Co byste měli vědět, než půjdete na výstavu spojenou s legendárním Titanicem

Praha - Velkolepá show týkající se slavné lodi, která nikdy nikam nedoplula, se do hlavního města České republiky vrací po devíti letech. V prostorách pražské Lucerny ji mohli diváci navštívit v roce 2008.

Také tehdy byla každá vstupenka označena jménem reálného pasažéra a dbalo se i na takové maličkosti, aby muži nebyly ženami a děti starci. Zájemci si mohli vyrazit i pamětní minci. Odborníci a zvláště fanoušci na slovo vzatí však nebyli s výstavou příliš spokojeni, protože některé údaje byly uvedeny poměrně nepřesně.

Pražané (a nejen oni) už jednu výstavu týkající se Titanicu prožili, bylo to v roce 2008 (zdroj: BLUE GEKKO)

Titanic byl vždy velkým zdrojem záhad a dohadů. Vznikl jako jeden z trojice takzvané nové vlny společnosti White Star Line, vedle něj to byly ještě lodi Olympic a Gigantic. Prvně jmenovaný byl sesterskou lodí Titanicu, což vedlo později ke konspirační teorii, že potopení luxusní lodi nebylo nic jiného než obří pojišťovací podvod. 20. září 1911 totiž došlo k události, která se zpočátku jevila jako běžné přístavní neštěstí. Dříve dokončený Olympic vyplouval ke své páté plavbě přes oceán vedený kapitánem Edwardem J. Smithem (který byl na později na kapitánském můstku Titanicu) a prakticky v přístavu se srazil s válečným křižníkem HMS Hawke, který do jeho trupu „vyřízl" 12 metrů široký trojúhelníkový otvor. Křižník si přitom poškodil příď, která byla zčásti sražena k levé straně, kus dokonce odpadl, ale destrukce nebyla takového charakteru, aby se křižník nebyl schopen dostat zpět do přístavu. S Olympicem to bylo horší. Kolos se z obavy, aby nedošlo k dalšímu borcení trupu při složitém manévrování, zastavil a vyslal požadavek remorkérům k odtažení do původního kotviště. Prakticky ihned poté putoval do suchého doku v Belfastu, kde byl podroben důkladné revizi a následné opravě.Následné vyšetřování a verdikt nakonec vyzněl příznivě pro armádu - soud rozhodl, že příčinou kolize bylo špatná navigace Olympicu. Ani odvolání nepřineslo změnu rozsudku a White Star Line tak přišlo o možnost vymáhat nejen pojištění, ale i ušlý zisk. Pro White Star Line to mělo značné finanční dopady, ve kterých hrála důležitou roli okolnost, že na základě rozhodutí soudu nebyla proplacena oprava poškozeného boku. Kvůli opravě Olympicu musel být ze suchého doku loděnic Harland & Wolff odtažen rozestavěný Titanic, protože podobné zařízení, kam by se tak velká loď vešla, v Belfastu nebylo. Na dva měsíce tedy byly práce na druhém zaoceánském obru pozastaveny, Titanic navíc musel podstoupit Olympicu lodní hřídel. Z toho důvodu se později tvrdlo, že došlo k záměně obou plavidel a falešný Titanic byl potopen záměrně, aby pojistka pokryla ztráty. Z důvodu špatného označení souřadnic potápějící se lodi však nebyli cestující včas zachráněni. Tato kontroverzní teorie má nadále mnoho zastánců.

Katastrofa na samém začátku?

Neuškodí si také připomenout, že plavba Titanicu mohla skončit už v southamptonském přístavu. Podle svědků chyběl necelý metr, aby se loď při vyplouvání srazila s americkou lodí New York, kterou do dráhy luxusního parníku doslova "vtáhla" jím zvířená voda. Katastrofě na poslední chvíli zabránil vlečný remorkér, který New York dokázal odvléci z dosahu Titanicu. Tento incident také způsobil, že při posledním mezipřistání v Queenslandu (dnešní Cork) několik osob loď opustilo, mezi nimi i jeden steward, který se nikoli lichotivě vyjádřil o kvalitách lodní antény. Byla to příčina pozdějších problémů s udáním polohy?

Tak málo stačilo, aby plavba Titanicu skončila po pár set metrech ještě v přístavu (fotografováno z paluby Titanicu, zdroj: Wikipedia)

Mezi další vysvětlení katastrofy patřily i spekulativní tvrzení francouzského kanálu 5, že v podpalubí vypukl v uhelných bunkrech požár a následně vybuchly kotle. Louise Pattenová, vnučka nejvyššího důstojníka na Titanicu zase tvrdila, že se jí děd svěřil, že zkázu lodi zavinil kormidelník, který ve zmatku nejdříve nasměroval parník na opačnou stranu, než zněl příkaz.

V roce 2009 zemřela poslední žijící pasažérka Titanicu - byla jí Angličanka Millvina Deanová, která se dožila 97 let. Na lodi se plavila s rodiči jako devítitýdenní nemluvně. Dalšímí zajímavými postavami jsou ošetřovatelka Violet Constance Jessopová (1889-1971) a Arthur John Priest (1887-1937), kteří jako jediní lidé na světě přežili nehody všech tří plavidel. Oba byli na Olympicu, Titanicu a posléze na Britannicu, jak byl po katastrově Titanicu přejmenován budovaný Gigantic.

Ballard pro nás "zachránil" Titanic

Vrak se pokoušelo najít několik lidí, mezi nimi i miliardář Jack Grimm. Uspěl až v roce 1985 doktor Woodsholeského oceánografického institutu Robert Ballard, ovšem podmínkou pro podporu při jeho pátrání po legendárním plavidle byla dřívější účast na objevení atomové ponorky Thresher (SSN-593), která se potopila z důvodu špatně svařeného potrubí ve strojovně v roce 1963. Jak se uvádělo i v dokumentárním filmu, za nález Titanicu vlastně mohla Studená válka.

Ballard se tak postaral o vylovení velkého množství předmětů z potopené lodi. Velká část bude opětovně k vidění na zmíněné výstavě, ale nemalé množství také koluje mezi sběrateli po celém světě. Například v říjnu právě uplynulého roku byla vydražena sušenka ze záchranného balíčku Titanicu za 15 000 liber (v přepočtu 565 000 Kč).

Kdo by neznal slavnou scénu z Cameronova opusu? (zdroj: www.titanicmovie.com)

O této nejspíš nejslavnější, ale rozhodně ne největší (v té době už existovaly německé kolosy i konkurenční lodi Cunard Line) a nejrychlejší lodi bylo natočeno i mnoho filmů, mezi nejslavnější se řadí Oscarový snímek Jamese Camerona lakonicky nazvaný Titanic (1997) s Leonardem di Capriem a Kate Winslett v hlavních rolích, ale také britský snímek East Side, West Side (1927), což byl v podstatě první film o potopení této lodi. Vznikla i značně odvázaná verze Raise The Titanic (Vyzvedněte Titanic, 1980), v níž se vrak opět dostane na hladinu nebo kontroverzní německý titul  z roku 1943 režiséra Huberta Selpina, nesoucí také v názvu pouhé jméno britského parníku, který si přímo objednal německý ministr propagandy Josef Göbbels. Režiséru ale štěstí nepřinesl, protože byl pro kritizování Německa zatčen a spáchal sebevraždu. Nákladný snímek pak nebyl v nacistickém Německu nikdy promítán, ale dostal se do kin například v tehdejším protektorátu Čechy a Morava.

EuroZprávy.cz jsou mediálním partnerem chystané výstavy.

Související

Více souvisejících

Titanic výstavy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

včera

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

včera

včera

včera

včera

včera

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

včera

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy