Gorbačov se přišel podívat na divadelní hru o sobě samém, ztvárňuje ho ruská celebrita

První a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov byl na scéně vždy, ale teď se dočkal divadelní hry, uváděné v moskevském Divadle národů pod názvem Gorbačov. Skutečný Gorbačov, bezmála devadesátiletý, se podle médií stal jedním z prvních diváků představení o sobě samém.

"Hra obsahuje tři pravdy: historickou, tvůrčí a pravdu divadelního úspěchu. Sem musíte přijít za tou druhou, která ospravedlňuje tu první a zajišťuje tu třetí," napsala ruská redakce BBC.

Představení vůbec není opsáno z hesla v encyklopedii, takže si prý milovníci moderních dějin a Gorbačovovi obdivovatelé přijdou na své. Během tří a půl hodiny uvidí všechny klíčové okamžiky ze životní dráhy svého idolu - od energického mladíka z jihoruské vsi přes studenta a komsomolce s jediným sáčkem až po kremelské intriky, vzestup i pád a osamělost obtloustlého vdovce.

Pána Kremlu a jeho manželku Raisu ztvárňují ruské herecké hvězdy první velikosti Jevgenij Mironov a Čulpan Chamatovová. Divadelní kvality Mironova, který si na stříbrném plátně zahrál u Andreje i Jegora Končalovských či Nikity Michalkova, mohlo poznat pražské publikum při hostování souboru Olega Tabakova Tabakerka v letech 2006 a 2007.

Klíčem ke zmíněné umělecké pravdě se jeví právě obě hlavní postavy, které jsou ostatně na scéně jediné: přestavení se na Gorbačova dívá právě skrze vztah k Raise a často i očima jeho ženy

"Gorbačov byl politicky obratný, ale jeho city a oddanost Raise vysvětlují i jeho politické chyby a přitažlivost za hranicemi Ruska," poznamenala BBC s tím, že je těžké si představit intimní projevy u manželských párů jiných sovětských vůdců. Ale Gorbačova v představení pojímají právě skrze jeho setkávání s Raisou, milostné schůzky až po nemoc a smrt. Přitom divadelní Raise tak často chybějí výrazy ze slovníku marxistické filozofie, že má najednou stažené hrdlo a slzy v očích - podle kritika možná až příliš často na komsomolku 50. let, kandidátku filozofických věd a náročnou kremelskou paničku.

Každopádně publikum, jakkoli zdecimované protinákazovými opatřeními, dalo najevo, že Gorbačov je úspěch.

Ironií dějin je možná skutečnost, že novomanželům Gorbačovovým by se sotva ve své době podařilo dostat se do divadla v centru Moskvy, kde aplaus sklízí hra o člověku, který měl rád svou ženu a chtě nechtě změnil běh dějin v poslední čtvrtině 20. století, dodala BBC.

Gorbačov se podle serveru Rewizor.ru podíval na hru ještě během podzimní předpremiéry a představení se mu líbilo. Prozradil, že jej už mnohokrát žádali o svolení umělecky ztvárnit jeho životní příběh, ale souhlas dal jen svým dlouholetým přátelům Mironovovi a Chamatovové.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

RVHP vznikla před 75 lety. Její srovnávání s EU je nepřípadné

Před 75 lety, 8. ledna 1949, skončila v Moskvě čtyřdenní konference, jejímž hlavním výsledkem bylo založení Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP). Organizaci, která představovala faktickou odpověď Sovětského svazu a jeho evropských satelitů na Marshallův plán a počínající ekonomickou integraci západního světa, zpočátku tvořilo šest zemí ovládaných komunistickými stranami, včetně Československa. Jedním z jejích hlavních úkolů bylo zbavit socialistické státy závislosti na dovozu klíčového vybavení, technologií a surovin ze Západu. Tento cíl, stejně jako mnoho dalších, se nikdy nepodařilo naplnit.
Michail Gorbačov Komentář

Projev, který ukončil studenou válku? Od vystoupení Gorbačova v OSN uplynulo 35 let

Historické události a procesy s oblibou rámujeme jasnými začátky a konci, přestože je to z odborného pohledu mnohdy nešťastné. Nejinak tomu je se studenou válkou. Přestože se historici dodnes neshodnou, jak přesně vymezit období, kdy lze tímto termínem soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem i jejich spojenci a satelity nazývat, můžeme se setkat s názorem, že na jejím začátku stál známý projev Winstona Churchilla přednesený v březnu 1946 ve Fultonu. Přistoupíme-li na tuto zjednodušující symboliku, na konec studené války můžeme dosadit jiný projev, konkrétně ten, který 7. prosince 1988 na zasedání Valného shromáždění OSN přednesl sovětský vůdce Michail Gorbačov. 

Více souvisejících

Michail Gorbačov Divadla Moskva kultura

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 18 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

Doutná další konflikt? OSN znepokojuje dění na Západním břehu Jordánu

Organizace spojených národů (OSN) vyjádřila v úterý vážné znepokojení v souvislosti s eskalujícím násilím na Západním břehu Jordánu a požádala izraelské bezpečnostní složky, aby okamžitě přestaly podporovat útoky tamních židovských osadníků vůči Palestincům. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy