Janáčkova opera přenese diváky do renesančních Benátek

Brno – Janáčkova opera Národního divadla Brno přenese diváky do Benátek pozdní renesance. V době úpadku a dekadence se totiž odehrává operní příběh pouliční zpěvačky La Gioconda, který bude na českém jevišti uveden vůbec poprvé.

Národní divadlo Brno uvede v české premiéře nejslavnější operu Amilcare Ponchielliho La Gioconda. Režie se ujme Tomáš Pilař, který v Janáčkově opeře uvedl divácky úspěšné inscenace Polské krve a Carmen. Ten italskou grand operu zasadil do karnevalových Benátek na přelomu 16. a 17. století.

„V první řadě akcentuji motiv jakýchsi psychologických masek. Každá z postav vystupuje sama za sebe a zároveň vystupuje za někoho, za koho prostě v dané společnosti vystupovat musí. Právě charakter karnevalu s maskami fyzickými se prolíná s motivem těchto masek metaforických,“ říká Tomáš Pilař o svém režijním záměru.

Pilař se inspiruje například takzvaným caravaggiovským svícením nebo gestikou renesančních  tanců, stejně jako benátskou architekturou, která se pro něj stala inspirací při tvorbě stylizované a proměnlivé scény. Ve stejném duchu vytvořila bohaté kostýmy Sylva Zimula Hanáková.

Hudební nastudování této mimořádně náročné opery je dílem Jaroslava Kyzlinka. La Gioconda jako jedna z mála oper obsahuje hlavní role pro všech šest hlasových oborů. Brněnské provedení nabízí atraktivní pěvecké obsazení v čele s Ivetou Jiříkovou a maďarskou sopranistkou Csillou Boross, které alternují v titulní roli. Boross je držitelka Green Room Award 2014, Ceny DIVA 2009 a Ceny Thálie 2009.

Vzácným hostem je také jihokorejský tenorista Sung Kuy Park, který pravidelně spolupracuje s předními operními domy, jako jsou neapolské San Carlo, Teatro Verdi v Terstu nebo Puccini Opera Festival Torre del Lago.

Italský skladatel Amilcare Ponchielli pojal La Giocondu ve stylu francouzské grand opery. Opera měla premiéru v La Scale v roce 1876 a zazněla v ní široká škála hudebních stylů, které sjednotilo benátské prostředí. Ponchielli staví do kontrastu velké výpravné scény a intimní momenty modliteb i temných vášní. Důrazem na roli orchestru, soustředěním na dramatickou akci a vyhraněným vokálním stylem opera předpověděla nadcházející verismus.

Autorem libreta je rodák z Padovy Arrigo Boito, který napsal libreta i pro Verdiho opery Otello nebo Falstaff. Jeden z nejslavnějších libretistů své doby použil pro Ponchielliho operu jako námět hru Victora Huga Angelo, tyran z Padovy. Příběh o nevyslyšené lásce zpěvačky a manželské žárlivosti přemístil z Padovy do atraktivnějších Benátek do doby, kdy se za pozlátkem karnevalů a gondol skrýval úpadek republiky a nemilosrdná vláda Rady deseti.

Po milánské premiéře se opera dočkala ještě několika úprav z pera skladatele. Poslední verzí je ta, který byla uvedena v Janově roku 1879. V této podobě ji uvádí Janáčkova opera NdB.

Premiéra opery La Gioconda se koná 4. února 2017 v Janáčkově divadle.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo v Brně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy