KOMENTÁŘ | Trump musí Bushe proklínat za invaze do Iráku a Afghánistánu. Američany v Gaze nikdo nechce

Nový šéf Bílého domu Donald Trump nyní možná proklíná svého předchůdce George Bushe za rozhodnutí zahájit invaze do Afghánistánu a Iráku. Právě tato vojenská tažení totiž zanechala na Blízkém východě hluboký protiamerický sentiment, který dnes znemožňuje hladké prosazení Trumpových plánů na obnovu Pásma Gazy. Jakékoli americké angažmá v regionu by se neobešlo bez odporu a hrozby vzniku dalšího brutálního konfliktu.

Mezinárodní právo ještě nedávno fungovalo

V lednu 1991 americké tanky překročily hranici Saúdské Arábie a vtrhly do Iráku, čímž oficiálně odstartovaly období americké hegemonie. Sovětský svaz se ocital v troskách a Spojené státy, nyní bez protiváhy, převzaly roli garanta světového řádu. Válka v Perském zálivu vyslala jasný signál: éra beztrestné okupace menších států skončila. Washington, spolu se svými spojenci, demonstroval odhodlání postavit se agresorům a stanovil precedent pro budoucí vojenské zásahy ve jménu mezinárodního práva.

Irácká okupace Kuvajtu v roce 1990 byla pro mezinárodní společenství nepřijatelným aktem agrese, který vyvolal jednoznačnou reakci. Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci č. 678, jež dala Bagdádu jasné ultimátum – irácké síly měly necelý měsíc na úplné stažení. Saddám Husajn však výzvu ignoroval. V reakci na to OSN zmocnila své členské státy k použití všech nezbytných prostředků k obnovení suverenity Kuvajtu. Koalice pod vedením USA pak Kuvajt skutečně osvobodila prostřednictvím dvou operací: leteckého Pouštního štítu, a pozemní invaze Pouští bouře.

Závěr 20. století se nesl ve znamení triumfu nejen Spojených států, ale i Organizace spojených národů. Rozpad východního bloku vedeného Sovětským svazem uvolnil prostor pro efektivní zásah proti agresorovi, kterého jednoznačně odsoudilo celé mezinárodní společenství. Washington a jeho spojenci využili mandát OSN s precizností, která z vojenského hlediska působila téměř bezchybně. Kontroverzí zůstalo minimum – což je ve válce vzácný jev.

První selhání: Afghánistán

Největší zlom nového tisíciletí přišel 11. září 2001, kdy teroristické útoky na Světové obchodní centrum otřásly nejen Spojenými státy, ale i celým světem. V reakci na tuto bezprecedentní tragédii zahájila americká administrativa pod vedením prezidenta George W. Bushe vojenskou operaci v Afghánistánu – konflikt, který se nakonec protáhl na bezmála dvě desetiletí.

Ačkoli invaze v roce 2001 neobdržela přímý mandát OSN, Rada bezpečnosti nezasáhla – charta OSN totiž uznává právo na individuální i kolektivní sebeobranu. Washington tak rozjel válku s cílem eliminovat teroristickou síť Al-Káida a svrhnout vládu Tálibánu. Jak se však ukázalo v následujících letech, vítězství v asymetrickém konfliktu bylo vzdálenější, než se původně zdálo. A když se spojenecká vojska v roce 2021 definitivně stáhla, Afghánistán opět padl do rukou Tálibánu.

Druhé selhání: Irák

V lednu 2003 se americký prezident George W. Bush obrátil k veřejnosti s naléhavým varováním. Tvrdil, že Saddám Husajn nedokázal důvěryhodně vysvětlit, kam zmizely zásoby smrtících chemických látek, nervových plynů a balistických hlavic – zbraní, které podle zpravodajských služeb měly být součástí iráckého arzenálu.

Světem se šířila obava, že Irák stále disponuje zakázaným vojenským potenciálem a že jeho diktátor se pokouší klamat mezinárodní společenství. Bushova slova se stala klíčovým impulsem pro dramatické rozhodnutí – zahájit vojenský zásah, který měl přepsat moderní dějiny Blízkého východu.

Přestože zbraně hromadného ničení, jež měly ospravedlnit válku, nikdy nalezeny nebyly, invaze vedla k pádu Husajna. Zároveň však uvrhla zemi do chaosu, z něhož se dodnes nevzpamatovala. Namísto stability přinesla desetiletí sektářského násilí, vzestup radikálních skupin a rozpad iráckých institucí. Válka tak místo rychlého vítězství zanechala pachuť nevyřešeného konfliktu, jehož důsledky rezonují celým Blízkým východem dodnes.

Třetí selhání: Pásmo Gazy?

Spojené státy se dosud v konfliktu mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás držely spíše v pozadí. Nejnovější prohlášení prezidenta Trumpa, v němž naznačil možnost americké správy nad Pásmem Gazy, však signalizuje možnou změnu kurzu. Spekulace o možné americké invazi, podobné těm v Iráku a Afghánistánu, tak nabírají na intenzitě.

Trumpova administrativa by si však měla uvědomit, že ačkoliv plán na obnovu Gazy představuje bezprecedentní a do značné míry atraktivní strategii, postrádá důkladnější promyšlení. Spojené státy mají nepochybně větší kapacitu přetvořit Gazu ve středomořskou „riviéru“ než státy arabského světa, avšak reakce Palestinců i blízkovýchodních vlád dávají jasně najevo, že tento krok není vítán.

Ačkoli EuroZprávy.cz ve středečním komentáři naznačily, že je Trumpův plán skutečně dobře myšlený, potřebuje doladit. Humanitární krize, která Pásmo Gazy zasáhla v důsledku války mezi Izraelem a Hamásem, je ničivá – a masové přesuny palestinského obyvatelstva do Jordánska a Egypta působí jako vyložená provokace.

Pokud by se Američané skutečně jakýmkoli způsobem zmocnili Pásma Gazy, čekalo by je nesmírně složité a nebezpečné angažmá. Ačkoliv Trump naznačil, že přítomnost amerických jednotek by nemusela být nutná, jde o krajně nereálnou představu. Každý americký občan (nejen voják), který by překročil hranice této oblasti, by se okamžitě stal terčem palestinských ozbrojenců, což by nepochybně vyvolalo silnou negativní odezvu americké veřejnosti.

Nemluvě o tom, že jakákoli americká přítomnost v Gaze by vyvolala vlnu odporu napříč celým Blízkým východem. Trump sice usiluje o „dohodu“ s klíčovými regionálními hráči, včetně Saúdské Arábie a Íránu, avšak tyto mocnosti na žádný kompromis nepřistoupí, pokud by součástí amerického plánu byla posílená vojenská přítomnost v oblasti. Naopak, jakékoli rozmístění amerických jednotek by mohlo ještě více destabilizovat už tak napjaté vztahy, a to zejména s Íránem.

Trump dnes může jen proklínat rozhodnutí bývalého šéfa Bílého domu Bushe zahájit invaze do Iráku a Afghánistánu. Obyvatelé Blízkého východu totiž dobře pamatují zkázu, kterou tato vojenská tažení přinesla – a další podobný scénář si už nepřejí zažít. I kdyby Američané do regionu vstoupili čistě s úmyslem podpořit obnovu Gazy, rozhodně by je tam nečekalo vřelé přijetí. Mnohé státy i ozbrojené skupiny v oblasti vnímají jakoukoli americkou přítomnost jako hrozbu – a jsou připraveny to dát jasně najevo.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi Původní zpráva

Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová

Izraelský útok na Pásmo Gazy zřejmě proběhl po schválení Bílým domem. Pro EuroZprávy.cz na to upozornila expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. „To znamená, že nejenže bojové operace může Izrael vést výrazně tvrději než v minulosti, ale může též sáhnout i k některým dalším opatřením,“ řekla.

Více souvisejících

Pásmo Gazy Donald Trump komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Papež František

Papež František bude propuštěn z nemocnice

Papež František, který se v posledních týdnech léčil s oboustranným zápalem plic, bude v neděli propuštěn z římské nemocnice Gemelli. Podle vyjádření lékařů se jeho zdravotní stav výrazně zlepšil, nicméně ho čeká dvouměsíční rekonvalescence v jeho rezidenci Casa Santa Marta ve Vatikánu.

včera

Na Slovensku pokračují demonstrace proti Robertu Ficovi

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal

Téměř dvě třetiny obyvatel Slovenské republiky (63,5 %) preferují, aby se země orientovala na Západ, tedy na EU. Naopak počet těch, kteří dávají přednost Východu, konkrétně Ruské federaci, je třikrát nižší (19,2 %). Vyplývá to z průzkumu think-tanku Future Slovakia Forum ve spolupráci s agenturou Focus realizovaného ve dnech 3. až 6. března na reprezentativním vzorku 1006 respondentů.

včera

včera

sport

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech

Málokdy se stává, že se v Poslanecké sněmovně vedle tradičních životně důležitějších věcí mluví i o fotbale. Ve čtvrtek tomu tak bylo. Jelikož se ale tak dělo ve Výboru pro bezpečnost, mluvilo se hlavně o zásazích policie z poslední doby. Přetřásal se tak především zásah po nedávném derby pražských „S“, na který si stěžovali fanoušci Slavie a právě na základě následné reakce od předsedy slávistického představenstva Jaroslava Tvrdíka k jednání mezi poslanci, ministerstvem vnitra, policií, Ligovou fotbalovou asociací (LFA) i Fotbalovou asociací ČR (FAČR) došlo.

včera

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Zelenskyj přelstil Putina, obnovil vztahy s Trumpem

Po nedávném „velmi dobrém a produktivním“ telefonátu mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem se pozornost upřela na Trumpovu následnou konverzaci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Mnozí spekulovali, zda se jejich rozhovor, stejně jako při setkání ve Washingtonu 28. února, změní v ostrou výměnu názorů, nebo zda se Zelenskému podaří získat přízeň amerického prezidenta. Ukázalo se, že druhá možnost byla správná.

včera

včera

včera

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína zvažuje účast na mezinárodních mírových jednotkách na Ukrajině. Podle zprávy deníku Welt am Sonntag čínští diplomaté v Bruselu zjišťovali, zda by Evropská unie považovala takový krok za přijatelný a možná i žádoucí. V diplomatických kruzích v Bruselu se uvádí, že zapojení Číny do takzvané „koalice ochotných“ by mohlo zvýšit šanci, že Rusko přijme přítomnost mírových jednotek na Ukrajině. Zároveň je však celá záležitost označována za „choulostivou“.

včera

včera

Jana Maláčová

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí

Sociální demokracie (SOCDEM) v sobotu na programové konferenci v pražském hotelu Olšanka představila své klíčové priority pro nadcházející podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Strana se zaměřila především na dostupné bydlení, sociální otázky a ekonomickou spravedlnost. Předsedkyně Jana Maláčová zároveň připustila, že stále není jasné, v jaké podobě se SOCDEM voleb zúčastní. 

včera

včera

včera

Bouřky

Předpovídat počasí je stále složitější. Meteorologové museli zavést nový pojem

Světové klima se stává stále nepředvídatelnějším, což vedlo odborníky k zavedení nového pojmu – globální podivnost („global weirding“). Tento termín odráží skutečnost, že rostoucí teploty vyvolávají extrémní a někdy protichůdné meteorologické jevy po celém světě. Města se potýkají s rychle se střídajícími katastrofami, což ztěžuje obnovu postižených oblastí. A podle vědců bude situace v budoucnu jen horší, uvedl The Week.

včera

Jan Zahradil

Jan Zahradil po 34 letech končí v ODS

Bývalý europoslanec za Občanskou demokratickou stranu (ODS) Jan Zahradil oznámil svůj odchod ze strany po téměř 34 letech členství. Uvedl, že důvodem je rostoucí propast mezi jeho názory a postoji současného vedení strany. Ve svém prohlášení zároveň uvedl, že koalici Spolu, kterou tvoří ODS společně s TOP 09 a KDU-ČSL, v nadcházejících volbách podporovat nebude. Zahradilovo členství v ODS oficiálně zanikne k 31. březnu tohoto roku nezaplacením členských příspěvků.

včera

Donald Trump

Ukončit válku za den? Trump poprvé připustil, že předvolební slib nesplnil

Donald Trump čelí složitým překážkám při snaze rychle ukončit válku na Ukrajině, ačkoli v předvolební kampani sebevědomě tvrdil, že konflikt vyřeší během jediného dne. Když se loni v září v New Yorku setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, naznačil, že by mohl dosáhnout příměří velmi rychle. Předtím dokonce prohlásil, že válku ukončí ještě předtím, než usedne do Bílého domu. Nyní, po více než dvou měsících ve funkci, se však ukazuje, že jeho ambiciózní sliby narážejí na tvrdou realitu mezinárodní diplomacie a složitosti konfliktu.

21. března 2025 22:47

Play-Off Sparta vs. Třinec

TELH čtvrtfinále: Sparta porazila Třinec v prodloužení 4:3, Hradec srovnal

Napětí ve čtvrtfinále hokejové extraligy se stupňuje. Hradec Králové v prodloužení udolal Mladou Boleslav 3:2 a srovnal stav série na 2:2. O postup se bude bojovat v pondělí. Sparta v dramatickém duelu s Třincem vyrovnala v poslední minutě a v prodloužení rozhodla přesilovkou. Výhrou 4:3 si zajistila mečbol a vrací sérii do Prahy.

21. března 2025 21:53

důchody

Dubnové důchody doprovodí změny. Reagovat musí i pošťáci

Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Aktualizováno 21. března 2025 20:50

Josef Zíma, český herec, zpěvák a moderátor, manžel herečky Evy Klepáčové. Kromě pop music je známý jako zpěvák české dechovky. Často bývá označován jako nekorunovaný král české dechovky.

Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou

Česko se v pátek rozloučilo s legendárním zpěvákem Josefem Zímou, který zemřel počátkem měsíce ve věku 92 let. Účast na smutečním obřadu byla značná, čímž se jen potvrdilo, jak populární osobností Zíma byl. 

21. března 2025 18:45

Policisté z kauzy napadení dívky v Praze vyvázli s podmínkami

Policisté, kteří loni v únoru napadli devatenáctiletou teenagerku před barem v Praze na Smíchově, vyvázli s podmíněnými tresty. Muži a ženě je ve čtvrtek udělil Obvodní soud pro Prahu 5, rozhodnutí zatím není pravomocné. Informoval o tom web novinky.cz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy