RECENZE: Pohádkář vstoupil do kin. V něčem přestřelil

RECENZE – Ve čtvrtek do kin vstoupila moderní lovestory Pohádkář z dílny režiséra Vladimíra Michálka, který má na svém kontě několik úspěšných filmů. Pohádkář se však řadí mezi filmy, na který se rádi podíváte, ale přes zdánlivou pohodu od diváka vyžaduje i zamyšlení nad tím, jak ono to vlastně dopadlo.

Partnerské vztahy dostávají v současné společnosti pořádně zabrat. Rozvodovost je v České republice téměř nejvyšší v Evropské unii, manželství se tak pro mnohé stalo přežitkem, někteří odkládají kvůli kariéře založení rodiny. Kolem takové krize vztahů se točí film Vladimíra Michálka Pohádkář, který natočil podle stejnojmenné knihy Barbary Nesvadbové.

Moderní lovestory, jak pohádkáře distributor uvozuje, začíná netradičně. Charismatický kapitán Rott (Matěj Hádek) pátrá po totožnosti muže, kterého nalezli mrtvého v říčním korytě. Z vyšetřování totožnosti se však brzy stane skládání mozaiky mileneckých vztahů a sám Rott se dostane na samou hranu.

Během vyšetřování se seznámí se dvěma ženami (Eva Herzigová a Aňa Geislerová), které žily se stejným mužem, aniž by o tom zpočátku věděly. Pohádkář (Jiří Macháček) vedl dva životy, v jednom byl Mára, ve druhém pak Kamil. Jeho příběh se dozvídáme z vyprávění obou partnerek, mezi kterými neustále pendloval.

Když jeho nevěry objevily, snažily se tomu obě učinit přítrž a získat Pohádkáře pro sebe, což se však ani jedné nepodařilo. Přesto s ním byly ochotné pokračovat dál. Takové jednání pozorovateli připadá naprosto absurdní, ale v některých situacích, jako by se nejednalo o úplně iracionální jednání.

Zvlášť pokud jde o ženu (Aňa Geislerová), která se tak dlouho hnala za kariérou, až si uvědomila, že jí je pětatřicet. Pokud by se měla nově s někým seznamovat, nemusela by se už dítěte dočkat. Či pokud se jedná o ženu (Eva Herzigová), která byla provdaná za kariéristu (Jiří Dvořák), jenž přišel domů o půlnoci, kvůli lháři se s ním rozvedla a teď by měla zůstat s malou dcerkou sama.

Sobecký muž, jemuž smysl pro zodpovědnost nic neříká. Lhář, který lže s takovou samozřejmostí, že si to snad ani neuvědomuje. To je to, co spojuje popis Pohádkáře ve výpovědích obou jeho partnerek. Po ztrátě ženy, se kterou má dceru v pubertě (Anna Linhartová), jako by se uzavřel a nedokázal se už vzpamatovat. Jak se cítí okolí, pro něj není důležité. On je spokojený, a to je vše, co chce.

Na pozadí vyšetřování a příběhu mileneckého trojúhelníku se ale odehrává daleko dramatičtější příběh, který je aktuální. Příběh kapitána Rotta, který jako hypersenzitivní bytost nalezl podobnost mezi životem svým a životem Pohádkáře. Pro detektiva to nakonec není jen vyšetřování vraždy, ale snaha o záchranu sebe samotného.

Vzhledem k tomu, že se v závěru nedovídáme, jak to dopadlo s partnerkami Pohádkáře, je jasné, že pro scénáristu Marka Epstaina byl důležitý jiný příběh. A to ten, který není ve filmu na první pohled stěžejní.

Pokud si některé skutečnosti nedomyslíte sami, může se vám stát, že budete z kina odcházet rozčarovaní z toho, že šlo o příběh bez konce. U Pohádkáře si musíte utřídit myšlenky, protože v opačném případě nenaleznete pozitivní konec.

Co se týče obsazení, nikdo z hlavních postav nepřekvapí. Herci jako by byli vybíráni podle dosavadních rolí, a to nejen pracovních. Aňu Geislerovou i Evu Herzigovou známe jako dvě elegantní a sebejisté ženy. Jiřího Dvořáka abyste v poslední době v kladné roli pohledali. Charismatické postavy naopak téměř tradičně hraje Matěj Hádek. U Jiřího Macháčka si zase kladete otázku, zda mu byly napsány vtípky na míru, nebo zda pocházejí z jeho hlavy. I když je Pohádkář drama, Macháček nevybočuje ze své klasické rozverné role.

Všechny herecké výkony tak působí přirozeně, i když u Evy Herzigové jako u neherečky se musí trochu přimhouřit oko. Přirozeně podat věty, které jsou člověku vloženy do úst, není jen tak. Naprosto perfektně však působila drzá puberťačka v podání dvacetileté Anny Linhartové, která patří mezi výrazné mladé talenty. 

Vše podkresluje hudba Romana Holého, která tvůrcům umožnila snadný přechod mezi komickými scénami z minulosti a pochmurnou atmosférou vyšetřování a života na hraně, který se odehrává v přítomnosti. Podobně se chová i prostředí. Přítomnost je často zahalena v ponurém počasí, zatímco minulost se zdá býti prosluněnou. Ostatně tak občas hodnotíme minulost sami.

Raději vypichuji pozitiva, ale na tomto místě si neodpustím kritiku. Celý film shazuje přehnaný product placement hlavního partnera filmu, kdy se Pohádkář proměňuje na reklamu na zajišťovatele platby platebními kartami. Nic nemám proti citlivě udělané reklamě partnerovi filmu, neboť si uvědomuji, že s penězi v kinematografii to není nikterak růžové. Propagace v Pohádkáři je však trochu silná káva.

Tvůrci PohádkářeNámět: Barbara NesvadbováScénář: Marek EpsteinRežie: Vladimír Michálek

ObsazeníJiří MacháčekEva HerzigováAňa GeislerováMatěj HádekAnna LinhartováMariana KroftováJiří Dvořák

Premiéra: 6. listopadu 2014

Související

Pavel Šimčík ztvárnil hlavní roli ve filmu Velká premiéra.

RECENZE: Velká premiéra je velkým zklamáním s několika dobrými frky

Miroslav Krobot je stále uznávanou personou české filmové a divadelní scény, ale se svými vlastními celovečerními filmy se mu stále nedaří prorazit. Nový snímek je dalším důkazem toho, že režisérský talent s citem pro humor a přesně odpálené vtípky zkrátka nestačí na to, aby dílo dokázalo plnohodnotně držet pohromadě.
Brad Pitt ve filmu Bullet Train.

RECENZE: Bullet Train mixuje akci Johna Wicka s dialogy ve stylu Tarantina

Položili jste si někdy otázku, jak by vypadal snímek, který by si z vypůjčil akční sekvence z Johna Wicka, dialogy od Tarantina a k tomu přidal estetiku Guye Ritchieho? Pokud ano, tak už si nemusíte lámat hlavu nad výsledkem a můžete rovnou vyrazit do kina. Tento Šinkansen jede proklatě rychle a zastávky trvají přesně minutu.

Více souvisejících

Falcon (filmová distribuční společnost) film Pohádkář

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 39 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy