Návštěvnost Benešovy vily trhá rekordy, budou i noční prohlídky

Sezimovo Ústí - Benešova vila na Táborsku se zájemcům v neděli otevřela naposledy v letošním roce. Průměrná víkendové návštěvnost činila okolo 600 lidí, což jsou rekordní počty, sdělil agentuře Mediafax Daniel Urban z Úřadu vlády, který objekt spravuje.

Vila Hany a Edvarda Benešových je otevřena vždy od května do října, každý poslední víkend v měsíci. "Průměrná víkendová návštěvnost je vždy okolo 600 lidí. V červenci jsme však zaznamenali opravdu velký nápor, kdy se do objektu přišlo během soboty a neděle podívat 1100 lidí," uvedl Urban.Doba komentované prohlídky ve skupinách je 40 minut, včetně prohlídky přilehlého parku, který stejně jako vilu manželé Benešovi zakládali."Pro příští rok na sezónu, kdy je vila zpřístupněna veřejnosti, připravujeme novinku. Mělo by se jednat o noční prohlídky. První by se mohla uskutečnit 28. května, na kdy připadá výročí narození Edvarda Beneše," dodal Urban.Jen během soboty navštívily Benešovu vilu stovky lidí. Prohlídky se konaly po čtvrthodinách. Ve skupince je vždy maximálně 15 lidí. Ročně pak objekt v Sezimově Ústí navštíví okolo čtyři a půl až pěti tisíc lidí. Vládní úřad zatím neuvažuje o tom, že by plán prohlídek rozšířil, například na každý víkend od jara do podzimu.Návštěvníci si zde mohou prohlédnout jak exteriér vily, jejíž fasáda se navrátila do původního barevného pojetí s typickými zelenými okenicemi, tak i část interiéru. Lidé uvidí oblíbené prezidentovo zákoutí, které se nachází v přízemní hale, dále jídelnu a pracovnu, jež se spolu s ložnicí nachází v prvním patře.V Benešově ložnici je také autentické lůžko druhého československého prezidenta, na němž 3. září 1948 zemřel.V současné době slouží dům k prohlídkám, jinak je veden jako reprezentativní objekt pro potřeby premiéra a dalších členů vlády. Dříve fungoval i jako rekreační středisko členů vlády. Za minulého režimu zde nejčastěji pobýval tehdejší předseda vlády Lubomír Štrougal. Po revoluci zde spala či dovolenou trávila řada politických reprezentantů, například Stanislav Gross nebo Karel Březina.Vila v Sezimově Ústí byla postavena v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka. Za doby, kdy zde prezidentský pár žil, sem jezdila i řada známých osobností z řad přátel obou manželů. Například T. G. Masaryk, spisovatel Karel Čapek nebo herec Vlasta Burian, s nímž Hana Benešová na přilehlých kurtech hrávala tenis.Do vlastnictví Úřadu vlády byla vila převedená v roce 1975 po smrti Hany Benešové.V listopadu 2000 prohlásilo ministerstvo kultury někdejší letní sídlo Edvarda Beneše za kulturní památku. Vila prošla v letech 2006 až 2009 náročnou obnovou za 20 milionů korun, během níž se odstranily necitlivé zásahy a opraven byl i plášť budovy. Ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře se do interiéru vrátil dobový inventář a vila získala svůj původní charakter.

Související

Edvard Beneš

Edvard Beneš měl velkou oporu. První dáma Hana zemřela před 50 lety

Před padesáti lety, druhého prosincového dne roku 1974, zemřela druhá první dáma Československa, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Hana Benešová se stala skutečnou první dámou, jakýmsi jejím vzorem: podporující manželky a výborné asistentky hlavy státu, vzdělané i elegantní ženy. Ačkoliv se zrovna nepodobala tehdejším manekýnkám, platila i za módní vzor.
V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 

Více souvisejících

Edvard Beneš památky

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové

Počasí během prvního ryze lednového týdne je jako na houpačce, přiznávají i meteorologové. Čtvrtek přinese další oteplení, nicméně jen krátké. Už večer a v noci na pátek se ochladí a do konce týdne bude opět panovat zima. Pro milovníky zimních sportů jsou to dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy