, co bychom učinili jednostranně. Má to plnou podporou WTO. To je fakt, který se lidé jako Francouzi rozhodli přehlížet," prohlásil ministr.

Související

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.
Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU se dohodla na přísnějším omezení dovozu výrobků z Ukrajiny

Evropské státy a Evropský parlament dosáhly v pondělí dohody o prodloužení bezcelního dovozu některých zemědělských výrobků z Ukrajiny. Belgické předsednictví v Radě EU oznámilo, že přestože dovoz zůstane bezcelní, budou uplatněna přísnější omezení.  

Více souvisejících

clo USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie) Wilbur Ross (ministr USA) Donald Trump airbus Ekonomika automobilový průmysl

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy