PŮVODNÍ ZPRÁVA | Zdražování se v Česku zastavuje, tvrdí ČNB. Co to ale znamená a co nás čeká dál?

Česká veřejnost, která je zvláště v poslední době ovlivněna zhusta často populistickými výkřiky o „šílené“ drahotě v tuzemsku, dostala od nejvyšší autority v zemi, která má hlídat cenovou a měnovou stabilitu, totiž centrální banky, jasnou odpověď na podobné pokřiky. Česká národní banka totiž během listopadu 2023 uvedla, že se zdražování zastavuje. Podle nejvyššího finančního regulátora se ceny v Česku v posledních devíti měsících zvedly minimálně. Co ale bude dál? 

Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB v rozhovoru v pořadu 90´ČT24 uvedl, že „proces obnovování cenové stability je nastartován, je pevně zakořeněn. Tento statistický artefakt s tím nemůže nic nadělat. A podle všech známek se inflace velice brzo vrátí do blízkosti dvouprocentního cíle České národní banky.“ Lze ale počítat s tím, že se silné zdražování konečně v příštích měsících obrátí?

„Růst cen většinou vyžaduje souhru dvou faktorů: Záminky nebo důvodu na straně prodejce zboží či dodavatele služby a schopnosti a ochoty platit víc na straně spotřebitele. Záminkou může být velký zájem zákazníků, růst nákladů, nebo třeba i všeobecné očekávání, že ceny porostou,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jiří Schwarz ml., děkan na Anglo-American University v Praze.

Podle něj ani jedno z výše uvedeného teď neplatí a platit nebude ani v dohledné budoucnosti. „Od ledna se sice zvýší některé poplatky související se spotřebou elektřiny, to ale bude pro většinu odběratelů kompenzované poklesem samotné ceny elektřiny, takzvané komoditní složky. A schopnost a ochota spotřebitelů platit více? Ta se vyčerpala již začátkem tohoto roku a ani zdaleka to nevypadá, že by se měla brzy obnovit,“ uvedl Jiří Schwarz.

Podle Olívie Lacenové, hlavní analytičky společnosti Wonderinterest Trading Ltd. průměrná roční míra inflace v České republice byla v roce 2022 na úrovni 15,1 procenta, přičemž v posledních měsících jsme mohli sledovat její pokles a v říjnu 2023 dosáhla 12,1 procenta. „Obecně tedy můžeme říci, že je na ústupu. Samozřejmě stále to představuje vysoké číslo oproti poslední dekádě, kdy se před prudkým nárůstem v loňském roce pohybovala maximálně na úrovni 3,8 procenta,“ konstatovala pro EuroZprávy.cz analytička Wonderinterest Trading Ltd.

Čísla říkají, že co se týká samotných spotřebitelských cen, v říjnu meziročně vzrostly o 8,5 procenta, a zároveň 1,6 procenta oproti předchozímu měsíci. Zatím se tedy stále drží na vyšších hodnotách. Král ale tvrdí, že číslo 8,5 % je takový makroekonomický optický klam, protože když odečteme letošní leden, kdy cenová hladina meziměsíčně oproti prosinci předchozího roku vzrostla o 6 %, tak v dalších devíti měsících se cenová hladina zvyšovala jenom minimálně.

Doporučené články

„To znamená, kdybychom protáhli ten trend posledních devíti měsíců o další tři měsíce a získali nové pravdivé meziroční číslo, tak se budeme nacházet někde mezi dvojkou a trojkou. A to je přesně to, co čekáme, že nastane začátkem příštího roku. Inflace se bude počítat z těch posledních 12 meziměsíčních pohybů, které nebudou ten leden zahrnovat. A inflace se ukáže v plné kráse na velice nízkých hodnotách. Čili platí to, co jsme opakovaně říkali, že dezinflační trend, proces obnovování cenové stability je nastartován, je pevně zakořeněn. Tento statistický artefakt s tím nemůže nic nadělat. A podle všech známek se inflace velice brzo vrátí do blízkosti dvouprocentního cíle České národní banky,“ míní.

Další pokles inflace čeká ale i Lacenová. „Lze však očekávat, že inflace v České republice by v lednu mohla nadále klesat a postupně se může v průběhu roku 2024 začít opět pomalu přibližovat k dvouprocentnímu cíli ECB, neboť některé problémy, například energetické šoky již postupně odeznívají. Zatím však nad tímto vývojem visí velká nejistota. Stále existují rizika, která mohou tlačit inflaci nahoru jako je deficit státního rozpočtu, zvyšování daňových sazeb nebo zelená politika. Vyšší inflace znamená vyšší úrokové sazby, těžší dostupnost hypoték, což samozřejmě neprospívá ani ekonomice jako takové. Klíčový bude v tomto směru postoj ČNB. Zapomínat nelze ani na rizika plynoucí z globální ekonomiky,“ tvrdí.

A i když se ve vývoji klíčových ekonomických parametrů, jakým je třeba právě inflace, může stát cokoliv, s velkou dávkou jistoty se dá vyloučit scénář, který straší vysokým nárůstem inflace. Jiří Schwarz ml. na otázku serveru EuroZpravy.cz, zda je možné, že bychom v tuzemsku mohli nyní zažít inflaci třeba v řádu dvou desítek procent, podotkl, že tak vysokou inflaci si neumí představit v žádném případě.

„Extrémně vysokou inflaci loni způsobila souhra mnoha okolností, které se snad už nebudou opakovat,“ doplnil. Přesto i podle něj je důležité, aby stát nezaspal a přiložil pořádně ruku k dílu.

„Stát může udržení cenové stability pomoct tím, že omezí vysoké deficity. Deficit totiž financuje dluhem, čímž vznikají nové peníze. A když hodně peněz honí málo zboží, ceny rostou. Menší tlak na růst cen umožní snížit úrokové sazby, což zlevní úvěry na investice. Zatímco poptávka domácností se obnoví přirozeně, dlouhodobý ekonomický růst se neobejde bez investic do fyzického, ale hlavně lidského kapitálu, tedy do vzdělávání. To je cesta,“ konstatoval pro server EuroZprávy.cz děkan. 

Související

Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika ČNB

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

UNRWA zoufale volá o pomoc. Jsme v bodě zlomu, tvrdí ředitel agentury

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) ve čtvrtek varoval, že se dostal do kritické situace. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy