Janáčkova opera přenese diváky do renesančních Benátek

Brno – Janáčkova opera Národního divadla Brno přenese diváky do Benátek pozdní renesance. V době úpadku a dekadence se totiž odehrává operní příběh pouliční zpěvačky La Gioconda, který bude na českém jevišti uveden vůbec poprvé.

Národní divadlo Brno uvede v české premiéře nejslavnější operu Amilcare Ponchielliho La Gioconda. Režie se ujme Tomáš Pilař, který v Janáčkově opeře uvedl divácky úspěšné inscenace Polské krve a Carmen. Ten italskou grand operu zasadil do karnevalových Benátek na přelomu 16. a 17. století.

„V první řadě akcentuji motiv jakýchsi psychologických masek. Každá z postav vystupuje sama za sebe a zároveň vystupuje za někoho, za koho prostě v dané společnosti vystupovat musí. Právě charakter karnevalu s maskami fyzickými se prolíná s motivem těchto masek metaforických,“ říká Tomáš Pilař o svém režijním záměru.

Pilař se inspiruje například takzvaným caravaggiovským svícením nebo gestikou renesančních  tanců, stejně jako benátskou architekturou, která se pro něj stala inspirací při tvorbě stylizované a proměnlivé scény. Ve stejném duchu vytvořila bohaté kostýmy Sylva Zimula Hanáková.

Hudební nastudování této mimořádně náročné opery je dílem Jaroslava Kyzlinka. La Gioconda jako jedna z mála oper obsahuje hlavní role pro všech šest hlasových oborů. Brněnské provedení nabízí atraktivní pěvecké obsazení v čele s Ivetou Jiříkovou a maďarskou sopranistkou Csillou Boross, které alternují v titulní roli. Boross je držitelka Green Room Award 2014, Ceny DIVA 2009 a Ceny Thálie 2009.

Vzácným hostem je také jihokorejský tenorista Sung Kuy Park, který pravidelně spolupracuje s předními operními domy, jako jsou neapolské San Carlo, Teatro Verdi v Terstu nebo Puccini Opera Festival Torre del Lago.

Italský skladatel Amilcare Ponchielli pojal La Giocondu ve stylu francouzské grand opery. Opera měla premiéru v La Scale v roce 1876 a zazněla v ní široká škála hudebních stylů, které sjednotilo benátské prostředí. Ponchielli staví do kontrastu velké výpravné scény a intimní momenty modliteb i temných vášní. Důrazem na roli orchestru, soustředěním na dramatickou akci a vyhraněným vokálním stylem opera předpověděla nadcházející verismus.

Autorem libreta je rodák z Padovy Arrigo Boito, který napsal libreta i pro Verdiho opery Otello nebo Falstaff. Jeden z nejslavnějších libretistů své doby použil pro Ponchielliho operu jako námět hru Victora Huga Angelo, tyran z Padovy. Příběh o nevyslyšené lásce zpěvačky a manželské žárlivosti přemístil z Padovy do atraktivnějších Benátek do doby, kdy se za pozlátkem karnevalů a gondol skrýval úpadek republiky a nemilosrdná vláda Rady deseti.

Po milánské premiéře se opera dočkala ještě několika úprav z pera skladatele. Poslední verzí je ta, který byla uvedena v Janově roku 1879. V této podobě ji uvádí Janáčkova opera NdB.

Premiéra opery La Gioconda se koná 4. února 2017 v Janáčkově divadle.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo v Brně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy