Snad každý z nás už jednou konzumoval jídlo v prostorách rychlého občerstvení, které provozují všude v Evropě, tedy také i u nás, původní obyvatelé Asie. Přiznávám, že dokonce takovou stravu mám docela rád. Jde o restaurace, kde je jídlo připravováno čerstvé, před mými zraky. Vidím za pult, kde si pomáhají (nebo si překáží) malí čilí človíčkové, dodržujíce veškeré hygienické předpisy. (Tedy alespoň pokud to vidím) A mně „Asie“ opravdu chutná.
Na jevišti v brněnském Mahenově divadle pětice kuchařů musí rychle připravit chutný pokrm pro strávníky čínsko‑vietnamsko‑thajského podniku Zlatý drak. Potýkají se s běžnými i nečekanými problémy, které se objevují v každé mezilidské komunikaci, hlavně takové, kde hraje čas svou důležitou roli. A to je východisková situace v komedii (je to vůbec komedie?) ve které pět herců v rychlém sledu rozehrává pět situací s jistým komunikačním šumem. Zažijeme tlak návštěvníků, kteří jsou hladoví, i trápení mladého Čiňana, kterého při vaření hrozně bolí zub a kuchaři a kuchařky chtějí pomoci a zub mu vytrhnou. Že se pak ten zakrvácený zub dostane do polévky strávníka, tak to je jedna z četných černo humorných situací, posouvající komedii kupředu. Ale vždy se zarazím, když označuji tu hru za komedii.
Německý dramatik Roland Schimmelpfennig ( ročník narození 1967) napsal rafinovanou hru, kde pět herců hraje vícero postav. Aby to bylo ještě popletenější, tak vždy ženy hrají muže, mladí staré a staří mladé. Všechno je zároveň vyprávěné z několika pohledů a má odlišné vyznění. No prostě nádherný propletenec vztahů, názorů, akcí a reakci na jediný problém: Co s vytrhnutým zkrvaveným zubem, který kuchaře zbavil bolesti. Ten putující zub, který spadnul do polévky zákazníka, nadělá nekonečné množství dalších akcí. Dalo by se říct, že je to absurdní komedie. Ale není až tak absurdní, když postavy jednají logicky, předpokládaně.
Zlatý drak (2009) je jedním z nejúspěšnějších titulů německého dramatika, který vytváří z běžných situací poetické metafory, rozvádí realitu současného, ne vždy šťastného bytí, zvláště pro jedince na okraji společnosti. V překladu Petra Štědroně tuto až surrealistickou hru docela rafinovaně a s velkou dávkou humoru režíroval Martin Glaser. Vtipně řešenou scénu navrhl Petr Vítek, dramaturgem byl Milan Šotek a kostýmy navrhla Zuzana Štefúnkova-Rusínková.
Ono není lehké tuto hru žánrově zařadit. Je částečně epická v duchu dramaturgie Ervina Piscatora a náhledu Bertholda Brechta na drama. Je to však také jisté leporelo z literární oblasti, ale určitě to není postaveno na základech klasické dramatické stavby, jak nás učí Gustáv Freitag v Technikách dramatu, nebo Milan Lukeš v Umění dramatu. To dílo vytváří efemérní prožitek a raději se nepokoušejme zařadit jej do teoretické oblasti dramatu. Vymyká se hodnocení struktury. Je to prostě neposlušný autor, ten Roland Schimmerpfennig a zdá se, že ho ta neposlušnost těší.
V inscenaci pět herců zastalo všechny a velmi různorodé role, přičemž se za ty role neskrývají. Někdy ani nemohou. Vždyť jak hrát v jedné osobě dědečka, Asiata, Servírku a kobylku – Toho všeho se zhostil Viktor Kuzmík. Nebo ženu přes šedesát, ale také Asiatku, mravence i vnučku vše výborně zahrála Hana Doulová j.h. Eliška Zbranková hrála muže, Asiata i Barbie-fuckera (Penebože, jak toto jméno slušně přeložit?) Bylo cítit, jak se z každé role těšila. Bedřich Výtisk si zahrál muže přes šedesát, Asiata i mladou letušku a Petr Kubes ženu, Asiatku i první letušku. Sodoma gomora! Křikl by člověk, toužící po logice a po pořádku. A co ten vytržený zub? Ten se vydá na svou dalekou pouť: nejprve nedopatřením do thajské polévky, poté do úst letušky a nakonec do řeky, po které pluje zpět domů také s tělem mrtvého Číňana zabaleného v koberci se zlatým drakem.
Dost už. Ten děj se nedá převyprávět. Ten se musí prožít.
20. listopadu 2023 12:07
Zemřel známý brněnský herec Jiří Dušek, v zimě by oslavil sté narozeniny
Související

RECENZE: Lhář. Nová inscenace v Národním divadle v Brně odhaluje naši nepoučitelnost

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně
Národní divadlo Brno , recenze
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Sváteční projevy státníků: Fiala a Pavel mají jasno, kdy promluví k národu
před 38 minutami

Počasí v sibiřském Jakutsku je extrémně ledové. Naměřili -58 stupňů
před 57 minutami

Vozy Tesla nepatří na silnice. Jsou nebezpečné nejen pro řidiče, tvrdí bývalý zaměstnanec automobilky
před 1 hodinou

Kdo bude s Rusy zacházet jako s prasaty, bude čelit stejnému prasáctví, vyhrožuje Putin Lotyšsku
před 2 hodinami

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024
před 2 hodinami

Izrael přišel s plánem, jak zničit podzemní tunely Hamásu. Je kolem něj spousta neznámých
před 2 hodinami

Jak zabránit zdražení potravin? Stát chtěl vytvořit srovnávací aplikaci, obchody ji bojkotují
před 3 hodinami

Zemřela Juanita Castrová, sestra a kritička bývalých kubánských lídrů Fidela a Raúla
před 3 hodinami

Počasí v Česku opět komplikuje dopravu. Tisíce domácností v Brně byly bez tepla
před 3 hodinami

Čerství držitelé Českého slavíka 2023: Překvapení kapely O5 a Radeček
před 3 hodinami

Nespokojenost slovenských dopravců trvá, blokáda hranic s Ukrajinou ale skončila
před 4 hodinami

Obnovení bojů v Pásmu Gazy znepokojuje OSN. Guterres žádá trvalé příměří
před 5 hodinami

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…
před 5 hodinami

Předpověď počasí na prosinec: Meteorologové naznačili, zda bude o Vánocích zima
včera

Návrat Kalouska do politiky je zase o něco blíž. Podpořila ho pražská TOP 09
včera

Brno hlásí odstávku tepla a teplé vody během noci v části města
včera

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála
Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka
včera

Pekarová Adamová a Vystrčil navštívili v Izraeli i místa, kde v říjnu zaútočil Hamás
včera
Fico tlumočil Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondělí tlumočil ukrajinskému protějšku Denysu Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině. Bratislava tak vzkázala Kyjevu, že například odmítá jakoukoliv vojenskou pomoc.
Zdroj: Lucie Podzimková