Proč lidé nemají srst?

Nedostatek srsti u lidí je ve srovnání s jinými lidoopy biologickou záhadou. Existuje několik hypotéz, které vysvětlují důvody pro nedostatek chlupů u lidí, ale zatím máme jen málo opravdových důkazů, proč vypadáme tak, jak vypadáme. Tato záhada, by ale už brzy mohla být objasněna.

V nové studii, publikované v časopise Cell Biology, výzkumníci zjistili, že hojnost určitého proteinu určuje růst chlupů na tlapách. Pokud je protein, nazývaný Dickkopf 2 nebo Dkk2, přítomen v malém množství (jako u králíků a ledních medvědů), je plantární oblast (oblast na nohou) plná chlupů. U myší, které mají na svých tlapách malé chlupy, byl Dkk2 přítomen naopak ve vyšším množství.

Tým vědců se domnívá, že protein může blokovat specifickou signalizační dráhu, známou jako WNT, která je zodpovědná za růst vlasů. Aby to bylo možné testovat, vědci vyvinuli myši, které nedokáží produkovat protein Dkk2. U těchto zvířat se sice srst plantární oblasti rozvinula, ale byla tenčí, kratší a náhodněji rozložená oproti chlupům na zbytku jejich těla. Protein jasně hraje důležitou roli, ale přesto vědcům neposkytuje úplný obraz o celém problému.

„Dkk2 dokáže zabránil růstu chlupů, ale ne zbavit se všech kontrolních mechanismů. Je toho mnohem více, na co se musíme podívat," vysvětluje profesorka Sarah Millarová, odbornice na dermatologii z Perelmanovy lékařské fakulty Univerzity v Pensylvánii . „Máme opravdu dlouhé vlasy na pokožce hlavy a krátké vlasy v jiných oblastech. Na dlaních a spodní straně zápěstí a chodidel na nohách nemáme naopak chlupy žádné. Nikdo vlastně neví, jak tyto rozdíly vznikají,“ přiznává.

Přestože tato pozorování neposkytují všechny potřebné informace, odhalují zajímavé stopy o chlupatosti a plešatosti. Vědci si myslí, že cesta WTN je klíčová a dalším krokem je zjistit, jaké další proteiny by mohly tuto cestu tlumit. Toto zjištění by mohlo vést k dokonalejší představě o tom, jak jsme přišli o srst. Dokonce by mohly pomoci řešit problémy, jako je plešatost nebo alopecie (ztráta obličejového ochlupení u mužů hlavně v oblasti brady). Mohly by nám také pomoci lépe pochopit určité kožní stavy, jako je psoriáza a vitiligo.

Teorie o tom, proč lidé ztratili srst, naznačuje, že naši předci potřebovali lepší termoregulaci, když se přestěhovali ze stinných lesů do teplé savany, což jim umožnilo lovit po celý den. Jiná teorie naznačuje, že cílem bylo snížení počtu parazitů.  Existuje také „teorie vodních opic", podle které naši předkové bloudili a museli plavat kvůli jídlu, takže kožešina nebyla pro takový lov ideální. Na vině ale samozřejmě může být hned několik faktorů a jejich kombinace.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé historie Vlasy pravěk

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy