Mne blesk se dotekl: Reduta uvedla zvláštní dílo, život spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka

Málokdy se povede na jeviště dostat podrobný životopis známého autora tak, aby to nebyl jenom nudný výčet jeho životních problémů a díla. Takový žánr patří spíše do memoárové literatury. Ale v brněnském Národním divadle, na scéně v Redutě se to povedlo. Více jak dvouhodinové představení „proteklo“ diváky v šokujícím tempu, s hlubokým vnořením do komplikované duše autora.

Nebýt příběhů Lišky Bystroušky, kterou proslavil svou operou Leoš Janáček, tak by asi běžný čtenář Těsnohlídkovo dílo neznal. Vždyť je více novinářů, spisovatelů první poloviny 20. století, které znají jenom fajnšmekři české literatury. Ale Těsnohlídek? Známou operou se stal slavným už za svého života.

Dnešní bulvár by na osudech autora Bystroušky určitě hezky vydělal. Vždyť ta komplikovaná duše zažila už v dětství topícího se kamaráda, kterému nedokázal pomoci. Prožil dětství v ústraní, protože táta byl ras a mladý Rudla trpěl výsměchem kamarádů. Pak se bláznivě zamiloval do dívky, kterou se kterou oženil, ovšem ta trpěla asi bipolární poruchou, nálady se u ní střídaly, jako na houpačce, až se milovaná žena zastřelila. Omylem..? Schválně..? A druhé žena mu i se synem utekla za milencem a třetí žena po tom, co Těsnohlídek neunesl tíhu osudu a sám se v pětačtyřiceti letech sprovodil ze světa, tak jeho manželka taky spáchala sebevraždu. To jsou osudy! To by bylo sousto pro dnešní bulvár! V divadle bylo nebezpečí, že se i realizace „poveze“ na atraktivnosti lidského neštěstí!

Nestalo se tak. Zoja Mikotová, režisérka inscenace, se spoluautorkou Ivou Klestilovou, s dramaturgem Pavlem Jurdou přistoupili k tématu citlivě, jako by byli psychoanalytici, kteří pozorují, zpovídají a posuzují životní etapy spisovatele.

Těsnohlídek v nejtíživější době svého života (která etapa ale u něj nebyla tíživá…) nastoupil v Brně do redakce časopisu Moravský kraj a své duševní utrpení ze ztráty milované bytosti, první manželky léčil v přírodě, okolo Brna. Právě tehdy jej zaujaly bílovické lesy, které jsou s jeho životem tak fatálně spojovány. Po krachu Moravského kraje se Těsnohlídek ocitl na dlažbě, a zachránilo jej setkání s redaktorem Lidových novin Arnoštem Heinrichem. Těsnohlídek začal psát pro Lidové noviny soudničky a lokálky. Měl úspěch a v roce 1908 se stal řádným redaktorem. V tomto redakčním svazku zůstal dvacet let, až do konce svého života.

Autoři divadelního životopisu velmi citlivě sledují zásadní zlomy v životě spisovatele. Spolu s okolím ve kterém žije, povzbuzují, chápou, někdy ubližují a překážejí. Nejedna osobnost českého literárního nebe té doby s Těsnohlídkem komunikuje, v dobrém i zlém. A tak se na scéně krátce setkáváme s Jiřím Mahenem, S. K. Neumannem, Eduardem Bassem, nebo Jaromírem Johnem. Jsme svědky nádherných scén ze slavné Lišky Bystroušky, i se setkáním s excentrickým českým náčelníkem Eskymáků, Eskymo Welzlem.

Je toho skutečně hodně, co nám autoři nabízí. Ovšem kromě vnější roviny často překvapivého zpracování (fragment opery Liška Bystrouška) je zde dost prostoru pro hlubší ponor do trpící Těsnohlídkovy duše. Jeho komunikace se starými rodiči, kteří ho s láskou vychovávali, jeho opakované návraty k tragickým momentům, které trýznili jeho duši.

Na jednoduché a plně funkční scéně Jana Štěpánka, v kostýmech Marie Jiráskové, které jsou jednu minimalistické, jindy, dle potřeby plné nápadů (zvířata v ukázkách opery) vystupují v malých rolích v mnoha převlecích postavy, které Těsnohlídek na své životní poutu potkává. Ale není zde prostor, věnovat se každé roli zvlášť. Všichni jsou, i díky citlivé pozornosti režie věrohodní.

Nutné je zde připomenout i pěveckému nastudování Petra Svozílka v operních partech. Činohra a s náročným zpíváním? I to jde na deskách Reduty. Záleží na důkladné technické přípravě herců.

Hlavní důraz, neuvěřitelná náročnost čekala hlavního protagonistu, Těsnohlídka, kterého bravurně zvládl Dušan Hřebíček. Pracoval jako pošťák na Valašsku a jako kulisák ve zlínském divadle. Rok byl elévem ve Večerním Brně a po vojně nastoupil jako herec do Těšínského divadla. Celkem 24 sezon byl v angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové, odkud odešel do Divadla Drak. V současné době je v angažmá v Národním divadle Brno. A zúročil své zkušenosti po mnoha rolích, v mnoha divadlech, právě v Těsnohlídkovi. Tolik poloh, od hlubokého neštěstí po excentrickou bujarost. Poloh něhy, trápení láskou, radosti a smutku. Je fakt, že herci autorky připravili nevšední příležitosti. A herec Hřebíček nabízené možnosti opravdu využil.

Ještě je potřebné připomenout hudbu Zdeňka Kluky, který citlivě pracoval i s Janáčkovým partem a neméně důležitý byl v inscenaci světelný design Pavly Beranové, ve kterém se na všechny bílé plochy promítaly třeba novinové články, nebo vize, nálady hlavního protagonisty.

Více než dvouhodinové představení uběhlo na premiéře nečekaně rychle. Pohled na hodinky byl udivující. To už je tolik hodin? Plný rozporuplných pocitů ze života Těsnohlídka bude diváka ještě dlouho doprovázet. Co to bylo za člověka, který tak miloval život a občas tak nenáviděl sebe sama? Jaké byly a čím se trápily ženy v jeho blízkosti? Proč vlastně bylo tolik hoře v jeho bohatém tvořivém životě? Proč se zastřelil ve svých pětačtyřiceti letech. Kolik toho přece ještě mohl napsat? Kolik životních plánů ho ještě čekalo? Co jeho velký román, do kterého se opakovaně pouštěl? Napsal by ho někdy?

Díky myšlenkově bohaté inscenaci nabízí divadlo Reduta celý rejstřík otázek a hledání odpovědi. A to byl taky účel této moudré inscenace.

Související

Divadlo Reduta - hra Mars

RECENZE: Mars si odbyl premiéru v divadle Reduta v Brně

Divadelní hra německého současného dramatika Mayenburga Mars je žánrově všechno možné, jenom ne klasickou dramatickou tvorbou. Pohybuje se někde mezi absurdním divadlem, sci-fi příběhem, černou komedií, nebo ukázkou reality show. A nemá daleko k Orwelovu románu 1984. Ať si divák tuto hru přiřadí k jakémukoliv žánru, jedno je jisté. Odchází z divadelního sálu s pocitem, že je ten příběh vlastně o nás všech.
Mirandolína (NdB)

RECENZE: Mirandolína v Brně ukázala, jak se bránit Mee Too

RECENZE - Ten titulek prosím neberte až tak vážně. Současné šílenství kolem obtěžování žen se dostalo (nejenom v americké) společnosti tak daleko, že se muž musí bát pomoci ženě do kabátu, nebo ji dát přednost ve dveřích. V Goldoniho komedii je to vtipně zpřevrácené. Mirandolína dává elegantně „na frak“ svým roztouženým nápadníkům a je to opravdu komické. Divadlo REDUTA Národního divadla v Brně má tak v repertoáru titul, který diváky potěší.

Více souvisejících

Divadlo Reduta hra Mně blesk se dotekl Národní divadlo Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy