Brno – Janáčkova opera Národního divadla Brno přenese diváky do Benátek pozdní renesance. V době úpadku a dekadence se totiž odehrává operní příběh pouliční zpěvačky La Gioconda, který bude na českém jevišti uveden vůbec poprvé.
Národní divadlo Brno uvede v české premiéře nejslavnější operu Amilcare Ponchielliho La Gioconda. Režie se ujme Tomáš Pilař, který v Janáčkově opeře uvedl divácky úspěšné inscenace Polské krve a Carmen. Ten italskou grand operu zasadil do karnevalových Benátek na přelomu 16. a 17. století.
„V první řadě akcentuji motiv jakýchsi psychologických masek. Každá z postav vystupuje sama za sebe a zároveň vystupuje za někoho, za koho prostě v dané společnosti vystupovat musí. Právě charakter karnevalu s maskami fyzickými se prolíná s motivem těchto masek metaforických,“ říká Tomáš Pilař o svém režijním záměru.
Pilař se inspiruje například takzvaným caravaggiovským svícením nebo gestikou renesančních tanců, stejně jako benátskou architekturou, která se pro něj stala inspirací při tvorbě stylizované a proměnlivé scény. Ve stejném duchu vytvořila bohaté kostýmy Sylva Zimula Hanáková.
Hudební nastudování této mimořádně náročné opery je dílem Jaroslava Kyzlinka. La Gioconda jako jedna z mála oper obsahuje hlavní role pro všech šest hlasových oborů. Brněnské provedení nabízí atraktivní pěvecké obsazení v čele s Ivetou Jiříkovou a maďarskou sopranistkou Csillou Boross, které alternují v titulní roli. Boross je držitelka Green Room Award 2014, Ceny DIVA 2009 a Ceny Thálie 2009.
Vzácným hostem je také jihokorejský tenorista Sung Kuy Park, který pravidelně spolupracuje s předními operními domy, jako jsou neapolské San Carlo, Teatro Verdi v Terstu nebo Puccini Opera Festival Torre del Lago.
Italský skladatel Amilcare Ponchielli pojal La Giocondu ve stylu francouzské grand opery. Opera měla premiéru v La Scale v roce 1876 a zazněla v ní široká škála hudebních stylů, které sjednotilo benátské prostředí. Ponchielli staví do kontrastu velké výpravné scény a intimní momenty modliteb i temných vášní. Důrazem na roli orchestru, soustředěním na dramatickou akci a vyhraněným vokálním stylem opera předpověděla nadcházející verismus.
Autorem libreta je rodák z Padovy Arrigo Boito, který napsal libreta i pro Verdiho opery Otello nebo Falstaff. Jeden z nejslavnějších libretistů své doby použil pro Ponchielliho operu jako námět hru Victora Huga Angelo, tyran z Padovy. Příběh o nevyslyšené lásce zpěvačky a manželské žárlivosti přemístil z Padovy do atraktivnějších Benátek do doby, kdy se za pozlátkem karnevalů a gondol skrýval úpadek republiky a nemilosrdná vláda Rady deseti.
Po milánské premiéře se opera dočkala ještě několika úprav z pera skladatele. Poslední verzí je ta, který byla uvedena v Janově roku 1879. V této podobě ji uvádí Janáčkova opera NdB.
Premiéra opery La Gioconda se koná 4. února 2017 v Janáčkově divadle.
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
RECENZE: Lhář. Nová inscenace v Národním divadle v Brně odhaluje naši nepoučitelnost
RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně
Národní divadlo Brno , Janáčkovo divadlo v Brně
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková