Co byste měli vědět, než půjdete na výstavu spojenou s legendárním Titanicem

Praha - Velkolepá show týkající se slavné lodi, která nikdy nikam nedoplula, se do hlavního města České republiky vrací po devíti letech. V prostorách pražské Lucerny ji mohli diváci navštívit v roce 2008.

Také tehdy byla každá vstupenka označena jménem reálného pasažéra a dbalo se i na takové maličkosti, aby muži nebyly ženami a děti starci. Zájemci si mohli vyrazit i pamětní minci. Odborníci a zvláště fanoušci na slovo vzatí však nebyli s výstavou příliš spokojeni, protože některé údaje byly uvedeny poměrně nepřesně.

Pražané (a nejen oni) už jednu výstavu týkající se Titanicu prožili, bylo to v roce 2008 (zdroj: BLUE GEKKO)

Titanic byl vždy velkým zdrojem záhad a dohadů. Vznikl jako jeden z trojice takzvané nové vlny společnosti White Star Line, vedle něj to byly ještě lodi Olympic a Gigantic. Prvně jmenovaný byl sesterskou lodí Titanicu, což vedlo později ke konspirační teorii, že potopení luxusní lodi nebylo nic jiného než obří pojišťovací podvod. 20. září 1911 totiž došlo k události, která se zpočátku jevila jako běžné přístavní neštěstí. Dříve dokončený Olympic vyplouval ke své páté plavbě přes oceán vedený kapitánem Edwardem J. Smithem (který byl na později na kapitánském můstku Titanicu) a prakticky v přístavu se srazil s válečným křižníkem HMS Hawke, který do jeho trupu „vyřízl" 12 metrů široký trojúhelníkový otvor. Křižník si přitom poškodil příď, která byla zčásti sražena k levé straně, kus dokonce odpadl, ale destrukce nebyla takového charakteru, aby se křižník nebyl schopen dostat zpět do přístavu. S Olympicem to bylo horší. Kolos se z obavy, aby nedošlo k dalšímu borcení trupu při složitém manévrování, zastavil a vyslal požadavek remorkérům k odtažení do původního kotviště. Prakticky ihned poté putoval do suchého doku v Belfastu, kde byl podroben důkladné revizi a následné opravě.Následné vyšetřování a verdikt nakonec vyzněl příznivě pro armádu - soud rozhodl, že příčinou kolize bylo špatná navigace Olympicu. Ani odvolání nepřineslo změnu rozsudku a White Star Line tak přišlo o možnost vymáhat nejen pojištění, ale i ušlý zisk. Pro White Star Line to mělo značné finanční dopady, ve kterých hrála důležitou roli okolnost, že na základě rozhodutí soudu nebyla proplacena oprava poškozeného boku. Kvůli opravě Olympicu musel být ze suchého doku loděnic Harland & Wolff odtažen rozestavěný Titanic, protože podobné zařízení, kam by se tak velká loď vešla, v Belfastu nebylo. Na dva měsíce tedy byly práce na druhém zaoceánském obru pozastaveny, Titanic navíc musel podstoupit Olympicu lodní hřídel. Z toho důvodu se později tvrdlo, že došlo k záměně obou plavidel a falešný Titanic byl potopen záměrně, aby pojistka pokryla ztráty. Z důvodu špatného označení souřadnic potápějící se lodi však nebyli cestující včas zachráněni. Tato kontroverzní teorie má nadále mnoho zastánců.

Katastrofa na samém začátku?

Neuškodí si také připomenout, že plavba Titanicu mohla skončit už v southamptonském přístavu. Podle svědků chyběl necelý metr, aby se loď při vyplouvání srazila s americkou lodí New York, kterou do dráhy luxusního parníku doslova "vtáhla" jím zvířená voda. Katastrofě na poslední chvíli zabránil vlečný remorkér, který New York dokázal odvléci z dosahu Titanicu. Tento incident také způsobil, že při posledním mezipřistání v Queenslandu (dnešní Cork) několik osob loď opustilo, mezi nimi i jeden steward, který se nikoli lichotivě vyjádřil o kvalitách lodní antény. Byla to příčina pozdějších problémů s udáním polohy?

Tak málo stačilo, aby plavba Titanicu skončila po pár set metrech ještě v přístavu (fotografováno z paluby Titanicu, zdroj: Wikipedia)

Mezi další vysvětlení katastrofy patřily i spekulativní tvrzení francouzského kanálu 5, že v podpalubí vypukl v uhelných bunkrech požár a následně vybuchly kotle. Louise Pattenová, vnučka nejvyššího důstojníka na Titanicu zase tvrdila, že se jí děd svěřil, že zkázu lodi zavinil kormidelník, který ve zmatku nejdříve nasměroval parník na opačnou stranu, než zněl příkaz.

V roce 2009 zemřela poslední žijící pasažérka Titanicu - byla jí Angličanka Millvina Deanová, která se dožila 97 let. Na lodi se plavila s rodiči jako devítitýdenní nemluvně. Dalšímí zajímavými postavami jsou ošetřovatelka Violet Constance Jessopová (1889-1971) a Arthur John Priest (1887-1937), kteří jako jediní lidé na světě přežili nehody všech tří plavidel. Oba byli na Olympicu, Titanicu a posléze na Britannicu, jak byl po katastrově Titanicu přejmenován budovaný Gigantic.

Ballard pro nás "zachránil" Titanic

Vrak se pokoušelo najít několik lidí, mezi nimi i miliardář Jack Grimm. Uspěl až v roce 1985 doktor Woodsholeského oceánografického institutu Robert Ballard, ovšem podmínkou pro podporu při jeho pátrání po legendárním plavidle byla dřívější účast na objevení atomové ponorky Thresher (SSN-593), která se potopila z důvodu špatně svařeného potrubí ve strojovně v roce 1963. Jak se uvádělo i v dokumentárním filmu, za nález Titanicu vlastně mohla Studená válka.

Ballard se tak postaral o vylovení velkého množství předmětů z potopené lodi. Velká část bude opětovně k vidění na zmíněné výstavě, ale nemalé množství také koluje mezi sběrateli po celém světě. Například v říjnu právě uplynulého roku byla vydražena sušenka ze záchranného balíčku Titanicu za 15 000 liber (v přepočtu 565 000 Kč).

Kdo by neznal slavnou scénu z Cameronova opusu? (zdroj: www.titanicmovie.com)

O této nejspíš nejslavnější, ale rozhodně ne největší (v té době už existovaly německé kolosy i konkurenční lodi Cunard Line) a nejrychlejší lodi bylo natočeno i mnoho filmů, mezi nejslavnější se řadí Oscarový snímek Jamese Camerona lakonicky nazvaný Titanic (1997) s Leonardem di Capriem a Kate Winslett v hlavních rolích, ale také britský snímek East Side, West Side (1927), což byl v podstatě první film o potopení této lodi. Vznikla i značně odvázaná verze Raise The Titanic (Vyzvedněte Titanic, 1980), v níž se vrak opět dostane na hladinu nebo kontroverzní německý titul  z roku 1943 režiséra Huberta Selpina, nesoucí také v názvu pouhé jméno britského parníku, který si přímo objednal německý ministr propagandy Josef Göbbels. Režiséru ale štěstí nepřinesl, protože byl pro kritizování Německa zatčen a spáchal sebevraždu. Nákladný snímek pak nebyl v nacistickém Německu nikdy promítán, ale dostal se do kin například v tehdejším protektorátu Čechy a Morava.

EuroZprávy.cz jsou mediálním partnerem chystané výstavy.

Související

Více souvisejících

Titanic výstavy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy