Balet, ve kterém rezonuje současnost. První premiérou Baletu Národního divadla Brno bude báseň beze slov

Brno – „List nemusí tě, Bože, prosit o nic, dal jsi mu růst a on to nepokazil…“ Báseň Vladimíra Holana inspirovala už Jiřího Pavlicu, který ji zhudebnil pro svůj hudební projekt s názvem Chvění. Nyní se jí nechal inspiroval i významný český choreograf. Pro Balet Národního divadla Brno vytvořil původní choreografii, kterou nazývá „básní beze slov“.

Letošní baletní sezóna v Národním divadle Brno bude na rozdíl od té minulé ve znamení celovečerních titulů a bude klasická i současná. První premiérou Baletu Národního divadla Brno v aktuální sezóně je původní balet nejvýraznějšího českého choreografa současnosti Petra Zusky, který jej vytvořil přímo pro brněnský soubor.

Zuska už v minulosti s NdB spolupracoval. Uvedl zde již tři díla – Sonátu, Mariin sen a D. M. J. 1953-1977. Tentokrát vytvořil autorské taneční divadlo s názvem Chvění. Jak sám choreograf říká, nejedná se o příběh, ale spíše o symbolický obraz.

Zuska se ve své „básni beze slov", jak také Chvění nazývá, inspiroval hudební předlohou Henryka Góreckého, ale také hlubokým albem Jiřího Pavlici Chvění, kde Pavlica zhudebnil Holanovu báseň Poslední. Důležitou inspirací je mu však sama dnešní rozechvělá doba se svým pohybem kolem nás. Chvění pro Zusku znamená život. Může však také přerůst v ničivé zemětřesení. Nezbývá než se ptát po našem poslání v dnešní světě, slovy básníka Holana: A co já?

Petr Zuska je choreograf, který si vybírá nelehká témata. Jedním z nich je vztah jedince k druhým lidem, k okolí a světu. Toto téma je přítomné v mnoha Zuskových dílem, tentokrát se stává základním pilířem umělcova nového díla. Řád světa a těžko ovlivnitelný osud jedince, smysl lidského bytí, směřování lidstva. To jsou otázky, kterými se zabývá snad každý člověk. Zuska si tedy vybral téma osobní, s nímž se může divák lehce ztotožnit.

Hudební složku Zuska zvolil tak, aby stála ve vzájemném kontrastu, zároveň ale vybíral podle intuice a srdce. Hudba Jiřího Pavlici a jeho Hradišťanu, s nimiž už dříve spolupracoval, je mu blízká. Větší část hudební plochy ale patří Henryku Góreckému, významnému polskému skladateli soudobé hudby, který je považován za zakladatele Nové polské školy. V baletu z Góreckého tvorby zazní části ze Symfonie č. 3. Mysticky minimalistickou hudbu symfonie, která se také nazývá Symfonie písní žalostných, skladatel věnoval nevinným obětem války.

Premiéra baletu Chvění se koná 10. listopadu 2016 v Janáčkově divadle Brno.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Balet Janáčkovo divadlo v Brně

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy