Proč lidé nemají srst?

Nedostatek srsti u lidí je ve srovnání s jinými lidoopy biologickou záhadou. Existuje několik hypotéz, které vysvětlují důvody pro nedostatek chlupů u lidí, ale zatím máme jen málo opravdových důkazů, proč vypadáme tak, jak vypadáme. Tato záhada, by ale už brzy mohla být objasněna.

V nové studii, publikované v časopise Cell Biology, výzkumníci zjistili, že hojnost určitého proteinu určuje růst chlupů na tlapách. Pokud je protein, nazývaný Dickkopf 2 nebo Dkk2, přítomen v malém množství (jako u králíků a ledních medvědů), je plantární oblast (oblast na nohou) plná chlupů. U myší, které mají na svých tlapách malé chlupy, byl Dkk2 přítomen naopak ve vyšším množství.

Tým vědců se domnívá, že protein může blokovat specifickou signalizační dráhu, známou jako WNT, která je zodpovědná za růst vlasů. Aby to bylo možné testovat, vědci vyvinuli myši, které nedokáží produkovat protein Dkk2. U těchto zvířat se sice srst plantární oblasti rozvinula, ale byla tenčí, kratší a náhodněji rozložená oproti chlupům na zbytku jejich těla. Protein jasně hraje důležitou roli, ale přesto vědcům neposkytuje úplný obraz o celém problému.

„Dkk2 dokáže zabránil růstu chlupů, ale ne zbavit se všech kontrolních mechanismů. Je toho mnohem více, na co se musíme podívat," vysvětluje profesorka Sarah Millarová, odbornice na dermatologii z Perelmanovy lékařské fakulty Univerzity v Pensylvánii . „Máme opravdu dlouhé vlasy na pokožce hlavy a krátké vlasy v jiných oblastech. Na dlaních a spodní straně zápěstí a chodidel na nohách nemáme naopak chlupy žádné. Nikdo vlastně neví, jak tyto rozdíly vznikají,“ přiznává.

Přestože tato pozorování neposkytují všechny potřebné informace, odhalují zajímavé stopy o chlupatosti a plešatosti. Vědci si myslí, že cesta WTN je klíčová a dalším krokem je zjistit, jaké další proteiny by mohly tuto cestu tlumit. Toto zjištění by mohlo vést k dokonalejší představě o tom, jak jsme přišli o srst. Dokonce by mohly pomoci řešit problémy, jako je plešatost nebo alopecie (ztráta obličejového ochlupení u mužů hlavně v oblasti brady). Mohly by nám také pomoci lépe pochopit určité kožní stavy, jako je psoriáza a vitiligo.

Teorie o tom, proč lidé ztratili srst, naznačuje, že naši předci potřebovali lepší termoregulaci, když se přestěhovali ze stinných lesů do teplé savany, což jim umožnilo lovit po celý den. Jiná teorie naznačuje, že cílem bylo snížení počtu parazitů.  Existuje také „teorie vodních opic", podle které naši předkové bloudili a museli plavat kvůli jídlu, takže kožešina nebyla pro takový lov ideální. Na vině ale samozřejmě může být hned několik faktorů a jejich kombinace.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé historie Vlasy pravěk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy