Janáčkova opera přenese diváky do renesančních Benátek

Brno – Janáčkova opera Národního divadla Brno přenese diváky do Benátek pozdní renesance. V době úpadku a dekadence se totiž odehrává operní příběh pouliční zpěvačky La Gioconda, který bude na českém jevišti uveden vůbec poprvé.

Národní divadlo Brno uvede v české premiéře nejslavnější operu Amilcare Ponchielliho La Gioconda. Režie se ujme Tomáš Pilař, který v Janáčkově opeře uvedl divácky úspěšné inscenace Polské krve a Carmen. Ten italskou grand operu zasadil do karnevalových Benátek na přelomu 16. a 17. století.

„V první řadě akcentuji motiv jakýchsi psychologických masek. Každá z postav vystupuje sama za sebe a zároveň vystupuje za někoho, za koho prostě v dané společnosti vystupovat musí. Právě charakter karnevalu s maskami fyzickými se prolíná s motivem těchto masek metaforických,“ říká Tomáš Pilař o svém režijním záměru.

Pilař se inspiruje například takzvaným caravaggiovským svícením nebo gestikou renesančních  tanců, stejně jako benátskou architekturou, která se pro něj stala inspirací při tvorbě stylizované a proměnlivé scény. Ve stejném duchu vytvořila bohaté kostýmy Sylva Zimula Hanáková.

Hudební nastudování této mimořádně náročné opery je dílem Jaroslava Kyzlinka. La Gioconda jako jedna z mála oper obsahuje hlavní role pro všech šest hlasových oborů. Brněnské provedení nabízí atraktivní pěvecké obsazení v čele s Ivetou Jiříkovou a maďarskou sopranistkou Csillou Boross, které alternují v titulní roli. Boross je držitelka Green Room Award 2014, Ceny DIVA 2009 a Ceny Thálie 2009.

Vzácným hostem je také jihokorejský tenorista Sung Kuy Park, který pravidelně spolupracuje s předními operními domy, jako jsou neapolské San Carlo, Teatro Verdi v Terstu nebo Puccini Opera Festival Torre del Lago.

Italský skladatel Amilcare Ponchielli pojal La Giocondu ve stylu francouzské grand opery. Opera měla premiéru v La Scale v roce 1876 a zazněla v ní široká škála hudebních stylů, které sjednotilo benátské prostředí. Ponchielli staví do kontrastu velké výpravné scény a intimní momenty modliteb i temných vášní. Důrazem na roli orchestru, soustředěním na dramatickou akci a vyhraněným vokálním stylem opera předpověděla nadcházející verismus.

Autorem libreta je rodák z Padovy Arrigo Boito, který napsal libreta i pro Verdiho opery Otello nebo Falstaff. Jeden z nejslavnějších libretistů své doby použil pro Ponchielliho operu jako námět hru Victora Huga Angelo, tyran z Padovy. Příběh o nevyslyšené lásce zpěvačky a manželské žárlivosti přemístil z Padovy do atraktivnějších Benátek do doby, kdy se za pozlátkem karnevalů a gondol skrýval úpadek republiky a nemilosrdná vláda Rady deseti.

Po milánské premiéře se opera dočkala ještě několika úprav z pera skladatele. Poslední verzí je ta, který byla uvedena v Janově roku 1879. V této podobě ji uvádí Janáčkova opera NdB.

Premiéra opery La Gioconda se koná 4. února 2017 v Janáčkově divadle.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo v Brně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy