Známý film Vratislava Blažka z roku 1966, v režii Zdeňka Podskalského, je dnes už ikonickým dílem české komediografe. Proto lze považovat uvedení na jeviště Městského divadla v Brně za docela odvážný krok. Diváci budou porovnávat.
Lze vůbec nahradit trojici zedníků: Jiřího Sováka, Vlastimila Brodského a Jana Líbíčka a trojici žen „lehčích mravů“: Jiřinu Bohdalovou, Jiřinu Jiráskovou a Ivu Janžurovou? A potom jejich učitele noblesního chování: nezapomenutelnou Jiřinu Šejbalovou jako kuplířku se znalostmi dřívější etikety a Oldřicha Nového, odborníka na společenské chování z doby První republiky. Lze tyto osobnosti vůbec nahradit, byť živými postavami, namísto těch filmových? Přiznávám se, že jako letitý divadelní dramaturg bych tu odvahu nemněl.
Poslední premiéra v Městském divadle v Brně ukázala, že i takový krkolomný krok lze provést. A už je to venku: Světáci na prknech MdB byli veleúspěšní. Veselý a zároveň nostalgický příběh tří fasádníků z venkova, kteří se rozhodli alespoň jednou v životě zažít „vůni velkoměsta“, ať to stojí, co to stojí. Jsou to vlastně tři Pygmalioni, kteří se snaží za několik dnů naučit inteligentně konverzovat, chovat se společensky u stolu, no prostě stát se někým jiným, než ve své přirozenosti jsou. A trojice žen lehčích mravů se snaží o totéž, pod vedením zkušené... no řekněme na rovinu, socialistické „bordel mámy“. Vyjdou z toho parádní role plné nejistoty, přetvářky, společenských malérů… vždyť není běžné, aby návštěvníci baru způsobili požár a další výstřednosti.
Situační komedie dává hodně příležitostí ke zvládání malérů, které tak proslavil Charlie Chaplin. Dává příležitost k rádoby inteligentní konverzaci, při které „čouhá sláma z bot“. A je z toho všeho nebetyčná švanda. Navíc, divák očekává vše, co se bude dít dál a těší se na to. Vždyť ta inscenace dost přesně kopíruje filmový příběh. A stejně se divák srdečně směje. Vůbec nepřekáží, že ten děj zná. Poučné poznání. Ale stačilo by se ohlédnout dozadu, na dějiny antického divadla. Vždyť už Aristofanes se bavil na úkor pokažených mravů, které se pěstovali v sofistickém školství. A také to byly známé příběhy. Vždy totéž v podání různých hereckých škol se hrálo v Athénách každý rok.
Asi stojí za to připomenout si, kolik výborných komedií bylo vytvořeno v temném období ideologických doktrín. Světáci byli napsáni v roce 1966. To režim Novotného právě hezky řádil. A v roce 1969 měli Světáci filmovou premiéru. Vytvořeni byli tedy v čase mírnějších zákazů a příkazů, v čase, kdy vzniklo několik dalších výborných komedií: Brdečka, Lipský, Vorlíček, Menzel… To jsou režiséři, kteří „otevřeli“ české komediální nebe. Jak je to možné? Vždyť ideologie komunistů právě přitvrzovala. Jedno vysvětlení měl na FAMU režisér Kádár: „Ubi bene, ibi patria“ (Kde je dobře, tam je vlast). Že by tehdejší ideologové byli tak jasnozřiví a vzdělaní? Chtěli takto oklikou uspokojit obyvatelstvo? To se mi nechce věřit. Vždyť i ten Ján Kádár v roce 1968 raději emigroval do USA. Dobře věděl proč.
Pitomost ideologů je vždy nečekaná a postrádá logiku. Nepátrejme proto, jak mohla komedie Světáci vzniknout, těšme se, že vznikla. Když srovnáme, kolik výborných komedií se objevilo v letech 1960 – 1970 a srovnáme-li to se situací v dnešním svobodném světě, vychází naše současnost v tomto srovnání bídně. Proč asi? Zase si můžeme pomoci dějinami. Nejlepší díla napsal Aristofanes v době, když byl pro své kousavé politické komedie zatracován. Žáby, Lysistrata, Ženský sněm. To jsou příběhy, které se vysmívaly tehdejší společnosti. A král komedie Aristofanes zazářil.
Ono ty řádky tady vyznívají jako chvála Novotného režimu. Proboha, to ne! Jenom lze konstatovat, že opravdu to nejlepší z dějin humoru vždy vzniklo v jisté nesvobodě.
Máme tedy v brněnském Městském divadle staronový titul. Dramaturg Jan Šotkovský a režisér Stanislav Slovák s přispěním Karla Cóna s jeho hudebním nastudováním, díky výborné variabilní scéně Jaroslava Milfajta a v kostýmech Andrey Kučerové… snad jsem nikoho důležitého z tvůrců nevynechal. Tak tedy, všichni, kteří se na divadelních Světácích podíleli si zasloužili dlouhý potlesk na premiéře. A návštěvníci Městského divadla v Brně se mají zase na co těšit.
Související

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
recenze , Světáci , Městské divadlo Brno (MdB)
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS
před 30 minutami

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
před 1 hodinou

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
před 2 hodinami

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
před 3 hodinami

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
před 3 hodinami

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
před 4 hodinami

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
před 4 hodinami

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
před 4 hodinami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 6 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 6 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 6 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 10 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 11 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 12 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 13 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera
Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.
Zdroj: Libor Novák