Zlatého medvěda na Berlinale získal íránský film Taxi

Berlín - Zlatého medvěda pro nejlepší film 65. ročníku festivalu Berlinale dnes získal snímek íránského režiséra Džafara Panahího Taxi. Stříbrného medvěda za nejlepší režii si odváží rumunský režisér Radu Jude, na jehož snímku Aferim! se koprodukčně podílela česká společnost Endorfilm. Nejúspěšnějším filmem večera se stal britský snímek 45 Years (45 let) - má dvě ceny pro nejlepšího herce i herečku.

Ocenění Panahího očekávali němečtí filmoví kritici. Podle nich má ocenění i politický dopad, protože je ve své zemi perzekuován úřady a snímek natočil přes oficiální zákaz práce.Že porota vnímala i politický kontext Panahího filmu, potvrdil při vyhlašování Zlatého medvěda i její předseda, americký režisér Darren Aronofsky. "Omezení často inspirují vypravěče k lepší práci. Ale někdy tato omezení mohou být tak dusivá, že zničí projekt a často zničí i duši umělce," řekl. "Místo toho, aby nechal zlomit svou duši a vzdal to, místo toho, aby se nechal ovládnout zlobou a frustrací, vytvořil Džafar Panahí milostný dopis filmu. Jeho snímek je plný lásky k jeho umění, k jeho společnosti, k jeho zemi a k jeho publiku," dodal za hlasitého potlesku diváků ve festivalovém paláci.

Zdroj: YouTube

Panahí kvůli zákazu činnosti nemohl do Berlína dorazit ani na uvedení filmu, ani na vyhlášení cen. Zlatého medvěda za něj proto převzala jeho neteř. Dívka sice na pódiu dokázala zamávat soškou, pak ji ale přemohly emoce a slzy a nedokázala už nic říct.Porota letos rozdala více cen než obvykle. V kategoriích nejlepší režie a mimořádný umělecký přínos ocenila pokaždé dva filmy. Porotci to zdůvodnili mimořádnou kvalitou letošních soutěžních snímků.Kromě Judeho tak Stříbrného medvěda za nejlepší režii získala polská režisérka Malgorzata Szumovská za film Body. Za mimořádný umělecký přínos porota ocenila německý snímek Victoria a rusko-ukrajinský film Pod elektrickými oblaky.Jako nejlepší herečku ocenila porota Charlotte Ramplingovou, Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší Tom Courtenay. Společně ztvárnili hlavní pár v britském dramatu 45 Years (45 let).Mimořádně úspěšné bylo letošní Berlinale pro latinskoamerickou kinematografii. Velkou cenu poroty získal chilský film El Club (Klub). Stříbrného medvěda za snímek, který otevírá nové filmové perspektivy, si odnáší guatemalské drama Ixcanul. Cenu za nejlepší scénář udělila porota chilskému filmu El botón de nácar (Perleťový knoflík).Sedmičlenná porota letos přistoupila k předávání festivalových cen netradičně. Namísto toho, aby každý člen poroty přišel na jeviště festivalového paláce samostatně oznámit vítěze některé z kategorií, stáli před diváky všichni po celou dobu ceremoniálu. Aronofsky to zdůvodnil tím, že porota chce tímto způsobem ukázat jednomyslnou shodu na svém výběru oceněných.

Související

Z filmu Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film festivalu Berlinale získal dokument Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film 73. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale dnes v německé metropoli získal francouzskou-japonský dokument Sur l'Adamant (Na Adamantu) režiséra Nicolase Philiberta. O Zlatého medvěda, který je hlavním oceněním festivalu, se letos ucházelo 19 snímků. Český mezi nimi stejně jako loni chyběl.

Více souvisejících

Berlinále film Taxi

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

před 54 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 4 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 15 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy