Gorbačov se přišel podívat na divadelní hru o sobě samém, ztvárňuje ho ruská celebrita

První a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov byl na scéně vždy, ale teď se dočkal divadelní hry, uváděné v moskevském Divadle národů pod názvem Gorbačov. Skutečný Gorbačov, bezmála devadesátiletý, se podle médií stal jedním z prvních diváků představení o sobě samém.

"Hra obsahuje tři pravdy: historickou, tvůrčí a pravdu divadelního úspěchu. Sem musíte přijít za tou druhou, která ospravedlňuje tu první a zajišťuje tu třetí," napsala ruská redakce BBC.

Představení vůbec není opsáno z hesla v encyklopedii, takže si prý milovníci moderních dějin a Gorbačovovi obdivovatelé přijdou na své. Během tří a půl hodiny uvidí všechny klíčové okamžiky ze životní dráhy svého idolu - od energického mladíka z jihoruské vsi přes studenta a komsomolce s jediným sáčkem až po kremelské intriky, vzestup i pád a osamělost obtloustlého vdovce.

Pána Kremlu a jeho manželku Raisu ztvárňují ruské herecké hvězdy první velikosti Jevgenij Mironov a Čulpan Chamatovová. Divadelní kvality Mironova, který si na stříbrném plátně zahrál u Andreje i Jegora Končalovských či Nikity Michalkova, mohlo poznat pražské publikum při hostování souboru Olega Tabakova Tabakerka v letech 2006 a 2007.

Klíčem ke zmíněné umělecké pravdě se jeví právě obě hlavní postavy, které jsou ostatně na scéně jediné: přestavení se na Gorbačova dívá právě skrze vztah k Raise a často i očima jeho ženy

"Gorbačov byl politicky obratný, ale jeho city a oddanost Raise vysvětlují i jeho politické chyby a přitažlivost za hranicemi Ruska," poznamenala BBC s tím, že je těžké si představit intimní projevy u manželských párů jiných sovětských vůdců. Ale Gorbačova v představení pojímají právě skrze jeho setkávání s Raisou, milostné schůzky až po nemoc a smrt. Přitom divadelní Raise tak často chybějí výrazy ze slovníku marxistické filozofie, že má najednou stažené hrdlo a slzy v očích - podle kritika možná až příliš často na komsomolku 50. let, kandidátku filozofických věd a náročnou kremelskou paničku.

Každopádně publikum, jakkoli zdecimované protinákazovými opatřeními, dalo najevo, že Gorbačov je úspěch.

Ironií dějin je možná skutečnost, že novomanželům Gorbačovovým by se sotva ve své době podařilo dostat se do divadla v centru Moskvy, kde aplaus sklízí hra o člověku, který měl rád svou ženu a chtě nechtě změnil běh dějin v poslední čtvrtině 20. století, dodala BBC.

Gorbačov se podle serveru Rewizor.ru podíval na hru ještě během podzimní předpremiéry a představení se mu líbilo. Prozradil, že jej už mnohokrát žádali o svolení umělecky ztvárnit jeho životní příběh, ale souhlas dal jen svým dlouholetým přátelům Mironovovi a Chamatovové.

Související

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své Komentář

Gorbačov nastoupil před 40 lety. Názory Rusů a světa se snad nemohou více lišit

Datum 11. března 1985 není ve veřejném prostoru příliš připomínáno. Přesto jej můžeme považovat za jeden z klíčových momentů poválečných světových dějin. Ten den do čela Sovětského svazu nastoupil Michail Gorbačov, jehož politika vyústila v kolaps komunistické moci ve střední a východní Evropě i konec více než čtyři desetiletí trvající studené války. Důvody, proč je tento nositel Nobelovy ceny za mír ve světě oslovován, zatímco v rodném Rusku mnohými zatracován, mohou srozumitelně vysvětlit podporu, které u nezanedbatelné části Rusů těší současný kremelský autoritář Vladimir Putin.
Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC. Komentář

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 

Více souvisejících

Michail Gorbačov Divadla Moskva kultura

Aktuálně se děje

včera

včera

Tesco

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně

Tesco zavádí v Česku novinku pro některé zákazníky, která odstartovala před dvěma dny. Každé pondělí mezi 12. a 13. hodinou bude možné nakupovat během tzv. Klidné hodinky. Je určena především lidem s poruchou autistického spektra (PAS) i dalším osobám, které ocení klidnější nákupní či pracovní prostředí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

včera

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump řekl, že nemínil vážně svá slova, když v předvolební kampani opakovaně říkal, že zvládne ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Spojené státy americké se aktuálně snaží o dojednání příměří, ale Rusové si stanovují vlastní podmínky pro zastavení bojů. 

včera

Rustem Umerov a Jana Černochová jednali v Praze. (15.3.2025)

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová

Cenou za příměří nemůže být podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to, že by Ukrajina musela ustupovat ze svých požadavků. Uvedla to v sobotu po jednání s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Setkání proběhlo v den 86. výročí obsazení Československa nacistickým Německem. "Ukrajinu budeme podporovat právě i z toho důvodu, že naše historická zkušenost, kdy jsme byli ponecháni svému osudu, je tak silná," zdůraznila na tiskové konferenci.

včera

Donald Trump

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky

Americký prezident Donald Trump opět naznačil možnost připojení dánského autonomního území k Spojeným státům, což vyvolalo bouřlivé reakce tamější politické reprezentace. Někteří odborníci spekulují, že jeho zájem o Grónsko může být součástí širší taktiky zaměřené na posílení bezpečnosti v Arktidě a na odvrácení vlivu Ruska a Číny v této oblasti.

včera

včera

Petr Fiala

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér

Do vlasů si na začátku víkendu vjeli premiér Petr Fiala (ODS) a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle Schillerové běží předsedovi vlády výpovědní lhůta. Fiala označil její poznámky za nové dno tuzemské politické kultury. Předmětem sporu je neúčast zástupců opozice na čtvrteční schůzce parlamentních stran k otázkám bezpečnosti Česka. 

včera

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili

Již sedmatřicetiletá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i v pokročilém věku konkurenci ukazuje, že to na bruslích stále umí. Nejinak tomu je i během mistrovství světa v norském Hamar, které je jejím posledním v kariéře. Ve čtvrtek se jí podařilo na tříkilometrové trati získat stříbro poté, co na vítěznou Nizozemku Joy Bauneovou ztratila pouhých osmnáct setin. Pro Sáblíkovou jde o 35. medaili z MS, první cenný kov získala už před 18 lety. 

včera

včera

včera

včera

14. března 2025 21:56

Papež si to představoval jinak. Vatikán prozradil, jak si připomněl své zvolení

Papež František má za sebou další klidnou noc, ve čtvrtek večer si připomněl výročí svého zvolení do čela katolické církve. Včera uplynulo 12 let od tohoto okamžiku, kterému předcházela rezignace Benedikta XVI. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy